Google’ın Yeni Sahibi Kimdir?

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin yetkilerini Sundar Pichai’ye devretti. Bu haber dünyayı sallarken, Bütün gözler Google sahibi olarak anılan Hintli iş adamına çevrildi.

Google’ın Yeni Sahibi Kimdir?

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin yetkilerini Sundar Pichai’ye devretti. Bu haber dünyayı sallarken, Bütün gözlerin Google sahibi olarak anılan Hintli iş adamına çevrildi. Yaşadığı ve büyüdüğü evde bilgisayarı olmayan Pichai Google’a son zamanlarda kesilmiş olan cezalara karşı tavrı tüm dünya tarafından merak konusudur.

Google’ın Yeni Patronu Cezalar ile Nasıl Mücadele Edecek?

 • Google dünyanın en zengin ve en değerli beş şirketinden biridir.
 • Google arama motoru olarak başladığı bu serüvende günümüzde yolculuk, yapay zekâ, insansız otomobiller, reklam, tanıtım, internet taşımacılığı, dünyanın en büyük mobil işletim sistemi olan Android’den video konusunda lider olan Youtube’a kadar dünya üzerindeki nüfusun neredeyse hepsini hitap alanı olarak görmüş ve Google Maps gibi birçok konuda ve dünyanın neredeyse her yerinde faaliyetlerine devam etmektedir.
 • Günümüzde dünya üzerindeki en devasa yapıya sahip olan şirketlerden biri haline gelen Google’ın hikâyesi üniversite dersliklerinde başlayıp garajlara kadar uzanan hikâyesinde artık Google dünyanın en büyük şirketlerinden biri.
 • Google büyük bir şirkettir, fakat bugünlerde yaşadıkları problem ve kesilen cezalar oldukça yüksek boyutlara ulaşmıştır. Dünyanın birçok ülkesinden ceza kesilen bu şirket milyar dolarlık cezalar konusunda ne yapacak, tüm dünya bu durumu konuşuyor.
 • Bugün bütün sorumluluğu alan Hindistanlı Sundar Pichai neler yapacak herkes merakla bekliyor.  

1972 senesinde Hindistan’da dünyaya gelen Google sahibi ya da Google’ın üst firması Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai’nin kendine ait bir bilgisayarı olmamış, fakat bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan dünya teknoloji devi olan Google’ın en üst düzey yöneticisidir.

1998 yılının Eylül ayında kurdukları Google’ın yönetiminden ayrıldıklarını ifade eden Larry Page ve Sergey Brin teknoloji ve iş dünyasında bu yılın en fazla ses getiren hamlesini yaptılar. Google’ın kurucusu olan bu ikili 2015 yılında hayata geçirdikleri ve Google’ı yöneten üst şirket Alphanet’in ve Google’ın yönetim kuruluş başkanlığını Sundar Pichai’ye devrettiler. Alphabet, Google ve diğer bütün şirketlerin daha yalın ve anlaşılacak biçimde yönetilmesi için Google kurucuları tarafından 2015 yılında kurulan bir şirketti.

Google Dünyanın En büyük Şirketlerinden Biri!

Google’ın 2019 senesinin Aralık ayında piyasa değeri 900 milyar dolar idi. Bu değeri ile dünyanın en değerli 5 şirketinden biridir. Bugün Saudi Aramco’nun hem arkasından Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Berkshire Hathaway gelmektedir.

Google’ın Sahibi Sundar Pichai Kimdir?

1972 yılının 10 Haziran Günü Hindistan’ın Tamil Nadu bölgesinde dünyaya gelen Sundar Pichai, Tamil Nadu eyaletinin Chennai şehrinde büyümüştür. Google’ın yeni lideri Pichai’nin yokluk ve bilgisayar ve telefon anlamında oldukça sınırlı bir hayat yaşamıştır. Ailesi o 5 yaşına girdiğinde ancak bir telefon sahibi olabilmiştir. Ayrıca bu telefonu komşuları ile ortaklı kullanmışlardır. Bahsettiğimiz bu bilgiler Pichai’nin gençliğini paylaştığı röportajlardan alınmıştır.

