Font Nedir? Ne işe Yarar?

Font, yazı tipi anlamını taşımaktadır. Harflerin şekli, boyu, en gibi özelliklerinin bütün olarak ele alan yazı tipleri font nedir sorusunun cevabıdır.

Font Nedir? Ne İşe Yarar?

Sizlere bu yazımızda, ironi gibi görünebilir ama yazı tiplerinden yani Font hakkında bilgiler vereceğiz. Font nedir sorusuna cevaplar bulacak en popüler fontlar ve önemi hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz.

Font Nedir?

Font, yazı tipi anlamını taşımaktadır. Harflerin şekli, boyu, en gibi özelliklerinin bütün olarak ele alan yazı tipleri font nedir sorusunun cevabıdır. Font bahsi geçen özellikler ile ortaya çıkan yazı tipine denilen addır. Örnek olarak; birçok yazı tipinin harfleri keskin ve tırnaklı köşeye sahiptir. Bu tarz yazı tipleri de sert görünün bir karaktere sahiptirler. Birtakım yazı tipleri de yuvarlak köşeli ve tırnaksızdır. Bu tarza sahip olan yazı tipleri de yumuşak bir görünüme sahiptirler.

Font Nasıl Bulunur?

Font, bugünün şartlarında gazeteler, reklamlar, tasarım, Logo ve okuduğunuz bütün yazılar gibi her alanda tercih edilmektedir. Sizlerin fontlara ihtiyacı var ise internet üzerinden yararlanabileceğiniz birçok font sitesi mevcuttur. Bunun en büyük örneği ise Google’dır. Google’ın kendi font kütüphanesi mevcuttur. DaFont ve 1001Fonts gibi yazı tipi bulmak açısından yararlanabileceğiniz internet siteleridir.

Font Nasıl Yüklenir?

Font yüklemek, Windows tabanlı işletim sistemleri açısından oldukça basit bir işlemdir. Beğenip PC’nize indirdiğiniz fontu denetim masasına girip, görünüm ve kişiselleştirme butonuna tıklayıp, yazı tipleri klasörüne erişebilirsiniz. İndirdiğiniz fontun istediğiniz klasörün içine atıp PC’nize yükleyebilirsiniz.  Font nedir sorusundan sonra nasıl yüklendiği de oldukça önemlidir.

Ayrıca MAC yani Apple ürünlerden olan bir PC’niz var ise IOS işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız varsa yazı tipi yüklemek adına PC’nizin /library/fonts klasörünün içerisine font dosyasını eklemeniz gerekir.

Font Neden Önemlidir?

Grafik tasarımı çalışmalarındaki en önemli amaçlardan biri mesajı hedef kitleye en doğru yoldan görsel olarak göndermektir. Bu yüzden fontların yani yazı dilinin bu amaçtan ötürü oldukça etkili bir gücü vardır. Bu yüzden tasarım içerisinde yer alan sözcükler sadece araç vazifesindedir; yazı tipi, tasarımla bir araya geldiğinde sözcüklerden çok daha ileriye gider. Bunun temel sebebi ise seçmiş olduğunuz fontun insanlar üzerindeki etkilerinin net ve olumlu olmasıdır. Yazı tipinin değişmesinden dolayı algı ve anlamında değerleri değişir. Font nedir sorusu kadar önemini bilmekte gerekir.

Fontlar neden önemlidir? Sorunun cevabı basit;

 1. Fontlar, en önemli iletişim araçlarından biridir. Çok önemli olmasının sebeplerinden biri de, iletişimi sağlama konusunda oldukça etkili olmasıdır.
 2. Kitlelerin dikkatini üzerine çeker ve canlı kalmasını sağlar.
 3. İnsanlar üzerindeki farklı bir ruh hali oluşturur. Duyguların harekete geçmesini sağlayıp, ikna edici bir yöne sahip olur.
 4. Mesajlarında odaklanma olanağı sağlar. Mesajların kem kum etmeden gönderilmesini sağlar.
 5. Uyumlu olmaya teşvik eder ve düzenli olma hissi uyandırır.

