ERP | Kurumsal Kaynak Planlama Nedir?

Web'de "ERP" araması yaptığınızda, ortaya çıkan az miktarda ve oldukça farkılılık içeren bilgi, kafa karıştırıcı olabilir.. Her web sitesi, kendine özgü farklı bir ERP tanımına sahip görüntü çiziyor.

Tüm işletmeler için farklı çözümler ile geliştirilebilecek bir sistem olan kurumsal kaynak planlamaya bir bakış atalım.

Web'de "ERP" araması yaptığınızda, ortaya çıkan az miktarda ve oldukça farkılılık içeren bilgi, kafa karıştırıcı olabilir.. Her web sitesi, kendine özgü farklı bir ERP tanımına sahip görüntü çiziyor. ERP uygulamaları, diğerlerinden çok farklı olabilir. Bununla birlikte, aslında bu farklılıklar, ERP'yi böylesine güçlü bir iş aracı haline getirecek esnekliği vurguluyor.

ERPKurumsal Kaynak Planlaması'nın kısaltmasıdır, ancak tam adı bile olsa, ERP'nin ne olduğu veya ne yaptığı üzerinde çok fazla ışık tutmaz. ERP nedir, bunu anlamak için,  geri ye bir adım atın, envanter ve sipariş yönetimi, muhasebe, insan kaynakları, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve ötesi de dahil olmak üzere, bir işletmeyi çalıştırmak için gerekli olan çeşitli işlemleri düşünün. En basit seviyede, ERP yazılımı, bu çeşitli fonksiyonları, organizasyonun tamamında, süreçleri ve bilgileri düzene sokmak için eksiksiz entegre bir sistemdir.

Tüm ERP sistemlerinin merkezi özelliği, farklı iş birimlerinin kullandığı bir çok işlevi destekleyen ve departmanlar arasında paylaşılan bir veritabanıdır. Uygulamada bu, farklı bölümlerdeki (örneğin, muhasebe ve satış) çalışanların, kendi özel ihtiyaçları için, aynı bilgiye güvenebileceği anlamına gelir.

ERP yazılımı aynı zamanda bir ölçüde senkronize raporlama ve otomasyon da sunar. Raporların üretilmesi için birleştirilmesi gereken ayrı veritabanlarını ve e-tablolarını çalışanların elleriyle düzenlemesi yoluna bırakmak yerine, bir çok ERP çözümü personelin raporları otomatik çekmesine olanak tanır. Örneğin, emirlerin manüel olarak yeniden anahtarlama yapılmaksızın otomatik olarak finansal sisteme akması nedeniyle, sipariş yönetimi departmanı, siparişleri daha hızlı ve doğru bir şekilde işleyebilir ve finans departmanı kayıtları daha çabuk kapatabilir. Diğer ortak ERP özellikleri, çalışanların temel ölçütlerdeki iş performansını hızlı bir şekilde anlamasını sağlamak için bir portal veya gösterge tablosu içerir.

 

ERP'nin İş Değeri

Özünde ERP, çalışanların iş birimleri arasındaki engelleri aşarak, işlerini daha etkin bir şekilde yerine getirmelerine yardımcı olur. Daha spesifik olarak, bir ERP çözümü:

  • Şirketlerin kaygılarını proaktif bir şekilde ele almalarını ve iyileştirmelerini sağlayacak küresel, gerçek zamanlı bir veri görünümü verir.
  • Düzenleyici standartlarla finansal uyumluluğu geliştirir ve riski azaltır.
  • Kurşun nakit, emir verme ve tedarik-to-ödeme işlemleri gibi temel iş operasyonlarını otomatikleştirir.
  • Fatura ve ilişki takibi için bir kaynak sağlayarak müşteri hizmetini geliştirir.

İlgili Bloglar

API Entegrasyonu Nedir?
API Entegrasyonu Nedir?

İnternet ortamında ticaret yapmak isteyenler için sadece web tasarımı, SEO, sosyal medya yönetimi veya tasarım değil, aynı zamanda API Entegrasyonu yapmak da gerekir.

Detaylı İncele
CPU Nedir? GPU Nedir? ne işe yarar?
CPU Nedir? GPU Nedir? ne işe yarar?

Merkezi işlem birimi (CPU), bir bilgisayarın talimatları alan ve yürüten işlem ünitesidir. CPU, sistemin beynidir. Aritmetik veya mantıksal komutları yerine getirir. CPU işlemci ol ...

Detaylı İncele
Javascript Nedir? En Popüler Programlama Dilleri Nelerdir?
Javascript Nedir? En Popüler Programlama Dilleri Nelerdir?

Yapılan bir araştırmaya göre en popüler programlama dili Javascript. Sırasıyla; HTML, CSS, SQL, Java, Bash/Shell, Python, C#, PHP, C++, C, TypeScript, Ruby, Swift, Assembly,Go, Obj ...

Detaylı İncele
Online Ödeme Sistemi Nedir?
Online Ödeme Sistemi Nedir?

Çevrimiçi alışveriş yaparken her zaman bir risk alırsınız, hırsızların ödeme bilgilerinizi çalması ve paranız üzerinden alışveriş yapması (veya sahte olarak ödeme yapması) olasılığ ...

Detaylı İncele

Blog Projeleri