Google Chrome Güvenli Değil Uyarısı

Yeni Google Chrome güvenli değil uyarısıyla internet sitesi güvenliği, güvenlik konusunun merkezine getiriliyor.

Google Chrome Güvenli Değil Uyarısı

Bu güncelleme 24 Temmuz 2018 yılında gerçekleşti. Günümüzde Google, Chrome 68’i kullanıma sundu. Fakat Google’ın tarayıcısı HTTPS ile korunmayan bütün internet siteleri için adres çubuklarında güvenli değil uyarısı verir. İnternet tarayıcılar, güvenli ve güvenli olmayan internet sitelerine yaklaşımlarda aniden değişiklikler yapabilmektedir. Google Chrome, bu değişiklikleri 2017 yılında hayata geçirmiştir. İnternet sitesi güvenliği konusunda birtakım hareketlerde bulunan Google Chrome, parola ya da kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgiler toplayan http sayfalarını güvenli değil seçeneğiyle lanse ediyor.

Google Chrome Güvenli Değil Uyarısının Amacı Nedir?

Müşteriler internet sitelerinizi ziyaret ettiklerinde kişisel verilerini sisteme girmeden önce adres çubuğunda bulunan URL’nin HTTPS ve HHTP olduğunu kontrol edebilmektedir. Fakat Google’ın yapmış olduğu bir araştırma neticesinde birçok insanın internet sitesi güvenliği göstergesi olan HTTPS bağlantısının olup olmadığını kontrol etmediğini ortaya çıkarmıştır. Kendini ve bilgilerini dünyanın bazı en çok trafiğine sahip olan internet sitelerinde bile herhangi bir fark oluşturmadan riske atıyor.

Google Chrome’da herhangi bir sayfa yüklendiğinde Google, şifre ve kredi kartı bilgilerini isteyen formlara bakar ve güvenli HHTPS bağlantısı sağlayan geçerli SSL sertifikası olup olmadığını kontrol eder.

Bu gelişme sonrasında, internet sitesi sahipleri ve müşterilerin korunması bakımından aynı seviyede olumlu olsa da bu değişimler, http internet sitesi sahiplerini negatif etkileyebilmektedir. Bunun sebebi ise söz konusu internet sitelerinin sahiplerinin büyük bir kısmı en son internet protokolü standartları üzerine uzmanlığı bulunmayan küçük firmalar olması, 2017’den beri sitelerinde müşterilerini ve gelirlerini kaybetmelerini sebep olabilecek güvenli değil uyarısını görürler.

İnternet Sitesi Güvenliği İçin HTTPS Gerekli Mi?

Google Chrome’un bu güncellemesi 2017 yılından itibaren İngiliz dilindeki tarayıcılar için uygulanmıştır. Fakat diğer dillere yayılınca Türkçe tarayıcılarda bu uygulamaya tabi olacaktır. Geçmişte birçok kişi yalnızca online bankacılık, alışveriş ve sağlık gibi oldukça yüksek değerlere sahip olan internet sitelerinin HTTPS’ye gereksinim olduğunu düşünüyor olsa da şimdiler bu durum daha farklıdır. Çerez gibi uygulamalar sayesinde birçok internet sitesi ziyaretçilerinin kişisel bilgilerini daha çok saklıyor.

SSL sertifikası verilerin aktarılırken güvenilir kalmasını sağlamak için devreye girmekte. SSL kullanıcıların tarayıcısı ve kullanıcıların bağlanmış olduğu internet siteleri arasında çalışan bir mekanizmadır. Gönderim sağlamadan evvel bilgileri şifreliyor. Diğer uçlara ulaşma sağladığında deşifre ediyor. Böylelikle aradaki hiçbir noktada bilgiler okunamıyor. Güvenilir oturum oluşturmak için SSL protokol uyuşma süreçleri arka planda müşterilerin alışveriş ya da gezinti deneyimini aksatmadan devam ettiriyor.

Chrome ve bazı tarayıcıların güncellemeleri ile SSL’in önemi artmış ve internet sitelerinin SSL sertifikasına sahip olmasının dışında farklı avantajları da beraberinde getiriyor. Bunlardan bazıları şu şekildedir.

  • Daha profesyonel görünebilirsiniz. Adres çubuğunuzda yeşil kilit ikonunun yer alması koruma açısından artı bir attığınızın göstergesidir. Böylece daha profesyonel görünürsünüz.
  • İnternet sitenizin sadakatini arttırırsınız. İnternet sitesi kişisel verilerle hesap girişi yapmayı gerekli kılıyorsa SSL sertifikası edinmeniz gerekir. Bilgilerinin korunduğuna emin olan ziyaretçiler internet sitenizi tekrardan ziyaret etme konusunda daha yatkın olacaklardır.
  • Daha çok müşteriye sahip olursunuz. Deneyim sahibi olan online alışveriş yapan kişiler, SSL sertifikanızın olup olmadığına bakmaya daha yakındırlar. Ayrıca SSL sertifikanızın olduğunu gören ziyaretçiler ve müşterileri internet sitenizde alışveriş yaptıklarında kendilerini daha rahat hissetmektedirler. SSL sertifikanız yok ise sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetlere bakmadan internet sitenizi terk edebilirler.
  • Kendi kişisel verilerinizi de koruma altına alırsınız. Özel promosyon kodları, ziyaretçilerinize gönderdiğiniz herhangi bir kupon, SSL gönderdiğiniz ve aldığınız bilgileri kontrol eder ve korur.