Tasarımların farklı ve anlamlı görünmesini sağlayan en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Ayrıca yazı tipleri, tasarımların özgün görünmesini ve karakteristik özelliklerinin artmasına olanak sağlar. Bu durumlara örnek verecek olursak yapılan araştırmalara göre font tiplerinin karakteristik özellikleri hakkında bilgi verelim. Bu bilgileri paylaşmadan önce font nedir sorusunun ne kadar kapsamlı bir cevaba sahip olduğunu da sizlerin bilmesini istiyoruz.

Yazı Tipiyle Alakalı Düşünce Algıları Hakkında

 1. Yazı tiplerinin bu dünya bir gerçeklik yarattığını biliyoruz. Mesajı alan geniş kitleler, mesajı fontun oluşturduğu algıların çerçevesinde almaktadır. İlk olarak fontun oluşturmuş olduğu algıların dışına çıkması kolay değildir. Fakat ilk görüşte alınmış olan mesajların da daha sonraki süreç içerisinde değiştirmesi zor olabilmektedir. Bu sebepten ötürü fontların nasıl algı yarattığını bilmek oldukça önemlidir.
 2. Yazı tiplerinin algı seviyelerine olan etkileri, bazı araştırmaların konusu oldu. Örnek olarak geçmiş tarihlerde yapılmış olan bazı araştırmalar, Helvetica fontunun insanları olumlu bir biçimde etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Yapılan araştırmalarda birçok insan, Helvetica ve buna benzeyen yazı tiplerini okudukları zaman paylaşılan bilgileri daha az sorgulayıp araştırdığı gözlemlendi.
 3. Helvetica fontunun ciddiyet ile alakalı olarak inandırıcılık durumu, Comic Sans fontunda zıt bir şekilde seyretmektedir. Yapılan bazı araştırmalar şunu gösterdi. Tasarımlarda kullanılan Comic Sans yazı tipi, insanların güvenlerini kazanamamıştır.
 4. Yukarıda ilişkilerin bir benzerini de Serif ve Sans Serif fontlarında da görebilmek mümkündür. Fakat bazı araştırmalar Serif fontlarındaki bazı küçük tırnaklar, insanların odaklarını farklı noktalara taşıdığı görüldü. Sans Serif fontunun ise göz yormadığı saptandı. Yalnız okuyucuların bilişsel düşüncelerini harekete geçirmediği dile getirildi.
 5. Yazı tiplerine dayalı olan araştırmalar günümüzde de sürmektedir. Tipografi alanlarında olan bazı çalışmalar, fontların insanların davranışlarındaki değişimlere hangi oranda etki ettiğini net bir biçimde önümüzdeki zamanlarda ortaya çıkaracaktır.

Bu detaylı bilgileri verirken sizlerin aklında yer edinen font nedir sorusuyla alakalı oldukça ince cevapların olduğunu sizlere belirtmek isteriz.

Font Türü Tipleri Nelerdir?

Grafik tasarımında tercih edilen yazı türü tipleri aşağıda yer aldığı gibi 4 farklı gruba ayırılır;

 • Serif: Günümüzde en eski yazı tipleri arasındadır. 15. Yüzyıldan günümüze kadar söylenmektedir. Rahat okunabilen özellikleri sayesinde uzun yıllardır kitapların baskılanmasında tercih edilmiştir. Küçük tırnakçık olarak ifade edilmiş bir niteliği olduğu için Serif yazı fontu, günümüz şartlarında eski moda fontu olarak tercih edilmektedir.
 • Sans Serif: 1920 yılından beri oldukça popülerdir. Serif yazı tipindeki gibi tırnakçık özelliği bulunmaz. Fakat modern yazı tıpı olarak görülen Sans Serif yazı tipi mesajların direkt verilmesiyle popülerdir. Bu sebepten ötürü farklı platformlarda görülen tasarımların başlıklarında bu fontla karşılaşmak mümkündür.
 • Script: Tasarım süsü olarak nitelendirilir. El yazısı biçimindedir. Ayrıca bu font özel günlerde ve düğün davetiyeleri gibi baskılarda kullanılır.
 • Decorative/Display: Birçok farklı karakteristik özelliğe sahip olan font gruplarından biridir. Kısa başlıklarda tercih edilir ve çok sık kullanıldığında etkisini kaybeder.

