Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, masaüstü cihazlar dışında, Laptop, tablet ve cep telefonlarında internet sitesinin estetik olarak görünmesi ve bu cihazlar ile uyumlu olmasını sağlayan çalışmalardır.

Responsive Web Tasarım

İnternet dünyasında günümüzde birçok tanım bulunmaktadır. Bu tanımların her biri teknolojinin gelişmesini ve internetin her geçen gün hacmini arttırmaktadır. Bu yazıda sizlere Responsive web tasarım nedir? Yararları nelerdir? Önemi nedir? İlk olarak ne zaman ortaya çıkmıştır? Konuları hakkında birçok soruyu yanıtlayacağız. İlerleyen paragraflarda detaylı ve dikkat çekici bilgiler ile karşılaşacaksınız. Hadi hep birlikte Responsive web tasarımın merak ettiren hikâyesine göz atalım.

Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, masaüstü cihazlar dışında, Laptop, tablet ve cep telefonlarında internet sitesinin estetik olarak görünmesi ve bu cihazlar ile uyumlu olmasını sağlayan çalışmalardır. Şu anlamı ifade etmektedir. Kullanmış olduğunuz her türlü cihazın ekranına uyum sağlayan web tasarım çalışmalarıdır. Genellikle cep telefonlarında internet sitesini görüntülerken bazı boyutsal problemlerle karşılaşmaktayız. Bu problemlerin giderilmesini sağlayan çalışmalar responsive çalışmalar olarak nitelendirilir.

 Responsive çalışmalarının yapılmadığı internet sitelerinde kullanıcılar internet sitelerini mobil cihazlardan açarken internet sitesini büyütüp, küçültme gibi işlemler yapar ve internet sitesinde bu çalışmaları yaparken içeriklerin kaybolması ve belirsizleşmesi gibi problemler ortaya çıkar. Bu çalışmaların yapılması bu yüzden önemlidir. Zaten günümüzde artık birçok kişi internet sitelerini masaüstü cihazlar yerine mobil cihazlardan bağlanmaktadır. Yapılan çalışmalar sonrasında kullanılan cihaz ne olursa olsun internet sitesi cihazın boyutuna göre şekil alır.

Responsive Web Tasarımın Yararları Nelerdir?

Bugünlerde gelişen teknolojik alt yapılarla birlikte çok sayıda internet sitesi üretilmiştir. Birçok işletmek müşteri kitlesini arttırmak ve yasal zorunluluklardan ötürü internet sitesi kullanmaktadır. Günümüzde şartlarında, her gün birçok internet sitesi açılmakta ve bu internet sitelerinin önemsediği ve müşteri potansiyelini arttırmak için uyguladığı iki kritik çalışma vardır. Bunlardan en önemlisi web tasarım, diğeri de SEO çalışmalarıdır.