Sizlere bu yazımızda Google Chrome güvenli değil uyarısı hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi edinmek için www.demircode.com/blog adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca DEMİRCODE web tasarım, web yazılım ve ERP çözümleriyle alakalı hizmet almak için bizimle iletişime geçin.

İlgili Bloglar

API Entegrasyonu Nedir?
API Entegrasyonu Nedir?

API, En basit ifadesiyle siteler arası veri akışının yürütüldüğü ara yüzlerdir. API entegrasyonu ile ortak veri akışına dahil olursunuz. XML, Restfull, Soap gibi farklı entegrasyon ...

Detaylı İncele
Google Nedir? Google Ne İş Yapar?
Google Nedir? Google Ne İş Yapar?

Google, internet üzerinden bilgi aramalarının yapıldığı, çevrim içi bilgi paylaşımı, reklam teknolojileri ile donatılmış olan ve arama motorlarına yatırım yapan güçlü bir ABD anoni ...

Detaylı İncele
Bootstrap Nedir?
Bootstrap Nedir?

Açık kaynak koduna sahip tasarım araçlarından biri olan Bootstrap ücretsiz CSS framework türüdür. Masaüstü PC, telefon, tablet ve birçok farklı cihaz için frontend kütüphanesidir.

Detaylı İncele
En Çok Kullanılan Windows, Linux ve MacOS CMD  Komutları
En Çok Kullanılan Windows, Linux ve MacOS CMD Komutları

En çok kullanılan Windows CMD Komutları; cmpmgmt.msc timedate.cpl cleanmgr.exe wupdmgr.exe syskey.exe noteped.exe calc.exe taskmgr.exe clipbrd.exe devmgmt.msc sysedit.ex ...

Detaylı İncele
DNS Nedir? Ne İşe Yarar?
DNS Nedir? Ne İşe Yarar?

DNS 256 karakter potansiyeline ulaşabilecek Host adlarını IP’ye çeviren sistemlerdir. ‘’Domain Name System’’in kısaltmasıdır. Türkçe dilindeki karşılığıysa Alan isimlendirme siste ...

Detaylı İncele
CPU Nedir? GPU Nedir? ne işe yarar?
CPU Nedir? GPU Nedir? ne işe yarar?

Merkezi işlem birimi (CPU), bir bilgisayarın talimatları alan ve yürüten işlem ünitesidir. CPU, sistemin beynidir. Aritmetik veya mantıksal komutları yerine getirir. CPU işlemci ol ...

Detaylı İncele
Javascript Nedir? En Popüler Programlama Dilleri Nelerdir?
Javascript Nedir? En Popüler Programlama Dilleri Nelerdir?

Yapılan bir araştırmaya göre en popüler programlama dili Javascript. Sırasıyla; HTML, CSS, SQL, Java, Bash/Shell, Python, C#, PHP, C++, C, TypeScript, Ruby, Swift, Assembly,Go, Obj ...

Detaylı İncele
MySQL Nedir?
MySQL Nedir?

MySQL ile SQL aynı şey değildir. SQL İngilizce Structured Query Language diye geçer. SQL veritabanı ile etkileşim için gereken bir dildir. Oysa MySQL ise veritabanı yönetim sistemi ...

Detaylı İncele
İnternetin Yararları ve Zararları Nelerdir?
İnternetin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Yine dünyadaki diğer tüm ülkelere internet sayesinde ulaşıyoruz. Ancak internet üzerinden gelebilecek birçok tehlikeyi de göz ardı etmek mümkün değildir.

Detaylı İncele
ERP | Kurumsal Kaynak Planlama Nedir?
ERP | Kurumsal Kaynak Planlama Nedir?

Web'de "ERP" araması yaptığınızda, ortaya çıkan az miktarda ve oldukça farkılılık içeren bilgi, kafa karıştırıcı olabilir.. Her web sitesi, kendine özgü farklı bir ERP tanımına sah ...

Detaylı İncele
Online Ödeme Sistemi Nedir?
Online Ödeme Sistemi Nedir?

Çevrimiçi alışveriş yaparken her zaman bir risk alırsınız, hırsızların ödeme bilgilerinizi çalması ve paranız üzerinden alışveriş yapması (veya sahte olarak ödeme yapması) olasılığ ...

Detaylı İncele