Doğru Olan Font Nasıl Seçilir?

Fontun en önemli vazifesi en doğru mesajı vermektir. Doğru şekilde hedef kitleye verilmek istenen duyguyu karşıya geçirmek avantaj getirir. Yazı tipi seçtiğinizde bu seçimi doğru yaptıysanız, fontlar duyguların üzerinde büyük bir etki yaratır. Bu durum işinizi umduğunuzdan çok daha fazla şekilde kolaylaştırır. Örnek olarak ciddi bir mesaj vermek istiyorsanız ve kitlenizin size inanmasını istiyorsanız, Helvetica ve Serif fontlarını tercih etmelisiniz. Bunun dışında eğlence ve etkinliklerde font değiştirip Comic Sans fontunu tercih edebilirsiniz.

Güçlü olan bir slogan bulduğunuzu varsayalım; Bu sloganı tasarım sürecinde etkili bir hale getirebilmek adına kalın fontları tercih edebilirsiniz. Böylelikle fontunuzda sloganlarınızı daha güçlü ve etkili bir hale getirebilirsiniz. Bunun dışında kibar bir görsellik kazanabilmek için ince fontları tercih edebilirsiniz.

Tasarımlarınız için en doğru font seçimini yaparken verdiğiniz mesajı hedef kitlenize ulaştırmak için hedefe odaklanın. Hedef kitlesi ve mesaj hazırlandıktan sonra seçmek istediğiniz yazı tipine kolayca karar verebilirsiniz.

Kurumsal Kimlik Çalışmaları ve Logo Tasarımlarında Yazı Tipleri Nasıl Kullanılır?

Kurumsal kimlik tasarımı ve Logo çalışmaları şirketlerin en önemli konularından biri ve görünen görsel temsilcileridir. Bütün perspektiflerden şirketlere ait olması gereken bu değerler şirketleri anlatmalı ve bakınca şirket hakkında insanların zihninde bilgi oluşturmalı ve dikkat çekmelidir. Bahsettiğimiz biçimde tasarlanmış olan kurumsal kimlik ve Logo tasarımları her zaman başarıya sahiptir. Kullanılmış olan tazı tipleri ve türleri markalara ait olan hedef pazarları yansıtmaktadır. Bu konuyla alakalı olan birçok araştırma markaların kullandığı Logolara yol gösterir. Markalar kullandıkları Logo şekillerine göre farklı algılar yaratabilir. Gelin sizinle bunu inceleyelim;

 • Yuvarlak ve renkli olan Logolar, markaların güvenini ve imajını ön plana çıkarmaktadır.
 • Köşeli ve keskin kenarlara sahip olan Logolar ileri ve modern bir imaj yaratabilir.
 • Sans serif ve düz renklere sahip olan Logo, markaların bulunduğu pazarlarda zirvede olduğunu anlatır.
 • Gümüş renge sahip olan Logo, kaliteli bir görüntü imajı yaratır ve Stilize görüntüye sahip olmuş Sans Serif türündeki Logo ise Lüks ve ihtişam imajı yansıtır.

Logo tasarımı ve kurumsal kimlik konularında sadelik seçeneği de etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bu konuyla alakalı olarak en çok dikkat çeken Logo türlerinden biri Google’dır. Sadelik anlayışı, anlama durumlarını basit bir hale getirir ve markların başarılı olduğuna dair algı yaratır. Sade ve kolay bir görüntüye sahip olan Logo seçenekleri markaların popülerliğini artırmakta yardım eder.

Günümüzde iyi bir yazı tipine sahip olmak hem materyaller üzerinde hem de dijital ortamlarda büyük bir öneme sahiptir. İşletme sahiplerinin bu konuyla alakalı daha hassas seçici olması gerekir. Bunun nedeni ise kurumsal kimlik ve Logo tasarımları, işletmelerin geleceklerini doğrudan etkileyecek bir faktördür. Bu yüzden tasarlanan kurumsal kimlik ve Logo tasarımları şirketlerin kültürünü yansıtmalı. Doğru bir şekilde hedef kitlesine doğru bir mesaj veren Logolar ve kurumsal kimlik tasarımları markaların piyasada kalıcı olmalarını sağlayan en büyük unsurlardan biridir.

