Instagram Üzerinden Satış Yapmak için Gerekenler ve Öneriler

Instagramda Kolay Satış Yapmak Mümkün mü? instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekli midir? E-Ticaret Sitenize Yönlendirici ve Teşvik Edici Çalışmalar Yapın!

Instagram Üzerinden Satış Yapmak İsteyenlere Öneriler

Anahtar kelime: Instagramda satış yapmak,

Günümüzde bütün sosyal medya platformları yalnızca, sosyal kullanım için değil, artık sosyal kullanımı es geçip, marka ve firmaların en büyük satış pazarları haline gelmiştir. Bu durumu değerlendiren birçok kişi artık, platformlar üzerinden ürün ve hizmetlerini sunarak oldukça yüksek gelirler elde etmektedir. Günümüzde bu platformların başında Instagram geliyor. Instagramda satış yapmak birçok kişinin en çok yapmak istediği çalışmadır. Bu neden ötürü birçok bireysel hizmet veren kişi, marka ve firmalar profesyonel destek almak için sosyal medya ajanslarına başvuruyor. Sizlere bu yazımızda Instagramda satış yapmak, Instagramdan satış nasıl yapılır, Instagramdan ticari hesap nasıl açılır ve Instagram üzerinden satışlar nasıl yükseltilir konularıyla alakalı bilgiler sunacağız. Yazının ilerleyen bölümlerinde aklınıza gelmeyen birçok soruya yanıt bulabileceksiniz.

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram video ve fotoğraf paylaşımı yapan bir internet sitesi olmak dışında, artık büyük bir satış ve hizmet alanı haline geldi ve büyüme hacmini katlanarak arttırıyor. Günümüzde Snapchat gibi uygulamalar büyümeyi sürdürüyor olsa bile, bugünün şartlarında İnstagram’ın 1,5 milyar kullanıcıya hitap ettiğini biliyoruz. Günlük 500 600 milyon civarında kullanıcının bu platform üzerinde vakit geçirdiğini hepimiz biliyoruz.

Özellikle Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak bilinmekte, Instagramda satış yapmak isteyen firma, marka, küçük esnaf, butik işletme, girişimcilerin hevesini arttırıyor ve birçok kişi bu platform üzerinden ciddi gelirler elde ediyor. Sizlere Instagram üzerinden satış yapmak hakkında detaylı bilgiler sunacak ve önemli noktalardan bahsedeceğiz.

Instagram Hesabınızın Kurumsal Nitelik Taşıması Gerekir!

Günümüzde Instagram’da henüz Facebook’ta olduğu gibi kurumsal hesap mantığı bulunmamakta. Herhangi bir e-ticaret sitesine sahipseniz ya da Instagram üzerinden ürün satmak istiyorsanız kişisel olan hesabınız dışında farklı bir hesapta oluşturmanız gerekiyor. Açtığınız bu hesap üzerinden yaptığınız paylaşımların hem kurumsal hem de samimi görünmesi gerekir. Özellikle kullandığınız dile dikkat etmeli ve insanların dikkatini çekecek paylaşımlarda bulunmalısınız.

Etkileyici Görseller Paylaşıp Potansiyel Müşterilerinize Ulaşabilirsiniz!

Nerede olursak olalım, hiçbir sosyal medya platformunda kötü bir resim paylaşmak istemeyiz. İlgi çekici olmayan video ve resimler bütün sosyal medya mecralarında az etkileşim, beğeni ve yorum alır. Bu yüzden bu hesaplarınızda paylaşacağınız görsel etkinliklerin ilgi çekici olmasına özen gösterin ve bu bilgilerin analizini yaparak en etkileyici paylaşımları yapın. Bu resimlerin insanlarda merak uyandırması ve ilgi çekmesi Instagram sayfanızı büyütecektir.

Doğru ve Yüksek Sayıda Kullanılan #Hashtag’leri Tercih Edin!

