Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle yazılım geliştirme dışında, web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi ile kullanım kolaylığı yönünü ifade eder.

Web Tasarım Nedir?

Bu yazımızda web tasarım ile alakalı detaylı bilgileri, web tasarım ile neler yapılabileceğini, web tasarımın gücünü ve önemini anlatan detaylı birçok bilgiyi bulabileceksiniz. Şimdi kemerlerinizi sıkı bağlayın ve internet dünyasının can alıcı tanımlarından biri olan web tasarım hakkında bilgiler alıp uçuşa geçmeye hazır olun.

Firmaların ya da kişilerin reklamlarını ve tanıtımlarını gerçekleştirmek istemeleri üzerine hizmetlerini ya da ürünlerini uluslararası ağ dünyasında yayınlanmakta olan internet siteleri üzerinden yürütmesi ve bu sistemlerin tasarlanma süreçlerine web tasarım denir.

Web Tasarım Çalışmalarının Aşamaları Nelerdir?

Web tasarımda ilk olarak en önemli aşama projelendirme ve analiz sürecidir. Kurumsal olan bilgileri, hizmet ya da ürünleri hakkındaki bilgiler kaydedilir. Kaydedilen bilgiler doğrultusunda rakipler ile alakalı analizler yapılır ve istatistikler göz önünde bulundurulur. Gözünüze güzel görünün internet siteleri incelenir ve içerisinde bulunduğunuz sektörün ölçü ve gerekliliklerine göre tasarım uygulamalarına başlanır.

Tasarım sürecinde müşterilerin onayı alındıktan sonra internet sitesinin kodlama çalışmaları başlar. Projelerin farklı yapılarda çalışması, hızlı olması ve bütün web tarayıcılarında çalışma işlemleri sağlanır ve tamamlanır. Kodlama ve tasarım işlemleri tamamlandıktan hemen sonra müşteriye bir Demo hazırlanır ve sunulur. Sunulan bu Demo müşteri tarafından incelendikten sonra uygulama ve çalışmaların hatasız bir biçimde çalıştığının onaylanması durumunda firma tarafından destek çalışmaları süreci başlar.

Web Tasarımın Önemi ve Yararları Nelerdir?

İnternet dünyasında yer edinemeyen firmaların geride kaldığını biliyoruz. Bu yüzden internet sitesi yaptırmak ve bu hizmetleri profesyonel firmalardan almak oldukça değer kazandı. Git gide değerlenen bu çalışmalar birçok firma tarafından tercih ediliyor. Günümüzde bir web sitesinin başarılı bir yapıya sahip olabilmesi adına içerik ve tasarımının sektöre uygun olması ve web sitesinin içerisinde kullanılan renkler bile sektöre uygun olmalıdır.

Başarılı tasarlanmış bir internet sitesinin yararları;

  • Konum olarak uzak olmanın herhangi bir önemi yoktur ve dünyanın her yerinden müşterileriniz sizinle aynı şehirde yaşayan müşterilerinizle aynı seviyede hizmet alabilecek.
  • Güncellemeler, yenilikler ve gelişimleriniz ile alakalı paylaşım ve kampanyalarınız aynı anda birçok kişiyle paylaşılabilecek ve herkes bu fırsatlarınızdan yararlanabilecek.
  • Yaptırdığınız web tasarım hizmetleri firmaya her manada olumlu etkiler yaratacak ve firmanıza yaptığınız yüklü reklam masraflarına gerek kalmadan bu harcamaları minimum düzeye indirmiş olacaksınız.
  • İnternet sitenizde E-ticaret paketleri bulunuyor ise 7 gün 24 saat açık bir sanal mağazaya sahip olacaksınız ve müşterileriniz gece, gündüz demeden istedikleri ürün ve hizmetleri alabilecekler.
  • E-ticaret satışlarınızı belirli reklam kampanyaları ile destekleyebileceksiniz.
  • Satış ve pazarlama gelirlerini arttırarak firmanızın hacmini büyütebilirsiniz.
  • Bu hizmetlerinizden ötürü yaptırmış olduğunuz web tasarım çalışmaları profesyonel bir görüntüye sahip olacak

Web Tasarım Sayesinde Kazanç Sağlayın!

Bugünlerde birçok firma hizmet ve ürünlerinin reklamını yapmak adına internet sitesi sahibi olurlar. Fakat bu çalışmaları her firma ya da şahıs yapabilecek teknik bilgi ve görsel estetik yeteneğine sahip değildir.