Bazı Yazı Tiplerinde ‘’Mono’’ Adının Geçmesinin Sebebi Nedir?

Her karakterin aynı yatay genişliğe sahip olduğunu ifade eder. Ayrıca tek aralık tipine sahip olduğu anlamı taşır.

Hümanist Tasarım Nedir?

Doğrusal olmak dışında; canlı, özgün ve latiftir. Doğallığa vurgu yapmaktadır. Humanist Sans Serifs reel bir Font tipine sahiptir. Linear Sans Serifs oblik font tipine sahiptir.

Light, Thin, Semibold, Medium, Bold, Extrabold, Black, Heavy

Bahsi geçen isimler, yazı familyasının şekli, (style) ağırlığı olarak nitelendirilir. Ağırlık ise yazı tiplerinin kök kalınlıkları (Stem Width) ve cap seviyesinin yüksek olması (cap Height) arasında olan ilişki ile bağlantılıdır. Genel olarak ‘’regular/normal/book’’ Font tipi şekli %15 kök seviyesinin yüksek olması (stem weight) semi bold %20 kalın ise %25 oranındadır. Bunun dışındaki yükseklikler ise eni genişletilen veya bunlara benzer olan artırmalar ile daraltılmış bir biçime sokulmuştur. Belirli standartlara sahip olan ve modern yazı familyaları ise 60 biçim barındırır.

Regular, Book, Normal

Normal book veya regular olarak nitelendirilir. Bahsi geçen nitelendirmek oluşturucusunun İnisiyatifine göre belirlenmektedir. Book, okunaklı bir şekle sahip olmakla beraber, ‘’book’’ fontun ağırlığı, ‘’Regular’’ ise şekil ağırlığından daha fazla olduğu dile getirilememektedir.

Italic&Oblique

Çoğu zaman karakterlerin yapmacık eğimli bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Fakat italik fontunun oluşturucusunun doğal bir eğim ile tasarlandığı dile getirilir.

Ücretsiz ve En İyi Fontlar Hangileridir?

Font için bütçeniz yok, para vermek istemiyorsanız, aynı zamanda font hem kaliteli hem de kurumsal görünsün istiyorsanız, sizlere bu noktada ücretsiz font isimlerini vereceğiz. Bu isimleri bir yere not almanız sizin için faydalı olacaktır.

En kaliteli ve ücretsiz fontlar aşağıda sıralanmıştır;

 • Baron
 • Carton
 • Bariol
 • Big Mouth
 • Comic Neuse
 • Code Pro
 • Delicate
 • Fabrica
 • Forray
 • Fail
 • Nougoite
 • Metropolis
 • Light
 • Klinic
 • Johanna
 • Polaris
 • Forum
 • Ramble
 • Nougoite

Fontların Anlamları Hakkında

 • Georgia: Saygılı
 • Times New Roman: Güvenli
 • Helvetica: Evrensel
 • Calibri:Stabil (rutin)
 • Lobster: Feminen (Kadınsı)
 • Ariel: Modern
 • Pacifico: Dost Canlısı
 • Lucida: Şaşırtan
 • Geramond: Azimli olan
 • Politica: Zeki
 • Courier: Güçlü

Bu yazı tipleri dışındaki bütün yazı tipleri insanların zihninde canlandırdığı bir imaja ve anlama sahiptir. Bu yüzden kuruluşların kendilerini hedef kitlesine iyi bir şekilde lanse ettirmesi için kurumsal kimliğini en iyi şekilde göstermesi için fontların oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu bilmek gerekir. Fonlar ürünlere ve markalara göre seçilmesi gerekir. Açıkçası fontlar aracılığıyla kurumsal kimliğimiz konusunda hedef kitlesi ve diğer insanlara mesaj verilir. Bu yüzden marka ve ürünlere göre seçilmesi gerekir.

Pazarlama Dünyasında Fontun Önemi Nedir?