Instagram hesabınızın popülerliği az olabilir, takipçilerinizin sayısı sizleri tatmin etmeyebilir. Fakat doğru Hashtag kullanarak takipçi sayınızı arttırabilir ve paylaşımlarınızın etkileşimini yükseltip, keşfet bölümünde yer alabilirsiniz. Böylelikle paylaşımlarınız daha fazla etkileşim alacak ve hayalinizdeki kitlenin üzerine çıkabileceksiniz. Hashtag eklerken Instagramda önceden bu Hashtag’lerin ne kadar kullanıldığını görebiliyorsunuz. Fakat sizler sektörleriniz için en çok tercih edilen ve en çok kullanılan Hashtag’leri tercih edin ve bu duruma özen gösterin.

 

 

E-Ticaret Sitenize Yönlendirici ve Teşvik Edici Çalışmalar Yapın!

Profilinizde yer alan paylaşımlarda, yapmanız gereken, sunduğunuz ürünlere ziyaretçilerin ulaşabileceği bir e-ticaret sitesi belirtmektir. E-ticaret sitesine sahip değilseniz bile, internet sitenizi ekleyip yine internet sitenizin trafiğini yükseltebilir ve markanızın Prestijini artırabilirsiniz. Instagram üzerinden satış hedefiniz varsa unutmamanız gereken en önemli şey bir internet sitesi linki kullanmaktır. Bu sizin internet sitenizi ve markanızı daha yüksek kitlelere ulaştıracaktır. Bu durumda sizlere ‘’InstaShop’’ bir nebze olsa yardım eder.

Düşük Olan Bütçelerle Reklam Yapabilirsiniz! Bunu Mutlaka Deneyin!

Instagram, Facebook tarafından satın alındığı günden beridir, Facebook ADS üzerinden Instagram reklamları verilebiliyor. Yukarıdaki paragrafta anlattığımız gibi satışa sunmuş olduğunuz görselleri reklam verip öne çıkarma durumunuz söz konusudur.

Instagramda Kolay Satış Yapmak Mümkün mü?

Instagram Profilinizi, Online mağazaya dönüştürmek, özellikle bugünün şartlarında mümkündür. Instagram üzerinden satış hedef olan kişiler için geliştirilen InstaShop sayesinde ürünlerin teknik bilgilerine müşteriler ve ürün satın almak isteyen kişiler kolayca ulaşabiliyor. Instagram Profilinizi anında InstaShop’a bağlayıp, takipçilerinize uygulama üzerinden hızlı satış hizmeti sunabilirsiniz.

Instagram Üzerinden Ürün Satışı Yaparken İşletmemi Nasıl Büyütürüm?

Öncelikle bilinmesi gereken şey şudur. Başlangıç aşamasında kapıda ödeme, havale ve EFT seçenekleri bu hesaplarınız için yeterlidir. Bir süre sonra belirli sayıda müşteri kitlesine ulaştığınız anda ödeme alternatiflerinizi çoğaltabilirsiniz. Bu nokta da unutulmaması gereken en önemli konulardan biri Online satış alanlarında ilerlemek için Instagram ürün satışı tek kanalınız olmamalı ve farklı alternatif platformlar üzerinden satış yapıyor olmalısınız, kendinizi ve markanızı büyütebilmek için sosyal medyanın her aşamasını efektif bir biçimde kullanmak markanızın gelişimini hızlandıracaktır.