 • Responsive web tasarım, internet sitesinin tasarım çalışmaları esnasında birçok avantaj sunar. Birçok kişinin düştüğü hatalardan biri farklı web siteleri açıp, müşteri kazanmaya çalışmaktır. Fakat bunun yerine responsive web tasarım çalışmaları ile internet sitesini tüm cihazlara uyumlu hale getirmek daha iyi bir seçenektir. Diğer türlü yaptığınız çalışmalar hem maddi anlamda sizlere büyük maliyetler çıkaracaktır. Hem de zaman kaybı yaratacaktır. Bu yolla hedef kitlenizdeki kişiler istedikleri mobil cihazlardan internet sitenize bağlanabilir ve böylelikle internet siteniz daha yüksek trafik alır ve istediği hedefe daha kolay ulaşır.
 • SEO uygulamaları içerisinde en önemli konulardan biri responsive web tasarımdır. Bu tasarımı yaptıran firmalar arama motorlarında her zaman daha büyük avantaja sahip olup, her zaman üst sıralarda yer alacaklardır.
 • Responsive web tasarıma sahip olmayan internet sitelerinin mobil uyumlu internet sitesi de açması gerekir. Bu da farklı bir maliyeti beraberinde getirir. Mobil uyumlu internet sitesi açılmadığında, ziyaretçiler cep telefonlarında uyumluluk sorunu olan internet sitesine girdiklerinde internet sitesinin içeriklerini göremeyeceklerdir. Bu yüzden ziyaretçiler bu internet sitesini tercih etmezler.
 • Responsive tasarımın olduğu internet sitelerinde bütün mobil cihazlar ile uyumlu çalıştığı için insanlar bu siteden memnun kalıp, bu siteyi tercih edeceklerdir. Böylelikle müşteri kitleniz artacak ve arama motorlarında üst sıralarda yer alacaksınız.
 • Responsive web tasarım hem çözünürlük hem de yeni internet sitesi açtırma derdinden sizleri kurtarıp, sizlere tek internet sitesi çatısı altında yüksek çözünürlükte hizmet olanağı vermektedir.  Bundan dolayı internet sitesinin bakım çalışmaları daha basit bir hale gelecek ve ekstra maliyetlerden kurtulmuş olacaksınız. İnternet sitesinin hata oranı düşecek ve oluşan hatalara kısa zaman içerisinde müdahale daha kolay bir hale gelecektir.
 • Responsive tasarım sayesinde PC kullanımında olan internet sitelerinin gereksiz elementleri, mobil cihazlardan giriş yapıldığı esnada ziyaretçiler istediği içeriklere kolay bir şekilde ulaşması için saklanacaktır.
 • Responsive web tasarım sayesinde hazırlanmış olan internet sitelerinde istenen içeriklere daha kolay ulaşılacağından internet sitelerinin ortalama oturum açma süresi minimum seviyeye iner. Böylelikle arama motorları, internet sitesini üst sıralara çıkarır.

Responsive Web Tasarımın Önemi

Günümüzde responsive web tasarım özellikle işletmeler için oldukça kıymetli çalışmalardır. Bunun dışında kişisel olarak internet sitesinde gelir sağlayan bireyler içinde responsive tasarım oldukça önem arz etmektedir.

Yapılan birçok araştırma ve edinen bilgiler doğrultusun internet sitesi ziyaretçileri internet sitesinin tasarımına ve hızına önem vermektedir. Bu yüzden internet sitesini beğenen kullanıcılar tekrar ziyaret ederler. Kullanılan renk ve tasarım dışında internet sitesini ziyaret eden kişilerin istedikleri bilgilere kolay ulaşması da internet sitesini ziyaret etmeleri konusunda oldukça etkili bir sebeptir.

 İnternet sitesine istediği cihazdan bağlanabilen ziyaretçilerin sık bir şekilde internet sitesini ziyaret etmesi ve zaman geçirdiği sürenin artması web sitesinin arama motorlarında orijinal ve reklamsız haliyle üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır. Bu çalışmaların titizlikle yapılması ve internet sitesine girilen içeriklerin özgün ve düzenli olması internet sitesinin kalıcı olarak arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlar.

Responsive Web Tasarımın Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

 1. Responsive web tasarım sayesinde internet siteniz bütün mobil cihazlardan net bir biçimde görünmektedir.
 2. Kullanım kolaylığından dolayı siteye gelen ziyaretçi sayısı artar.
 3. Menülerin arasındaki geçişler pratik olur ve kullanıcı açısından oldukça basitleşir.
 4. Böylelikle kullanıcıların internet sitesinde istedikleri bilgileri kolay bulması ve internet sitesinde daha fazla vakit geçirmesi söz konusudur.
 5. Her bir çözünürlük için farklı bir internet sitesi tasarlayıp ekstra maliyete girmeye gerek kalmaz ve bunun için sadece responsive çalışmalar yapılması yeterlidir.
 6. Arama motorlarında sitenizin araması ve kolay bulunması sağlanır.
 7. Farklı farklı internet siteleri oluşturmak yerine tek bir internet sitesini responsive biçiminde tasarlayıp az maliyetle yüksek verim elde edersiniz.