 1. Pazarlama dünyasında iletişim çalışmaları için fontlar önemli görsel araçlardan biridir. Yazı karakterinden dolayı reklam ve pazarlama yapmakta olduğunuz markaların tüketiciler üzerindeki algısı oldukça güçlenmekte. Markanız hatırlarda kalabiliyorsa bunda fontun büyük bir payı vardır.
 2. Markların doğru font kullanmasıyla kendini iyi ifade etmesi hedef kitlesinin gözünde sizlere daha anlaşılır bir marka haline getirir. Bu yüzden net bir şekilde font kullanımının ürünlere ve markalara uygun şekilde seçilmesi gerekir.
 3. Günümüzde birçok ünlü tasarımcı hem sade hem de şık olan fontları tercih etmektedirler. Bunun temel nedeni ise algı yönetiminde etkili olmasıdır. Genel olarak font seçtiğinizde; göze güzel gelen, yormayan, rahat bir font tercihi yapılmalıdır. Bunun nedeni ise hiç kimsenin karmaşık ve gözü yormayan fontları okumak için uğraşmamasıdır.
 4. Font yani yazı tiplerinin insanlar üzerindeki etkisi sandığınızdan daha büyüktür. Bu duruma örnek olarak ABD eski başkanı Barrack Obama’nın Gotham yazı tipini tercih etmesidir. ‘’Barrack Obama’’ bu font sayesinde ABD başkanlık seçimlerini kazandı. Obama seçim dönemindeki bütün yazı ve sloganlarda Gotham fontunu tercih etti. Bu fontun kullanım amacı içerisindeki asıl mesele, değişim ve umut mesajlarının olmasıydı.
 5. Araştırmacıların bazıları Obama’nın Gotham’ı kullanmaması durumunda seçimi kaybedeceğini belirtmişti. Birçok uzmanda bu fikre katılmıştı. Fakat Obama, bu çalışmalarda başarılı bir şekilde yoluna devam etti. Bahsettiğimiz örnekte gördüğünüz gibi fontun insan zihni üzerindeki etkiler bırakmada önemli bir unsur olduğuna şahit oluyoruz.

İnternet Sitesi Tasarımı Konusunda Fontun Ne Gibi Bir Önemi Vardır?

Harflerin yazı içeriklerini meydana getirmesi ve harflerin özgün biçimde uyarlanmasını sağlayan yazı fontları, harflerin estetik görüntüsünü oluşturduğundan dolayı bu süreç tasarım sürecine dâhildir. Bu yüzden tasarlanmış olan web siteleri tasarımın uyumlu olması ve göze güzel gözükmesi açısından yazı fontu seçimine özen gösterilmelidir. Örnek olarak; tasarlanan internet sitesi kurumsal kimliğini ön plana çıkarmayı hedefliyorsa, klasik ve sade yazı tipleri tercih edilmeli ve Marjinal şekillerden kaçınılmalıdır. Bunun dışında tasarlanan internet sitesi daha genç kesimlere hitap ediyorsa eğer, daha farklı ve dikkat çekici yazı tipleri tercih edilebilir.

 

 

Fontun Ortaya Çıkışı Nasıl Olmuştur?

Font yazının icat edildiği tarihten günümüze kadar bilinen bir şeydir. Fakat tarihte ilk kez Gutenberg tarafından matbaanın icat edilmesiyle daha düzenli olduğunu dile getirebiliriz. Tarihte ilk defa 1455 tarihinde İncil’in basılması için hazırlanmış olan Roman Fontu basılı olan nesnelerde kullanılmış ilk font olarak bilinmektedir. Roman fontu uzun zamandır basıldığı kitaplarda kullanılmıştır. Fakat hem baskı malzemeleri hem de mürekkebin bilinçli kullanılması için 1500 tarihinde İtalya’da yapılmış bası işlemlerinde eğimli olan Italic fontu kullanılmıştır.

Eğimli fontlar kâğıtlara daha fazla şey yazmak için oldukça avantaj sağlar. Daha sonra farklı birçok çeşit font eserler adına özel olarak tasarlanmıştır. Fakat fontun tarihi açısından en önemli zaman dilimi PC’lerin günlük hayatımıza girmesiyle başladı. 1950 tarihinden sonra font çeşitleri dijital platformlara taşındı. 1980 yılından sonra bilgisayarın kullanımının yaygınlaşmasından itibaren birçok font çeşidi türedi.

