IDE Nedir? En İyi IDE Editörleri

IDE ‘’Integrated Development Environment’’ cümlesinin kısaltmasıdır. IDE yazılımcıların kolayca uygulama yapabilmesi ve geliştirmesi için kullandıkları yazılımlardır.

IDE Nedir? En İyi IDE Editörleri

Yazılımcıların kod yazabilmek için çeşitleri araç ve argümanlara ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Bu uygun içerisinde olan IDE programlama çalışmalarını organize edilmeye yardımcı olmaktadır. Birçok eklentiyle geliştirme işlemini kolay bir biçimde tamamlamanıza yardımcı olan bu yazılımlar pratikliği ve hızı arttırmaktadır. Bu yüzden yazılımcıların kendilerine en uygun IDE’yi bulması sun derece önemlidir.

IDE Nedir?

IDE ‘’Integrated Development Environment’’ cümlesinin kısaltmasıdır. IDE yazılımcıların kolayca uygulama yapabilmesi ve geliştirmesi için kullandıkları yazılımlardır. Dilimizde ‘’tümleşik geliştirme ortamı’’ olarak nitelendirilen bu tarz programlar, internet uygulamalarının dışında eklenti oyun, geliştirme konusunda sizlere birçok katkıda bulunur. İçerisinde birçok araç bulunduran IDE yazma editörlerinden oldukça farklı bir yapıya sahiplerdir.

IDE yazılımcılara daha düzenli ve verimli çalışma ortamı yaratır. CSS, HTML, Python, Swift, C, C++ C#, R, Ruby, JavaScript ve Java gibi birçok programlama diliyle kullanılabilen programlar, kodlama hatasını kolayca tespit edebilmek için yardımcı olmaktadır. Otomatik tamamlama, debugging versiyon kontrolü sağlama imkânı sağlayan yazılımlar daha detaylı ve titiz çalışma olanağı sunmaktadır.

Kodların sınıflandırılabilmesi ve bağlanması gibi birçok işi otomatik olarak yapabilen IDE yazılımları çalışmaya hazır hale getirmeye yardımcı olabilir. Dil bazı kişiselleştirilebilecek arayüzlere sahip olan programların önemli özellikleri arasında olan bir şeyde yapılan işlerle uyumlu çalışmasıdır. Kod dosyalarının hiyerarşik biçimde görüntülenebilmesi olanağı oluşturan yazılımlar, kodlarınızı kolayca test edebilmenize yardımcı olurlar.

IDE ile Kod Editörü Arasında Olan Farklar Nelerdir?

Kod editörü not defterlerinin gelişmiş sürümüdür. İngilizce dilinde code editör olarak nitelendirilen yazılımlar, not defterinden farklı sözdizimi vurgulama, işaretleme ve kod tamamlama özelliklerine sahiptir. Birçok programlama diliyle çalışan birçok kod yazma programı geliştirme işlemlerini kolaylaştırmaktadır.

İDE kodlama programları ve araçlarında daha farklı özelliklere sahiptir. Sublime Brackest, Text, Notead++ ve Atom kod editörü gibi programlar sadece kod yazmaya izin verir. Fakat IDE içerisinde bulundurduğu ek araçlar ile geliştirme süreçlerinin kolaylaşmasını sağlayıp test edebilme olanağı tanımaktadır. Bu yazılımlar, yazıldığında kodu çalışan bir uygulamaya çevirebilmek için birçok özelliğe sahiptir.

En İyi IDE Editörleri

IDE programları, birbirinden farklı birçok özelliğe sahiplerdir. Arayüz ve desteklenen dil bakımından değişiklikleri bulunan yazılımlar, içinde barındırdıkları kütüphanelerle de daha rahat kod yazabilmenize yardımcı olurlar. Her biri farklı iş akışlarına sahip olan programlar içerisinde size en uygun olanı seçmeniz daha hızlı çalışıp verimliliğinizin artması bakımından önem arz etmektedir. En iyi IDE editörlerini sizler için derledik;

Microsoft Visual Studio

Microsoft’un kendi ürünü olan Visual Studio, günümüzde Windows platformlarında uygulama geliştirmek için kullanılan önemli bir yazılımdır. Ücretsiz ve ücretli sürümleri olan bu programın ücretli olan sürümlerini Visual Studio Enterprise üzerinden satın alabilirsiniz. Ücretsiz sürümü ise Visual Studio Comunity ile alabilirsiniz. Birçok web uygulamalarını geliştirebilmek için ihtiyacınız olabilecek birçok açık ve esnek eklenti bulundurur.

İnternet uygulamaları, mobil uygulamalar gibi birçok program oluşturabilme olanağı tanıyan IDE sayesinde video oyunları geliştirilebilir. DHTML, ASP.NET Jscript, Java Script, Java, Visual Basic, Visual C#, Visual C++, Visual F#, XAML, HTML kod editörü gibi kullanılabilen yazılım, programlarınızın 300 üzerinde cihazdan deneme olanağı tanımaktadır.

