KPI Key Performance Indicators Nedir?

KPI yani Key Performance Indicators (anahtar ve temel performans göstergesi) sözcüklerinin kısaltılmış halidir.

KPI Key Performance Indicators Nedir?

İş hayatında özellikle beyaz yakalılar ve yöneticilerin dilinden düşmeyen KPI yani ‘’Key Performance Indicators’’ kavramı hayatımıza girdi. Pek, KPI nedir? Sizlere bu yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

KPI Nedir?

KPI sürekli olarak hayatımızda yer alan bir kavramdır. Çocukluk yıllarından gençlik yıllarına, iş hayatı, üniversite hayatında içerisinde geçirmiş olduğumuz süreçlerde KPI hayatımızda hep yer aldı. Yaşam boyunca da bu kavramla birlikte yaşayacağız.

KPI yani Key Performance Indicators (anahtar ve temel performans göstergesi) sözcüklerinin kısaltılmış halidir. Genel olarak hedef anlamında kullanılır. Doğru bir biçimde açıklayacak olursak, hayatımızın her evresinde olan hedeflerimizin, iş hayatında daha sistemsel belirlenmiş olan karşılığıdır.

KPI birçok çalışanın korkulu rüyası haline gelmiştir. Terfi durumlarından olmak, uyarılar, işten çıkarılma sürecine kadar birçok süreç ve performans yönetiminin en önemli yapı taşıdır. Doğru bir biçimde belirlendiği zaman çalışanlara hiç yük olmayan ve çalışanların gelişimini sürdürme ve performansını arttırması adına uygulanabilecek en kaliteli yöntemler arasında yer almaktadır. Günümüzde KPI uygulamaları birçok çalışan tarafından baskı unsuru gibi algılanıyor olsa bile aslında şirket ve çalışanlara oldukça büyük yararları vardır.

KPI Yararları Nelerdir?

Günümüzde birçok şirket çalışanı doğru ya da yeteri kadar çalışmadığı için ya da yöneticileri tarafından KPI hedeflerinin doğru belirlenmemesinden ötürü hedeflerini çoğu zaman gerçekleştiremiyorlar. Bunun sonucunda hem personelin kendisi, hem yöneticisi, hem de iş arkadaşları bu duruma üzülüyor. Gerginlik ve sinir durumları ve işini kaybetme korkusu gibi durumlardan hiç bahsetmeye bile gerek yok. Bu sebepten ötürü KPI ile alakalı olarak kötü anılardan ve deneyimlerden dolayı KPI özellikle personeller tarafından olumsuz bir sistem olarak algılanmaktadır. Fakat performans yönetimi süreci doğru uygulandığında, KPI bu aşamaların doğru şekilde uygulanan parçalarından biri haline gelirse bu sürecin yararını görmemek neredeyse imkânsız bir hale geliyor. KPI uygulamalarının yönetici, personel ve işletme bakımından yararlarını sizlere maddeler halinde açıklayalım.

  • KPI doğru bir metot ile belirlendiğinde personellerin kendini sürekli olarak geliştirebilmesi adına oldukça pozitif bir yönetim parçacığıdır. KPI personelden doyumsuz bir biçimde daha fazlasını istemek yerine, yerinde saymamak ve kendini sürekli geliştirmeyi beklemek ve bu süreçte personellerin başarılı olmasını gözlemleyebilmek için kullanılmalıdır.
  • KPI hedeflerini tutturmak, personelin manevi anlamda tatmin olması ve başarısını yaşaması için oldukça kaliteli bir göstergedir. Uzun süre boyunca aynı işi yapan personeller, bir süre sonra ne iş yapacağım bunalımını çokça yaşamaktadırlar. Çalışanlar kendileri için KPI belirlemesi sonucunda şirket adına ne kadar önemli bir iş yaptığını ve ne kadar verimli olduğunu kendinde görmüş olur. Böylelikle iş motivasyonu ve manevi tatmin oldukça yüksek seviyede artar.
  • Personellerin belirlenmiş periyotlarda belirlenmiş hedefler doğrultusunda ne kadar başarı gösterebildiği rahatlıkla ölçülebilir. Farazi değerlendirmeler dışında sayısal ve somut olan bilgiler eşliğinde ölçüm yapılmasına imkân tanır.
  • Yönetici ve çalışanları daha iyi takip etmeyi sağlar. Ayrıca ekip içinde aynı konularda olan hedeflerin gerçekleşme ihtimaline göre ekip ve bireysel başarılar hakkında doğru sonuç almayı sağlar.
  • Derli ve toplu olarak çalışmayı, geçmişi, yarını bugünü net bir biçimde görmeye olanak tanımaktadır. Personellerin ya da ekibin her zaman hangi hedefler doğrultusunda bu işi yaptığını ve bunun bilince çalışmalarını sağlar.
  • Mevcut durum ve hedefledikleri durum hakkında bilgi verir ve aradaki farkı gösterir. Böylelikle yapılması gereken tüm işlemler konusunda yardımcı olur.