 • Başlangıçta maliyetli görünen Instagram mağazası belirli bir süre sonra sizleri büyük bir müşteri kitlesine ulaştıracaktır. Sipariş sayılarının artması ve kazanmaya başladıktan sonra bu maliyetlerin önemli olmadığını göreceksiniz. Fakat aklınızdan çıkarmamanız gereken konu şudur. Sizler boşuna para harcamıyorsunuz, yapmış olduğunuz her yatırım markanızın ilerlemesi sizlerin uzun vadede yüksek kazançlara ulaşmanız demektir. Büyük bir emek verdikten sonra ulaştığınız müşteri kitlesini gördüğünüzde bu harcamalara değdiğini göreceksiniz. Bu süreçten sonra satışlarınızı arttırmak için en iyi şekilde hizmet vermeniz gerekiyor.
 • Günümüzde hangi sektörde yer alırsanız alın, müşteri memnuniyeti her zaman sizleri en yüksek seviyeye ulaştıracak en büyük olgudur. Bu yüzden hizmetlerinizi sağlarken bir sipariş ya da yüzlerce sipariş hazırlıyor olsanız dahi, müşteri memnuniyetini koruyup, satışlarınızın yükseldiğini göreceksiniz. Bu platformlarda başarılı ve güven kazanmak için müşteri memnuniyetini korumak sizler için zorunludur.
 • Markanızın bilinirliği her geçen gün yükselecek ve yeni ziyaretçiler sizlerden alışveriş yapmak isteyecek, bunun temelindeki detayın müşteri memnuniyetini korumak olduğunu ve reklam bütçenize yaptığınız yatırım olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İlerleyen dönemlerde banka ve farklı mecralardaki firmalarla yaptığınız anlaşmalar ile taksitli satış seçenekleri, farklı kargo alternatifleri ve Promosyon kullanımları gibi birçok şey gelişecek. Bahsettiğimiz bu konuların ziyaretçi ve alışveriş yapanların en çok tercih ettiği özellikler olduğunu unutmamanızda fayda var. Alışverişlerde ücretsiz kargo ve taksit seçeneklerinin müşteri kazanmak adına en önemli Kriterler arasında yer aldığını bilmelisiniz.

Instagramdan Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gereken Konular!

Günümüzde INstagramda satış yapma düşüncesi birçok kişinin en çok düşündüğü konulardan biridir. Instagram platformunun Türkiye’de popüler bir hale gelmesini fırsat bilen birçok girişimci ve marka kendine ait mağazalar açarak, bu platform üzerinden reklam, satış ve hizmet faaliyetlerini yürütmeye başlayıp ciddi gelirler elde etti.

Günümüzde bir Instagram hesabın sahip olmak, Instagram üzerinden satış yapmak için yeterli değildir. Güvenilir olan bir satış kanalına sahip olmak ve takipçiler ve hedef kitlesinin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi en iyi şekilde alabilmeleri için sizlerin üzerine düşen birkaç vazife mevcuttur.

Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekli midir?

Günümüzde hiçbir sosyal medya platformunda ürün satmak için şirket kurmak gerekmez, bu durum Instagram içinde geçerlidir. Fakat bu noktada bilinmesi gereken konu, yasal süreçlerin devreye girdiğini bilmektir. Web platformları üstünden bir kanal ile tüketicilere direkt ürün satışı yapıldığı zaman T.C vergi düzenlemelerine göre kişi ve kurumların vergi ödeme zorunlulukları mevcuttur.

Bu yüzden Instagram üzerinden satış yapabilmek için herhangi bir şirket kurma zorunluluğu olmasa bile vergi zorunluluğunu yerine getirmek adına, vergiler ile alakalı cezai işlemlerden kaçmak için bir şirketinizin olması önemlidir. Limited ya da şahıs şirketi açıp, Instagram üzerinden satış yapabilmek adına ilk adımınızı atabilirsiniz.

Instagram Platformunda Satış Yapan Kişiler ve Kurumlar İçin Vergilendirme Çalışmaları

Sizlere yukarıdaki paragrafta bilgi verdiğimiz, web platformları üzerinden satış yapıldığında vergi zorunluluğunun doğması, yapılan satış oranları ya da satışlarını gerçekleştirdiğiniz ürün ve hizmetlerden dolayı ödenmesi gereken vergilerin oranları ürün fiyatlarına ve kazancınıza göre değişim gösterir. Internet üzerinden yapılan satışlarda firmaların ödemesi zorunlu olan vergiler mevcuttur.

Instagram Satışlarında Ödeme Sistemleri Hakkında

Bu platformlar üzerinden direkt olarak ürün satışı ve ödeme almayı sağlayan herhangi bir sistem mevcut değildir. Bu yüzden ödeme işlemlerini doğru bir biçimde yapmak adına birçok farklı yol izlenebilir.