Günümüzdeki En Popüler Yazı Tipleri

Yazı tiplerinin birçok çeşidi mevcuttur. Günümüzde her insanın zevki ve kullanmak istediği yazı tipi farklıdır. Tarz sahibi olan her insan kendine özel bir yazı tipi kullanmak ister. Font nedir sorusunu cevapladıktan sonra en popüler fontlar hakkında bilgi vermeye sıra geldi. En Popüler fontlar şunlardır;

Futura

Genel olarak kurumsal firmaların tercih ettiği font tipidir. Bu yazı tipinin tercih edilmesinin en büyük sebebi ise gözü yormama özelliğine sahip olmasıdır.

Helvetica

Tasarım dünyasında en çok tercih edilen yazı tiplerinden biridir. İri ve zarif bir görünüme sahiptir. Bunun dışında harfler birbirine yakındır, bu durum birçok tasarımcı tarafından kendilerinin aleyhine bir durum olduğu düşünülür. Dünyanın en çok tercih edilen yazı tiplerinden biri olan Helvetica, 1957 tarihinde İsviçre Münchenstein tasarım atölyesi içinde Max Miedinger ve Edüard Hoffman’ın oluşturduğu yazı tipidir. Tırnaksız karakterlere sahip olan Helvetica özellikle 1984 yılından sonra Macintosh tarafından üretilmiş olan ürünlerin kullanımıyla daha çok popüler hale gelmiştir.

Gotham

Bu yazı tipinin birçok kullanım alanı mevcuttur. Oldukça geniş bir kapsamda tercih edilen bu yazı tipi, Banner, afiş, Logo, Katalog gibi ürünlerin tasarımında kullanılır. Ayrıca net bir yapıya sahip olmasından ötürü oldukça fazla tercih edilir.

Arial

Sık bir biçimde kullanılan ve en çok tercih edilen fontlar içerisinde yer alan Arial; Helvetica’nın alt yapısıyla oluşturulan bir internet sitesidir. Herhangi bir proje içerisinde bir araya getirilen 10 ayrı font oluşturucusunun 1982 tarihinde hazırlamış olduğu Arial, bugünlerde özellikle Windows PC’lerin en çok tercih ettiği yazı tipleri arasındadır. Ünlü font tasarımcıları; Patricia Saunders ve Robin Nicholas’ın liderliğinde Arial font, tırnaksız karakterler içerisinde yer almaktadır. Bunun dışında, Arial yazı tipinin günümüzde Google ve Twitter tarafından tercih edilen en çok tercih edilen fontlar olduğunun bilinmesi gerekir.

Garamond

Kitaplar, dergiler, yazı içeriklerinin yer aldığı internet siteleri, gazete köşeleri gibi birçok yerde rastlayabileceğimiz bir yazı tipidir. Bu yazı tipi genellikle uzun metinlerde kullanılır ve uzun metin yazarları tarafından en çok tercih edilen fontlardandır. Bunun yanı sıra yine genel olarak en fazla tercih edilen yazı tiplerindendir.

Roboto

Sade ve okuması net olan bir yazı tipidir. Kurumsal firmaların, kurumsal kimlik faaliyetlerinde ve kartvizitlerde tercih edilen yazı tiplerindendir.

Times New Roman

Akademi dergileri, Ekonomi dergileri ve üniversite bültenlerinde en çok kullanılan yazı tipleridir. Günümüzde en klasik yapıya sahip olan yazı tiplerindendir. Font tarihinin Lider fontlarından biridir. Bu yazı tipi adını İngiliz gazetesi Time’dan almıştır. Ünlü olan Tipografi sanatçısı, Stanley Morison, Time dergisi adına özel yazı tipi oluşturmak için görevlendirildi. 1929 tarihinde tasarlanmış olan Times New Roman, tırnaklı özelliği ve yapısıyla okuma sağlayan şekliyle, gazetelerce en fazla kullanılan fontlardan biri haline gelir. Bugünün şartlarında bile birçok gazete ve web sitesi Times New Roman yazı tiplerini tercih ediyor.