Responsive tasarımın olmadığı internet sitelerinde ziyaretçiler mobil cihazlardan internet sitesine giriş yaptıklarında küçük fontlar ile karşılaşıp, Zoom yaparak internet sitesinde gereksiz zaman kaybı yaşayacak ve belli bir süre sonra istediği bilgiye kolayca ulaşamadığı için sıkılıp internet sitesini terk edecektir. Bu yüzden teknolojinin Nirvana’sı olarak adlandırdığımız bu dönemde bu tarz çalışmalara hassasiyet gösterip internet sitesinde uygulamak hayati bir önem taşımaktadır. Bu yüzden responsive çalışmalar internet sitelerinin hayatta kalması adına önemli çalışmalardır. Firmaların, markaların ya da bireysel olarak internet sitesi üzerinden kazanç sağlamak isteyen kişilerin kâr Marjını arttırmak için bu tarz çalışmaları ihtiyaçları vardır. Bu çalışmalar ile internet siteniz bir üst seviyeye ulaşıp istediği kitleye hitap edebilecek ve bu tasarım sayesinde işleriniz daha da kolaylaşacak.

Responsive çalışmalar belirli ara yüzler ve kodlama dilleri ile yapılması mümkün olan çalışmalardır. Başarılı kodlama çalışmaları sonucunda internet sitenizin düzgün bir tasarıma sahip olması internetteki varlığınızı sürdürmenize ve verimli bir çalışma şekline sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu çalışmalar için profesyonel hizmet veren web tasarım firmalarından destek almalısınız ve bu hizmetler sayesinde internet sitenizi web dünyasında her zaman üst seviyelerde tutabilirsiniz.

İnternet siteniz ile alakalı bu çalışmaları yaptırırken çalışmak istediğiniz firma hakkında detaylı bir araştırma yapmak, internet sitenizin geleceği açısından yararlıdır. Sizlerle çalışmak isteyen web tasarım firmalarının referansları, web siteleri ve daha önce bu tarz çalışmalarına göz atmanızda fayda vardır. Derin bir araştırma yapıp size en iyi verimi sunacak firma ile çalışın.

İlgili Bloglar

Web Tasarım Nedir?
Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle yazılım geliştirme dışında, web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi ile kullanım kolaylığ ...

Detaylı İncele
HTML nedir, ne değildir?
HTML nedir, ne değildir?

Html içerikleri etiketlemek için standart bir dildir. Buna biçimlendirme dili de diyebiliriz. Birçok web sitesi bu dil olmadan oluşturulamaz.

Detaylı İncele
Font Nedir? Ne işe Yarar?
Font Nedir? Ne işe Yarar?

Font, yazı tipi anlamını taşımaktadır. Harflerin şekli, boyu, en gibi özelliklerinin bütün olarak ele alan yazı tipleri font nedir sorusunun cevabıdır.

Detaylı İncele
CSS nedir?
CSS nedir?

Cascading Style Sheets İngilizcesi. Peki Türkçesi : Basamaklı Biçim Sayfaları, Basamaklı Stil Sayfaları, Basamaklı Stil Şablonları, Kademeli Biçim Sayfaları.

Detaylı İncele
Arayüz nedir? Bootstrap nedir?
Arayüz nedir? Bootstrap nedir?

İngilizcesi Interface. Bilgisayarın barındırdığı veriyi, okunabilir ve anlaşılabilir bir şekilde olması için yansıtılan platforma Interface yani arayüz denir. Bootstrap nedir?

Detaylı İncele
DOM Nedir? Ne İşe Yarar?
DOM Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet sitenizde veri ve belgeleri temsil eden güçlü kod yapıları mevcuttur. Document Object Model, DOM’un açılımıdır. Belge nesne modeli Türkçe karşılığıdır.

Detaylı İncele
Desing Ne Demek?
Desing Ne Demek?

Design için bir sürü farklı kelimeler kullanılıyor. Stil, tasarım, plan gibi kelimeler bunlardan sadece birkaç tanesi.

Detaylı İncele
CMS & İçerik Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?
CMS & İçerik Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

CMS, yani Türkçesiyle, İçerik Yönetim Sistemi. Bu tabiri sık sık duyuyor olmalısınız. Peki nedir bu İçerik Yönetim Sistemi denilen şey?

Detaylı İncele
Kurumsal Web Tasarım Nedir?
Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Kurumsal web tasarım, kurumunuzun internette görüntülenen web sitesinde, kurumsal kimliğiniz ile bir bütün oluşturan kullanıcı deneyimini birleştirir.

Detaylı İncele