Turizm Seyahat Acenta Yazılım ve Otomasyon Web Sitesi

Turizm Seyahat Acenta Yazılım ve Otomasyon Web Sitesi

Turizm Seyahat Acenta Yazılım ve Otomasyon Web Sitesi Nedir? Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazılım piyasasında bir hayli turizm seyahat yazılımları ve web siteleri mevcuttur, peki başarılı olmaları nelere bağlıdır, bu konuların üzerinden geçmeye çalışacağız.

Artık insanlar yalnızca yerel web siteleri üzerinden değil, tüm dünyaya hizmet sunabilen global sistemler üzerinden hizmetlerini tedarik etmeyi tercih ediyorlar. Bu anlamda seyahat ve turizm üzerine hizmet vermek istiyorsak biz de sistemimizi dünya çapında hizmet verebilecek düzeye getirmeliyiz. Peki bu çözümü nasıl elde edebiliriz? Burada temel ihtiyaçlar şu şekilde oluşacaktır.

 • Dünyadaki tüm havayolu şirketleriyle anlaşma mı yapacağız?
 • Dünyadaki tüm oteller ile anlaşma mı yapacağız?
 • Araç kiralayan tüm dünyadaki firmalar ile anlaşmalı mıyız?
 • Tüm bu anlaşmaları yapsak bile, bu hizmeleri nasıl vereceğiz, yüzlerce çalışanımız tek tek yapılan reservasyonları nasıl yönetecek?

İşte tamda bu kafalarda oluşan soruların cevaplarını üretme kısmında teknoloji devreye giriyor diyebiliriz.

Demircode ® bu konuların tümü için çözümler geliştirmiş ve onlarca firmaya ya hizmet vermiş ya da yeni sistemler kurmuştur. Bu işleri yaparken edindiğimiz bilgi birikimlerimizin genel hatlarını anlatmaya çalışacağım.

Tüm dünyada ki hava yolu şirketleri ile hizmet verebilmemiz için bir kaç tane orta katman hizmeti sağlayan firma mevcuttur, bunların kimisi global düzeyde hizmet verirken, bazıları yerel bazda, yani Türkiye ile sınırlı şekilde hizmet verebilmektedir.

Aynı şekilde dünyadaki tüm oteller için orta katman çözüm üreten teknoloji alt yapısını sağlayan sistemler mevcuttur, burada önemli olan hangisini seçeceğinizdir, bu seçimi yaparken, kendi firmanızın yönetimsel kabiliyetleri, server konusunda tercihleriniz, operasyon yönetme şekliniz ve en önemlisi pazarlama ve satış kısmında nasıl yol alacağınızın şekli çok önemlidir

Bu tarz, komplex bir bakıma zor diyebileceğimiz sistemleri üretmek için yazılım ve analiz bilgisi yeterli değildir. Dünyada yazılım ile ilgili başarı yüzdesi %17 iken ülkemizde bu oran %6 ile sınırlı kalmıştır. Biz özellikle bu konuda tecrübeyi en önemli konu olarak gördüğümüzü söyleyebiliriz. Turizim seyahat yazılımı ve/veya otomasyonu konusunda bir ihtiyacınız var ise, bu projeyi daha önceden en azından 2-3 kere yapmış bir firma ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

3. Party XML ve API Entegrasyon Araçları nelerdir?

 • Turizm seyahat acenteleri için 3.Party araç sağlayıcılarından birisi XML API entegrasyonu için IATI entegreleridir. IATI XML API entagrasyonu ile Otel ve Uçak bileti entagrasyonu, hizmetlerinizi dünya çapında verebilmenize olanak sağlayan, alt yapı bileşenlerinden birisini sunmaktadır. Yerli bir sistem olmasının sunduğu avantajları da göz ardı etmemek gerekir.
 • Turizm seyahat acenteleri için 3.Party araç sağlayıcılarından bir diğeri ise, Expedia' dır. Otel ve Uçak bileti entegrasyonunu XML tabanlı API ile sizlere sağlar, 3. Party hizmet sağlayıcıların başında gelir diyebiliriz, ancak yazılım geliştiriciler için entegrasyonu oldukça zordur, ayrıca bu hizmetten yararlanabilmeniz için zorlu bir bürokrasi sizleri bekliyor olacaktır.
 • Araç kiralama hizmetlerinde sizlere dünya çapında XML tabanlı API desteği sunan araçlardan birisini de Cartrawler sağlamaktadır. Bu servis güzel çalışan, implementasyonunda çok zorlanmayacağınız bir hizmet sunar, ancak servislerinden gelen veriler dünya çapında olsa da sunulan araç sayısı azdır.
 • Amadeus, Expedia' nın benzer özelliklerine sahiptir, turizm ve seyahat acentalarının en çok kullandığı ve en sevdiğidir diyebiliriz, aynı şekilde sizlere Otel ve Uçak bileti entegrasyonunu XML tabanlı API ile sizlere sağlar.
 • Turizm seyahat acenteleri için 3.Party araç sağlayıcılarından bir diğeri ise, Biletbank' tır özellikle yerli, yani Türk Malı olması özelliğiyle öne çıkmaktadır. Otel ve Uçak bileti entegrasyonunu XML tabanlı API ile sizlere sağlar. Yerli olması nedeniyle uzun bürokrasi işleriyle uğraşmazsınız, hızlı şekilde anlaşmanızı yapıp servislerinden yararlanabilirsiniz.

Burada, şu firma diğerlerinden iyidir demek doğru olmaz, hepsinin kendine has iyi ve kötü yönleri vardır. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum, bu entegrasyonlar sisteminizin alt yapısının yalnızca bir parçasını oluşturur, sisteminizin ihtiyaç duyduğu daha bir çok konu vardır. Bir kaç tanesine gözatmak gerekirse, 

 • Tur oluşturmak, burada sizlere kimse hazır tur hizmeti sağlamaz, sizler bu konuyu diğer bileşenleri mantıksal olarak birleştirerek turları kendiniz yönetim paneli desteğinden de faydalanarak oluşturabilmelisiniz.
 • Otel, uçak ve araç hatta Cruise konularında dahi sizlere verileri akıtan araçlarınızı sisteminize entegre etseniz bile, yapılan reservasyonların takibini sağlayabileceğiniz arka plan işlemlere ihtiyaç duyarsınız.
 • Tüm bunların yanında, sisteminizin muhasebe kısmını da yönetmeniz gerekmektedir, bu anlamda muhasebe sisteminizle entegrasyon yapabilmeniz önemlidir.

Demircode ® Uygulama Geliştirme Uzmanları olarak bizler, tatmin edici bir Turizm Seyahat Acentası Hizmeti deneyimi için mükemmel Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı ile kolay yönetilebilir sistemler oluşturmayı hedefleriz. Uygulama mimarisi için kritik planlama ve analiz kabiliyetlerimizi kullanarak, karmaşık süreci basit ve zarif bir sanat eserine dönüştürken, müşterilerimizin ihtiyaçlarına her yönden çözümler sunmaya çalışırız.

Son geliştirdiğimiz bir kaç Turizm Seyahat Acentası işlerimiz aşağıdadır.

https://www.bileteviniz.com

https://www.rehlat.com

https://www.alibabatour.com

https://www.sondakka.com

....