Pichai ilk bilgisayarını ABD Stanford üniversitesinde aldığı ilk burs parasıyla almıştır.  Stanford öncesi Hindistan’da metalürji mühendisliği okumuştur. Babası Regunatha elektrik mühendisi, annesi Lakshima ise stenograf uzmanıdır. Anjali Pichai ile evlenmiştir ve iki çocukları vardır. Stanford üniversitesinde mühendislik okuyan ve MBA adına Pensilvanya üniversitesinde Wharton’da okumuştur. Adı geçen okula Elon Musk, Warren Buffet, Donald Trump, Ivanka Trump, Donald Trump Jr gibi diğer isimlerde yer almaktadır. Pichai 2004 yılında Google’da çalışana kadar McKinsey’de çalışmıştır. Google bünyesindeki görevleri sırasıyla şöyledlr;

 • Chrome Müdürlüğü
 • Android Başkanı
 • Google CEO

Pichai’nin düşüncelerine göre kendi başarısı her insanın her şeyi başarabileceğinin kanıtıdır. Pichai’nin Google CEO’luk döneminde karşısındaki en büyük sorunlardan biri kişisel verilerin kullanımı ve güvenliği ile alakalı konuların Alphabet’i kapsayacak bir biçimde en önemli problemlerden biridir.

Alphabet Stabil Olmak Adına Kuruldu!

2015 yılının Ekim ayında Google’ın üst şirketi olarak Alphanet’in bünyesinde birçok şirket ve çalışma alanı bulunmaktadır. Sergey Brin ve Larry Page’in Alphabet’i kurma amacı, Google ve diğer firmaların daha kolay ayrılabilmesi ve daha sakin bir yönetim şekline kavuşmak idi. Bu konu ile alakalı başarılı oldular mı? Bu muamma. Günümüzde değeri miyarlar dolarları bulan birçok şirket Alphabet bünyesinde yer alıyor. 2015 yılının Ekim ayında yapılan değişimler ile Google CEO’su Larry Page olmuştu. Fakat 2014 yılına kadar dayanan 5 yıllık süreç içerisinde Larry Page ve ortağı Sergey Brin şirket içi ve dışında toplantılarla şirketin ürün sunumları gibi konularında görünmemeye başladı.

Özel hayatları konusunda hassas olan bu isimler oldukça hassas davranıyorlardı. Geçtiğimiz yıllara kadar şirketin soru cevap aktivitelerine katılan iki kurucu artık bu aktivitelere katılmaz oldu. Veri güvenliği konusunda, internet reklamları ve rekabet gücünü kullanıp tekelleşme yasalarının ihlal edildiği iddiaları, video ve mobil ürünlerde denetim sıkıntıları da geçtiğimiz yıllarda en çok konuşulan başlayan konuların başında yer almaya başladı.

Sundar Pichai Başa Geçtikten Sonra Google Hakkında Açılan Davalar ve Rekor Cezalar

Geçtiğimiz yıllarda birçok soruşturmaya maruz bırakılan Google, Dünya genelinde özellikle veri güveliği konusunda, kullanıcılara ait verilerin kullanılması ve tekelleşmesi ile alakalı soruşturmaya maruz kaldı. Avrupa birliği 2019 yılının Mart ayında Google şirketine internet reklamlarında piyasaya olduğu Hâkimiyeti kötü kullandığı gerekçesiyle 1 milyar 490 milyon Euro para cezasına çarptırmıştı.

AB rekabet komiseri Margerethe Vestager, yapmış olduğu açıklamalarda Google, Online arama servislerindeki reklamların tümünde piyasadaki liderliğini sağlamlaştırmış ve üçüncü taraf web sitelerine rekabetçi olmayan sözleşme sınırlamaları getirip, oluşan rekabetlerden kendini koruma altına almıştır. İfadelerini kullanmıştır. Google’a önceki süreçlerde ise Android işletim sistemlerinin piyasa hâkimiyetini kötü kullanma gerekçesiyle 4 milyar 340 milyon Euro ceza verilmiştir. Google bunun dışında internet alışveriş sitelerinde kullandığı hâkimiyeti kötüye kullandığı gerekçesiyle 2 milyar 420 milyon Euro cezaya çarptırılmıştı.

Türkiye Rekabet Kurulu Google hakkında soruşturma açmıştı. 2018 yılının Eylül ayında Google ekonomik bütünlüğün mobil işletim sistemleriyle, mobil uygulama ve hizmetlerin sunumlarına ilişkin olarak davranışlarının cihaz üretimi yapanlar ile imzalanan sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespitiyle alakalı soruşturma Türkiye lehine sonuçlanmış ve Google 93 milyon TL İdari para cezasına çarptırılmıştı.

