CMS & İçerik Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

CMS, yani Türkçesiyle, İçerik Yönetim Sistemi. Bu tabiri sık sık duyuyor olmalısınız. Peki nedir bu İçerik Yönetim Sistemi denilen şey?

CMS & İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

CMS, yani Türkçesiyle, İçerik Yönetim Sistemi. Bu tabiri sık sık duyuyor olmalısınız. Peki nedir bu İçerik Yönetim Sistemi denilen şey?

İçerik Yönetim Sistemi kesinlikle isteyeceğiniz bir şeydir. Neden mi? Çünkü İçerik Yönetim Sistem' leri web sitenizin içeriğini kodlarla uğraşmanıza gerek kalmadan yönetebilmenizi sağlar.

İçerik Yönetim Sistem' leri kod yazımından bağımsız olarak içerik güncellemeyi mümkün kılmalarıyla ticari işletmelerin de hayatını bir hayli kolaylaştırır. İçerik yönetim sistemi olmadan web sitesi içeriğinin değiştirilme sürecini görseniz, bu sistemleri kullanmanın ne kadar mantıklı olduğunu ve işleri ne kadar kolaylaştırdığını anlarsınız.

Ticari kuruluşlar İçerik Yönetim Sistemi denen şey olmadan önce web sitelerinde değişiklik yapmak için webmasterlarını çağırır, bu kişilere istedikleri değişikliğin yapılmasını söyler, webmasterlar da istenen değişikliği kodları değiştirerek yapardı. O zamanlar web sitelerinin derinliklerine inmek, bir metin editörü açmak, HTML ve CSS dosyaları arasında kaybolmak, sonra bu değişiklikleri sunucuya göndermek bu işin temel angaryalarıydı.

Peki bütün bunları yapmak neden kötüydü? İki nedenden ötürü. Birincisi, webmaster'ın şirket sahibiyle irtibata geçmesi, PDF’leri veya e-postaları okuması, bütün bunlardan sonra istenen değişikleri yapması büyük bir vakit kaybıdır ve bu süreci birçok muhtemel hataya açık hale getirir. İkinci olarak ise, kod üzerinde doğrudan değişiklik yapmak web sitesinin tamamına zarar verme riskini de beraberinde getirir. Diyelim ki günde bu şekilde on, yirmi, otuz değişiklik yapılıyor ve mevzubahis webmaster o gün çok yoğun ve kötü bir gün geçiriyor. Kod sentaksında bir şeyi yanlış yere yazma ihtimali bir hayli yüksektir ve bu da kimi zaman akla hayale gelmeyecek ciddi sonuçlara yol açabilir. Dolayısıyla, kodunuzu ve içeriğinizi birbirine bu kadar yakın tutmak hiç de iyi bir fikir değildir.

Bu da bizi İçerik Yönetim Sistem' lerine getiriyor. İçerik Yönetim Sistemi denilen şey ne işe yarar? İçeriği koddan ayırmamızı sağlar. Yani eski kod sistemini kullanmak yerine güncellemelerimizi içeriği anında değiştirebilmemizi sağlayan bu arka uç sisteminde yaparız.

İçerik Yönetim Sistemi bize değiştirdiğimiz şeyin görselini sunar (bunu güzel bir Word belgesi şeklinde gösterir) ama kodumuz aynı kalır. İstersek kodla yine de oynayabiliriz ama gerekli değişikliği içerik yönetim sistemi zaten yapacağı için bizim kod yazmayı bilmemize gerek yoktur.

Özetle:

– İçerik Yönetim Sistem' leri kodda değişiklik yapmanıza gerek kalmadan web sitenizin içeriğinde değişiklikler yapabilmenizi sağlayan hizmetlerdir.

– İçerik Yönetim Sistemi kullanmak ticari kuruluşlar için oldukça makul bir tercihtir.

– Zamandan ve paradan tasarruf edilmesini sağlar ve kodu değiştirmekten daha güvenli bir seçenektir.

İlgili Bloglar

Web Tasarım Nedir?
Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle yazılım geliştirme dışında, web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi ile kullanım kolaylığ ...

Detaylı İncele
HTML nedir, ne değildir?
HTML nedir, ne değildir?

Html içerikleri etiketlemek için standart bir dildir. Buna biçimlendirme dili de diyebiliriz. Birçok web sitesi bu dil olmadan oluşturulamaz.

Detaylı İncele
Responsive Web Tasarım Nedir?
Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, masaüstü cihazlar dışında, Laptop, tablet ve cep telefonlarında internet sitesinin estetik olarak görünmesi ve bu cihazlar ile uyumlu olmasını sağlayan çalı ...

Detaylı İncele
Font Nedir? Ne işe Yarar?
Font Nedir? Ne işe Yarar?

Font, yazı tipi anlamını taşımaktadır. Harflerin şekli, boyu, en gibi özelliklerinin bütün olarak ele alan yazı tipleri font nedir sorusunun cevabıdır.

Detaylı İncele
CSS nedir?
CSS nedir?

Cascading Style Sheets İngilizcesi. Peki Türkçesi : Basamaklı Biçim Sayfaları, Basamaklı Stil Sayfaları, Basamaklı Stil Şablonları, Kademeli Biçim Sayfaları.

Detaylı İncele
Arayüz nedir? Bootstrap nedir?
Arayüz nedir? Bootstrap nedir?

İngilizcesi Interface. Bilgisayarın barındırdığı veriyi, okunabilir ve anlaşılabilir bir şekilde olması için yansıtılan platforma Interface yani arayüz denir. Bootstrap nedir?

Detaylı İncele
Desing Ne Demek?
Desing Ne Demek?

Design için bir sürü farklı kelimeler kullanılıyor. Stil, tasarım, plan gibi kelimeler bunlardan sadece birkaç tanesi.

Detaylı İncele
Kurumsal Web Tasarım Nedir?
Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Kurumsal web tasarım, kurumunuzun internette görüntülenen web sitesinde, kurumsal kimliğiniz ile bir bütün oluşturan kullanıcı deneyimini birleştirir.

Detaylı İncele