 1. Herhangi bir e-ticaret sitesi olmayan hesaplar genellikle banka havale ve EFT veya kapıda ödeme alternatiflerini müşterilerine sunarlar. Bu durumlarda telefon ile irtibat kurulup banka havale bilgileri müşterilerle paylaşılmaktadır. Bu sistemin tabi ki, birçok dezavantajı bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de, güven probleminin oluşmasıdır. Tüketicilerde herhangi bir memnun olmama durumunda, ellerinde herhangi bir fatura ve makbuz olmadığında ürün değişimi ve ücret iadesi alamaz ve hizmetlerdeki güven problemlerinin devam sebep olur. Bu platformlarda yüksek bir ideale sahipseniz, müşterilerinize fatura kesip, kurumsal davranmak zorundasınız.
 2. Diğer alternatif ödeme işlemi de, bir e-ticaret web sitesine sahipseniz, ınstagram üzerinden takipçilerinizin e-ticaret sitenize yönlendirip, burada yer alan birçok ödeme sistemi ile ödeme alıp, alışveriş işlemlerini başarılı bir biçimde yerine getirebilirsiniz. Herhangi bir e-ticaret sitesine sahip olmanız, sanal pos yardımı ve kredi kartları ile ödemeleri alabilirsiniz. E-ticaret sitesine sahip olup, müşterilerinize bu denli güvenilir alışveriş hizmetleri sunmak tüketicilerin güvenini arttıracak ve sizlere gelen müşteri sayısı çoğalacak. Bu yüzden ödeme yöntemlerinin geniş alternatiflere sahip olmasına özen gösterin.
 3. Bir e-ticaret sitesine sahip olmanın sosyal medya platformlarında satış yapabilmek için birçok avantajı bulunuyor. Çünkü müşterilerine havale ve EFT ile satış hizmetleri sunan işletmelere genellikle internet üzerinden satış yapan hiçbir kişi güvenmiyor. Fakat bir e-ticaret sitesine sahip olup müşterilerine birçok ödeme yöntemi sunan işletmeler müşterilerinin gözünde daha güvenilir bir imaja sahip oluyor ve kurumsal görüntüleri ön plana çıkıyor.
 4. Bir e-ticaret sitesine sahip olup müşteri kitlenize kestiğiniz faturalar ve hizmetlerinizi eksiksiz sunmanız işinizi kolaylaştırdığı gibi sizlerin kurumsal ve profesyonel olduğunuzu insanlara lanse ettiriyor. Güvenlik tedbirleri alıp internet sitenizde müşterilerinize sunduğunuz alışveriş hizmetleri, sizleri her zaman yüksek bir müşteri kitlesine ulaştırır.
 5. Farklı ödeme sistemlerini e-ticaret sitenize Entegre ederek insanların daha mutlu ve güvenli alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir e-ticaret sitesine sahip olduğunuzda, yalnızca kapıda ödeme ya da havale işlemlerine bağlı kalmayıp, bütün ödeme yöntemlerini e-ticaret sitenize Entegre edip müşterilerinize bu anlamda oldukça iyi bir hizmet anlayışı sunabilirsiniz.
 6. Bir e-ticaret sitesine sahip olduğunuz zaman farklı kanallar ve alternatif platformlar üzerinden satış yapabilirsiniz. E-ticaret sitenizde ürünlerinizi farklı platformlarda sergileyebilir ve N11, trendyol gibi satış kanallarıyla anlaşmalar yapıp, ürünlerinizin satışını arttırabilirsiniz. Birçok Online Pazaryerleriyle anlaşmalar yapıp ürünlerinizi global pazarlarda sergileyip yüksek kitlelere ulaşabilirsiniz.
 7. Yüksek reklam ve pazarlama çalışmaları yaparak müşterilerinizin sayısını arttırabilirsiniz. E-ticaret siteniz varsa, birçok alanda reklam ve tanıtım çalışmaları yapmanız mümkündür. Google ADS, Adsense, SEO gibi çalışmalar yaparak dijital pazarlama yöntemlerini kullanıp satışlarınızın potansiyelini büyütebilirsiniz.
 8. Instagram üzerinden ürünlerinizi bir liste halinde sunabilirsiniz. Bu konuyla alakalı Instagramda birçok doğrudan satış özelliği söz konusudur. Fakat ülkemizde bu uygulamalar kullanıma açılmadığından dolayı 3. Parti yazılım sistemlerine başvurup ürünlerinizi paylaşıp, insanların sizlere ait olan ürünleri görmesine olanak sağlayabilirsiniz.