Bundan dolayı web tasarım konusunda güvenilir ve kaliteli olan, sektöründe kendini kanıtlayan firmaları ve uzmanlar tarafından destek alınmalı ve çalışmalar tamamen profesyonellik çerçevesinde yürütülmelidir. İnternet sitesinin dikkat çeken bir yapıya sahip olabilmesi adına grafiklerin ara yüzleri erişim ve menü yapılarının kullanım kolaylığı, istenen bilgilere en kolay şekilde ulaşabilecek ve fonksiyonel bir biçimde tasarlanmalıdır.

Fakat günümüzde sektörün büyümesi ve sektör içerisine yeni giren serbest çalışan ve deneyimsiz firmaların girmesiyle, bu hizmetler ne yazık ki çoğu kişi tarafından hem kullanışsız hem de görsel olarak hiç estetik yapılmamaktadır.

Bir internet sitesine sahipseniz, bu internet sitesi kullanıcı ve ziyaretçilerin ilgisini çekmelidir. İşlevsel ve kullanımı kolay olan menüye sahip olması için profesyonel anlamda bu işi hakkıyla yapan ve sektöründe uzmanlaşmış bir firma ile çalışmak zorundasınız. Bu çalışmaların profesyonel yapılmaması durumunda başarının gelmeyeceği apaçık ortadadır. Tasarımı yapılacak internet sitesi SEO çalışmalarını desteklemeli ve bu çalışmalara uygun olmalıdır.

 İnternet sitenizde olan içeriklerin dikkat çekici ve akıllarda iz bırakacak şekilde oluşturulması gerekir. Ayrıca tasarlanmasını istediğiniz internet sitesinin hedefine uygun tasarlanması gerekmektedir. Yaptırmak istediğiniz internet sitesinin ücreti, sizin istekleriniz ve sizinle çalışan firmaların ücretlendirme politikasına göre değişim gösterebilir. 

Web Tasarım Çalışmaların Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Müşteri Analizi

Web tasarım çalışmalarına başlamadan önceki hedefimizin müşteri analizi olması gerekir. Müşterilerin istediği tasarımlar ve beğendiği tarzları öğrendikten sonra tasarım işlemlerini bu ölçüde yapmak birçok konuda zaman kazandıracaktır ve müşterinin bir sonraki işlerde yine sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz.

Sektör Analizi ve Araştırması

Web tasarım çalışmalarına başlamadan önce hangi sektör ile alakalı çalışmalar yapılacak ise o sektör ile alakalı bilgilere sahip olmak, oldukça önemlidir. Ne kadar iyi bir web tasarım çalışması yaparsanız yapın, bu çalışmalar sektöre uygun değilse hiçbir anlamı yoktur ve müşteriyi kaybetmiş olacaksınız. Bu yüzden web sitesinin yapılacağı sektör ile alakalı detaylı çalışmalar yapmalısınız.

Renk Tercihi

Web tasarım çalışmalarındaki en önemli faktörlerden biri de renktir. Renkler tasarım kalitesini etkileyen en önemli konulardan biri olduğu için renk seçimine dikkat etmek gerekir. Renk seçimi konusunda başarılı olan tasarım uzmanları, iyi bir tasarım çalışması oluştururken oldukça başarılı olurlar. Gelişi güzel renklerin kullanılması ve renk uyumunun sağlanması, internet sitesinin sektörüne uygun renklere yer verilmesi bu yüzden oldukça önemlidir.

Taslak Oluşturma

Tasarım işlemlerindeki en önemli konulardan biri yapının iskeletidir. Taslak web tasarımda öncelikle belirlenmesi gereken bir konudur. Her şeyden önce bu taslağın oluşturulması önemlidir. İyi bir plan yaparak web tasarım işlemlerine başlamak sizlere her defasında büyük zaman kazandıracak ve çalışmalarınız oldukça kaliteli bir biçimde gidecektir. Bu sayede eklentileri kolayca ekleyip çıkarabileceksiniz.

Orijinal Tasarım

İnternet sitesinin kaliteli ve göz alıcı olmasını istiyorsanız, yaratıcılığınızı ortaya koyup her zaman özgün bir internet sitesi oluşturmalısınız. Hazır olan temaları tercih etmeyin. Standartların üzerinde olan çalışmalar sizleri pozitif yönde etkileyecektir.