Georgia

Microsoft kullanan kişilerin çok kez karşısına çıkan fontlardan biri Georgia fontudur. 1993 tarihinde Matthew Carter ve Tom Rickner adındaki iki tasarımcının yaptığı çalışmalar ile tasarlanmıştır. Okunabilir özelliği ve kolay tasarım ile tasarlanmış olması sebebiyle Microsoft tarafından sık bir biçimde tercih edilmiştir. Ayrıca bu fontun tasarlandığı yıllarda web dünyasındaki düşük grafiklerde dâhil okunabilir fontlara gereksinim duyulmasından dolayı Georgia’nın tasarlanması sağlandı.

Courier

Ciddi tasarımlar, senaryo yazımları için kullanılan yazı tiplerindendir.

Coolvetica

Logo tasarımlarında oldukça fazla tercih edilen bir font çeşididir.

Comic Sans

Tasarım uzmanlarının hiç beğenmediği ve tahammülünün olmadığı font çeşididir. Sevilmemesine rağmen en çok tercih edilen font çeşitlerinden biridir. Sosyal medya üzerinde karikatürlerde kullanılan bir yazı tipidir. Ayrıca bunun dışındaki komik olayların anlatıldığı ve espritüel yazıların kullanıldığı yazı tipidir.

Yazılarınızın seçimlerini yaparken her detaya dikkat etmeniz gerektiğini bilmenizde fayda vardır. Bu yüzden font seçiminin ne kadar önemli olduğunu anlamanız için sizlere bu yazımızda font ile alakalı olarak en detaylı şekilde bilgiler verdik. Font nedir? Sorusunu en kapsamlı biçimde cevaplayıp sizlerin en iyi şekilde bilgi almasını sağladık. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Aklınıza takılan teknoloji, internet, bilgisayar ve Sosyal medya dünyasıyla alakalı sorulara blog sayfamızda yanıt bulabilirsiniz. Soru işaretlerini gidermek için www.demircode.com/blog sayfasına göz atın.

İlgili Bloglar

Web Tasarım Nedir?
Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle yazılım geliştirme dışında, web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi ile kullanım kolaylığ ...

Detaylı İncele
HTML nedir, ne değildir?
HTML nedir, ne değildir?

Html içerikleri etiketlemek için standart bir dildir. Buna biçimlendirme dili de diyebiliriz. Birçok web sitesi bu dil olmadan oluşturulamaz.

Detaylı İncele
Responsive Web Tasarım Nedir?
Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, masaüstü cihazlar dışında, Laptop, tablet ve cep telefonlarında internet sitesinin estetik olarak görünmesi ve bu cihazlar ile uyumlu olmasını sağlayan çalı ...

Detaylı İncele
CSS nedir?
CSS nedir?

Cascading Style Sheets İngilizcesi. Peki Türkçesi : Basamaklı Biçim Sayfaları, Basamaklı Stil Sayfaları, Basamaklı Stil Şablonları, Kademeli Biçim Sayfaları.

Detaylı İncele
Arayüz nedir? Bootstrap nedir?
Arayüz nedir? Bootstrap nedir?

İngilizcesi Interface. Bilgisayarın barındırdığı veriyi, okunabilir ve anlaşılabilir bir şekilde olması için yansıtılan platforma Interface yani arayüz denir. Bootstrap nedir?

Detaylı İncele
DOM Nedir? Ne İşe Yarar?
DOM Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet sitenizde veri ve belgeleri temsil eden güçlü kod yapıları mevcuttur. Document Object Model, DOM’un açılımıdır. Belge nesne modeli Türkçe karşılığıdır.

Detaylı İncele
Desing Ne Demek?
Desing Ne Demek?

Design için bir sürü farklı kelimeler kullanılıyor. Stil, tasarım, plan gibi kelimeler bunlardan sadece birkaç tanesi.

Detaylı İncele
CMS & İçerik Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?
CMS & İçerik Yönetim Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

CMS, yani Türkçesiyle, İçerik Yönetim Sistemi. Bu tabiri sık sık duyuyor olmalısınız. Peki nedir bu İçerik Yönetim Sistemi denilen şey?

Detaylı İncele
Kurumsal Web Tasarım Nedir?
Kurumsal Web Tasarım Nedir?

Kurumsal web tasarım, kurumunuzun internette görüntülenen web sitesinde, kurumsal kimliğiniz ile bir bütün oluşturan kullanıcı deneyimini birleştirir.

Detaylı İncele