İlgili Bloglar

Acronis Nedir?
Acronis Nedir?

Acronis yerel dosyalar dışında mobil cihazlar ve bulut depolama hesaplarına yedekleme olanağı sağlıyor.

Detaylı İncele
Türsaba Nasıl Üye Olunur?
Türsaba Nasıl Üye Olunur?

Türsab'a Nasıl Üye Olunur?

Detaylı İncele
IATA Nedir? IATA Başvurusu Nasıl Yapılır? Üyelik Şartları?
IATA Nedir? IATA Başvurusu Nasıl Yapılır? Üyelik Şartları?

IATA, Uluslararası hava yolu taşımacılığı birliğinin (International Air Transport Association) kısaltılmış halidir. Yalnızca havayolu şirketlerinin üye olabileceği global ticari ku ...

Detaylı İncele
Google’ın Yeni Sahibi Kimdir?
Google’ın Yeni Sahibi Kimdir?

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin yetkilerini Sundar Pichai’ye devretti. Bu haber dünyayı sallarken, Bütün gözler Google sahibi olarak anılan Hintli iş adamına çevrild ...

Detaylı İncele
Microsoft Azure Nedir?
Microsoft Azure Nedir?

Oldukça yüksek sayıda sunucuyu bünyesinde barından ve büyük olan veri havuzları bulunan Microsoft Azure birçok bilişim problemlerine önemli çözümlerin üretilmesine yardımcı olmakta ...

Detaylı İncele
Bayi Hosting Nedir?
Bayi Hosting Nedir?

Bayi Hosting sayesinde küçük kendinize küçük bir girişim kurabilirsiniz. Ayrıca hosting satışı yaparak hosting pazarlaması konusunda kendinizi geliştirme fırsatı elde edebilirsiniz ...

Detaylı İncele
IDE Nedir? En İyi IDE Editörleri
IDE Nedir? En İyi IDE Editörleri

IDE ‘’Integrated Development Environment’’ cümlesinin kısaltmasıdır. IDE yazılımcıların kolayca uygulama yapabilmesi ve geliştirmesi için kullandıkları yazılımlardır.

Detaylı İncele
Internet Siteleri İçin Sıra Bulucu
Internet Siteleri İçin Sıra Bulucu

Google sıra bulucu internet siteleri en kolay ifade biçimiyle internet üzerinde otomatik yazılımlarla araştırma yapıp sizlerin hangi sırada göründüğünüzü sağlarlar.

Detaylı İncele
İnternetten Satış Yapmak Hakkında Her Şey
İnternetten Satış Yapmak Hakkında Her Şey

Orta ve küçük bütçelere sahip olan girişimcilerin hızlı bir biçimde girebilecekleri e-ticaret platformları perakende sektörü içerisinde fiziksel ürünlerin satışlarını yapmaktır.

Detaylı İncele
Klavye Kısa Yolları- Windows ve MAC OS X Klavye
Klavye Kısa Yolları- Windows ve MAC OS X Klavye

Klavye kısa yolları işletim sistemi fark etmeksizin cihazlarınızda etkili olabilmeniz için oldukça gereklidir.

Detaylı İncele
KPI Key Performance Indicators Nedir?
KPI Key Performance Indicators Nedir?

KPI yani Key Performance Indicators (anahtar ve temel performans göstergesi) sözcüklerinin kısaltılmış halidir.

Detaylı İncele