Microsoft Visual Studio, esneklik sayesinde profesyonel ve öğrenciler için kullanılması oldukça kolay olan bir araçtır. Oldukça basit bir arayüze sahiptir. Microsoft Azure ile çalışabilme olanağı sunan program, sürekli olarak gelişen, oldukça geniş olan bir kütüphaneyi içerisinde barındırır. Kişisel hale getirilebilen özel tasarlanmış gösterge tabloları ve yerleştirilebilen pencerelerle kaliteli bir deneyim sunan yazılım uygulamalarının performansını doğru ve gerçek zamanlı biçimde izleme imkânı oluşturur.

Android Studio

Android işletim sistemlerine özel olarak uygulama geliştirebilmek için Google tarafından kullanıma sunulmuş Android Studio en fazla tercih edilen IDE kodlama programlamaları içerisindedir. Yazılımların içerisine Entegre edilmiş olan emülatörler sayesinde canlı test etme olanağı sağlayan kod editör programı, ‘’.apk’’ uzantılı çıktı almanızı sağlar. Günümüzde birçok akıllı cihazın geliştirilmesi için gerekli olan ortamı sağlar.

Ücretsiz bir yazılım olan Android Studio kodlama öğrenme sürecinde oldukça yararlıdır. C++, Kotlin, Java ve XML dillerini destekleyen bu program Google bulut platform sistemiyle çalışma imkânı sağlar. Diğer tüm IDE yazılımlarına kıyasla RAM kullanımı daha yüksek olan bu program, aplikasyonların rahat bir biçimde tasarlamanıza ve farklı versiyonlarla Optimize etmenize yardımcı olur.

İlgili Bloglar

Acronis Nedir?
Acronis Nedir?

Acronis yerel dosyalar dışında mobil cihazlar ve bulut depolama hesaplarına yedekleme olanağı sağlıyor.

Detaylı İncele
Türsaba Nasıl Üye Olunur?
Türsaba Nasıl Üye Olunur?

Türsab'a Nasıl Üye Olunur?

Detaylı İncele
IATA Nedir? IATA Başvurusu Nasıl Yapılır? Üyelik Şartları?
IATA Nedir? IATA Başvurusu Nasıl Yapılır? Üyelik Şartları?

IATA, Uluslararası hava yolu taşımacılığı birliğinin (International Air Transport Association) kısaltılmış halidir. Yalnızca havayolu şirketlerinin üye olabileceği global ticari ku ...

Detaylı İncele
Instagram Üzerinden Satış Yapmak için Gerekenler ve Öneriler
Instagram Üzerinden Satış Yapmak için Gerekenler ve Öneriler

Instagramda Kolay Satış Yapmak Mümkün mü? instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekli midir? E-Ticaret Sitenize Yönlendirici ve Teşvik Edici Çalışmalar Yapın!

Detaylı İncele
Google’ın Yeni Sahibi Kimdir?
Google’ın Yeni Sahibi Kimdir?

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin yetkilerini Sundar Pichai’ye devretti. Bu haber dünyayı sallarken, Bütün gözler Google sahibi olarak anılan Hintli iş adamına çevrild ...

Detaylı İncele
Microsoft Azure Nedir?
Microsoft Azure Nedir?

Oldukça yüksek sayıda sunucuyu bünyesinde barından ve büyük olan veri havuzları bulunan Microsoft Azure birçok bilişim problemlerine önemli çözümlerin üretilmesine yardımcı olmakta ...

Detaylı İncele
Bayi Hosting Nedir?
Bayi Hosting Nedir?

Bayi Hosting sayesinde küçük kendinize küçük bir girişim kurabilirsiniz. Ayrıca hosting satışı yaparak hosting pazarlaması konusunda kendinizi geliştirme fırsatı elde edebilirsiniz ...

Detaylı İncele
Internet Siteleri İçin Sıra Bulucu
Internet Siteleri İçin Sıra Bulucu

Google sıra bulucu internet siteleri en kolay ifade biçimiyle internet üzerinde otomatik yazılımlarla araştırma yapıp sizlerin hangi sırada göründüğünüzü sağlarlar.

Detaylı İncele
İnternetten Satış Yapmak Hakkında Her Şey
İnternetten Satış Yapmak Hakkında Her Şey

Orta ve küçük bütçelere sahip olan girişimcilerin hızlı bir biçimde girebilecekleri e-ticaret platformları perakende sektörü içerisinde fiziksel ürünlerin satışlarını yapmaktır.

Detaylı İncele
Klavye Kısa Yolları- Windows ve MAC OS X Klavye
Klavye Kısa Yolları- Windows ve MAC OS X Klavye

Klavye kısa yolları işletim sistemi fark etmeksizin cihazlarınızda etkili olabilmeniz için oldukça gereklidir.

Detaylı İncele
KPI Key Performance Indicators Nedir?
KPI Key Performance Indicators Nedir?

KPI yani Key Performance Indicators (anahtar ve temel performans göstergesi) sözcüklerinin kısaltılmış halidir.

Detaylı İncele