KPI önemi ve yararına kısaca göz attıktan hemen sonra şirket performans yönetim sürecinde KPI kullanılmaması senaryosunda oluşacak olumsuz durumlar hakkında bilgi verelim.

KPI Olmadan Çalışılırsa Neler Olur?

Bir işin başarı sayılabilmesi için iş hayatında belirli koşulların sağlanması gereklidir. Bu durumda ilk olarak süreklilik ön plana çıkar. Sürekli olmayan herhangi bir başarı, başarı sayılmamaktadır. Bu durum tesadüf olarak nitelendirilebilir.

Sizlere bu yazımızda KPI ‘’KEY PERFORMANCE INDICATORS’’ hakkında bilgi vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi almak için www.demircode.com/blog adresini ziyaret edebilirsiniz. DEMİRCODE olarak sizlere hem kaliteli hizmet hem de doğru bilgileri sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Web tasarım ve yazılım alanlarındaki hizmetlerimizi ve referanslarımız hakkında bilgi almak için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Hizmetlerimizden yararlanmak için iletişim numaralarımızdan bizi arayabilir ve internet sitemizdeki teklif al butonundan bizimle kolayca iletişim kurabilirsiniz.

İlgili Bloglar

Acronis Nedir?
Acronis Nedir?

Acronis yerel dosyalar dışında mobil cihazlar ve bulut depolama hesaplarına yedekleme olanağı sağlıyor.

Detaylı İncele
Türsaba Nasıl Üye Olunur?
Türsaba Nasıl Üye Olunur?

Türsab'a Nasıl Üye Olunur?

Detaylı İncele
IATA Nedir? IATA Başvurusu Nasıl Yapılır? Üyelik Şartları?
IATA Nedir? IATA Başvurusu Nasıl Yapılır? Üyelik Şartları?

IATA, Uluslararası hava yolu taşımacılığı birliğinin (International Air Transport Association) kısaltılmış halidir. Yalnızca havayolu şirketlerinin üye olabileceği global ticari ku ...

Detaylı İncele
Instagram Üzerinden Satış Yapmak için Gerekenler ve Öneriler
Instagram Üzerinden Satış Yapmak için Gerekenler ve Öneriler

Instagramda Kolay Satış Yapmak Mümkün mü? instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekli midir? E-Ticaret Sitenize Yönlendirici ve Teşvik Edici Çalışmalar Yapın!

Detaylı İncele
Google’ın Yeni Sahibi Kimdir?
Google’ın Yeni Sahibi Kimdir?

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin yetkilerini Sundar Pichai’ye devretti. Bu haber dünyayı sallarken, Bütün gözler Google sahibi olarak anılan Hintli iş adamına çevrild ...

Detaylı İncele
Microsoft Azure Nedir?
Microsoft Azure Nedir?

Oldukça yüksek sayıda sunucuyu bünyesinde barından ve büyük olan veri havuzları bulunan Microsoft Azure birçok bilişim problemlerine önemli çözümlerin üretilmesine yardımcı olmakta ...

Detaylı İncele
Bayi Hosting Nedir?
Bayi Hosting Nedir?

Bayi Hosting sayesinde küçük kendinize küçük bir girişim kurabilirsiniz. Ayrıca hosting satışı yaparak hosting pazarlaması konusunda kendinizi geliştirme fırsatı elde edebilirsiniz ...

Detaylı İncele
IDE Nedir? En İyi IDE Editörleri
IDE Nedir? En İyi IDE Editörleri

IDE ‘’Integrated Development Environment’’ cümlesinin kısaltmasıdır. IDE yazılımcıların kolayca uygulama yapabilmesi ve geliştirmesi için kullandıkları yazılımlardır.

Detaylı İncele
Internet Siteleri İçin Sıra Bulucu
Internet Siteleri İçin Sıra Bulucu

Google sıra bulucu internet siteleri en kolay ifade biçimiyle internet üzerinde otomatik yazılımlarla araştırma yapıp sizlerin hangi sırada göründüğünüzü sağlarlar.

Detaylı İncele
İnternetten Satış Yapmak Hakkında Her Şey
İnternetten Satış Yapmak Hakkında Her Şey

Orta ve küçük bütçelere sahip olan girişimcilerin hızlı bir biçimde girebilecekleri e-ticaret platformları perakende sektörü içerisinde fiziksel ürünlerin satışlarını yapmaktır.

Detaylı İncele
Klavye Kısa Yolları- Windows ve MAC OS X Klavye
Klavye Kısa Yolları- Windows ve MAC OS X Klavye

Klavye kısa yolları işletim sistemi fark etmeksizin cihazlarınızda etkili olabilmeniz için oldukça gereklidir.

Detaylı İncele