 

 

Alphabet’in Yapısı Hakkında

Günümüzde Alphabet bünyesinde 100,000 kişi üzerinde tam zamanlı çalışan personel bulunmaktadır. Çatısı altında birçok şirket faaliyet gösteren Alphabet bünyesindeki bazı firmalar şunlardır;

 • ‘’X’’ araştırma ve geliştirme alanında faaliyetleri olan firmadır.
 • Google fiber, fiber hızda internet servisi firmasıdır.
 • ‘’Verily’’ sağlık alanında faaliyetler gösteriyor.
 • ’Sidewalk Labs’’ akıllı şehirler üzerinde çalışmaktadır.
 • ‘’Calico’’ insan ömrünü uzatmak için çalışmalar yapar.
 • Google Ventures Uber’den Lyft’e yüzlerce şirketin yatırımlarına karar veren şirkettir.
 • Google Capital girişim seviyesinin üzerine çıkmış olan şirketlere yapılan yatırımları yöneten şirkettir.
 • ‘’Jigsaw’’ Dünya çapında ihlal, sansür, zorbalık birçok konuda problem çözmeye yönelik çalışmalar yapar.
 • ‘’Waymo’’ İnsansız elektrikli araç firmasıdır.
 • ‘’Project Wing’’ İnsansız hava araçları üzerine kargo faaliyetleri yürütür.
 • ‘’Titan Aerospace’’ Kanatlarının üzerinde güneş enerjisi panelleri olan ve internet taşımacılığı yapmayı amaçlayan elektrik üretimi yapan firmadır.

‘’Nest’’ Alarm sistemler ve termostat görevi gören cihaz sistemleri alanında faaliyetler gösteren firmadır.
 

İlgili Bloglar

Acronis Nedir?
Acronis Nedir?

Acronis yerel dosyalar dışında mobil cihazlar ve bulut depolama hesaplarına yedekleme olanağı sağlıyor.

Detaylı İncele
Türsaba Nasıl Üye Olunur?
Türsaba Nasıl Üye Olunur?

Türsab'a Nasıl Üye Olunur?

Detaylı İncele
IATA Nedir? IATA Başvurusu Nasıl Yapılır? IATA Üyelik Şartları Nelerdir? IATA Görevleri Nelerdir?
IATA Nedir? IATA Başvurusu Nasıl Yapılır? IATA Üyelik Şartları Nelerdir? IATA Görevleri Nelerdir?

IATA, Uluslararası hava yolu taşımacılığı birliğinin (International Air Transport Association) kısaltılmış halidir. Yalnızca havayolu şirketlerinin üye olabileceği global ticari ku ...

Detaylı İncele
Instagram Üzerinden Satış Yapmak için Gerekenler ve Öneriler
Instagram Üzerinden Satış Yapmak için Gerekenler ve Öneriler

Instagramda Kolay Satış Yapmak Mümkün mü? instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekli midir? E-Ticaret Sitenize Yönlendirici ve Teşvik Edici Çalışmalar Yapın!

Detaylı İncele
Microsoft Azure Nedir?
Microsoft Azure Nedir?

Oldukça yüksek sayıda sunucuyu bünyesinde barından ve büyük olan veri havuzları bulunan Microsoft Azure birçok bilişim problemlerine önemli çözümlerin üretilmesine yardımcı olmakta ...

Detaylı İncele
Bayi Hosting Nedir?
Bayi Hosting Nedir?

Bayi Hosting sayesinde küçük kendinize küçük bir girişim kurabilirsiniz. Ayrıca hosting satışı yaparak hosting pazarlaması konusunda kendinizi geliştirme fırsatı elde edebilirsiniz ...

Detaylı İncele
IDE Nedir? En İyi IDE Editörleri
IDE Nedir? En İyi IDE Editörleri

IDE ‘’Integrated Development Environment’’ cümlesinin kısaltmasıdır. IDE yazılımcıların kolayca uygulama yapabilmesi ve geliştirmesi için kullandıkları yazılımlardır.

Detaylı İncele
Internet Siteleri İçin Sıra Bulucu
Internet Siteleri İçin Sıra Bulucu

Google sıra bulucu internet siteleri en kolay ifade biçimiyle internet üzerinde otomatik yazılımlarla araştırma yapıp sizlerin hangi sırada göründüğünüzü sağlarlar.

Detaylı İncele
İnternetten Satış Yapmak Hakkında Her Şey
İnternetten Satış Yapmak Hakkında Her Şey

Orta ve küçük bütçelere sahip olan girişimcilerin hızlı bir biçimde girebilecekleri e-ticaret platformları perakende sektörü içerisinde fiziksel ürünlerin satışlarını yapmaktır.

Detaylı İncele
Klavye Kısa Yolları- Windows ve MAC OS X Klavye
Klavye Kısa Yolları- Windows ve MAC OS X Klavye

Klavye kısa yolları işletim sistemi fark etmeksizin cihazlarınızda etkili olabilmeniz için oldukça gereklidir.

Detaylı İncele
KPI Key Performance Indicators Nedir?
KPI Key Performance Indicators Nedir?

KPI yani Key Performance Indicators (anahtar ve temel performans göstergesi) sözcüklerinin kısaltılmış halidir.

Detaylı İncele