Web Tarayıcılarla Uyumluluk

İnternet sitenizin kontrolünü elinizde tutun ve bütün internet tarayıcılarında tek tek açıp internet sitenizin bütün tarayıcılarda aynı olmasını sağlayınız.

Kurumsal Görüntüyü Yansıtmak

İnternet sitesi üzerinde yapılan çalışmalarda en önemli özelliklerden biri internet sitesinin kurumsal kimliğini yansıtmak ve internet sitesinin arama motorlarında bir konuma sahip olmasını sağlamaktır. SEO kurallarına uygun yapılmış bir internet sitesi her zaman göz önünde olacak ve faaliyetleri her zaman insanlar tarafından tercih edilecektir. Bu yüzden internet sitesinin kurumsallığının ön planda tutulması gerekir. İnternet sitenizin kurumsallığını içerisinde paylaştığınız görseller haricinde, Logo, kartvizit, grafik çalışmalarıyla mümkün bir hale getirebilirsiniz.

Hedef Kitleye Hitap Etmek

İnternet sitesinin tasarımını gerçekleştirirken en önemli konulardan biri hedef kitleye hitap etmek ve onların dikkatini çekmektir. Bu yüzden internet sitesinin tasarımı hedef kitlenizin dikkatini çekmiyorsa o tasarımın hiçbir anlamı yoktur. Tasarım ne kadar başarılı olursa olsun, amaç o tasarımın hedef kitleye sevdirilmesi ve hedef kitlenin internet sitesinde uzunca vakit geçirmesini sağlamaktır.

Demircode ® olarak sunduğumuz web tasarım hizmetlerimiz için tıklayabilirsiniz.

İlgili Bloglar

HTML nedir, ne değildir?
HTML nedir, ne değildir?

Html içerikleri etiketlemek için standart bir dildir. Buna biçimlendirme dili de diyebiliriz. Birçok web sitesi bu dil olmadan oluşturulamaz.

Detaylı İncele
Responsive Web Tasarım Nedir?
Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, masaüstü cihazlar dışında, Laptop, tablet ve cep telefonlarında internet sitesinin estetik olarak görünmesi ve bu cihazlar ile uyumlu olmasını sağlayan çalı ...

Detaylı İncele
Font Nedir? Ne işe Yarar?
Font Nedir? Ne işe Yarar?

Font, yazı tipi anlamını taşımaktadır. Harflerin şekli, boyu, en gibi özelliklerinin bütün olarak ele alan yazı tipleri font nedir sorusunun cevabıdır.

Detaylı İncele
CSS nedir?
CSS nedir?

Cascading Style Sheets İngilizcesi. Peki Türkçesi : Basamaklı Biçim Sayfaları, Basamaklı Stil Sayfaları, Basamaklı Stil Şablonları, Kademeli Biçim Sayfaları.

Detaylı İncele
Arayüz nedir? Bootstrap nedir?
Arayüz nedir? Bootstrap nedir?

İngilizcesi Interface. Bilgisayarın barındırdığı veriyi, okunabilir ve anlaşılabilir bir şekilde olması için yansıtılan platforma Interface yani arayüz denir. Bootstrap nedir?

Detaylı İncele
DOM Nedir? Ne İşe Yarar?
DOM Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet sitenizde veri ve belgeleri temsil eden güçlü kod yapıları mevcuttur. Document Object Model, DOM’un açılımıdır. Belge nesne modeli Türkçe karşılığıdır.

Detaylı İncele
Desing Ne Demek?
Desing Ne Demek?

Design için bir sürü farklı kelimeler kullanılıyor. Stil, tasarım, plan gibi kelimeler bunlardan sadece birkaç tanesi.

Detaylı İncele
CMS & İçerik Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?
CMS & İçerik Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

CMS, yani Türkçesiyle, İçerik Yönetim Sistemi. Bu tabiri sık sık duyuyor olmalısınız. Peki nedir bu İçerik Yönetim Sistemi denilen şey?

Detaylı İncele
Kurumsal Web Tasarım Nedir?
Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Kurumsal web tasarım, kurumunuzun internette görüntülenen web sitesinde, kurumsal kimliğiniz ile bir bütün oluşturan kullanıcı deneyimini birleştirir.

Detaylı İncele

Blog Projeleri