Müşterilerinize Güven Vermek İçin Web Sitesi Nasıl Kullanılmalıdır?

Bu yazıda müşterilerinize güven vermek için web sitesi nasıl kullanılmalıdır? Sorusunu yanıtlayacağız.

Müşterilerinize Güven Vermek İçin Web Sitesi Nasıl Kullanılmalıdır?

Son zamanlardaki Salgın hastalık döneminde birçok insan belirsiz bir yaşam sürüyor. Potansiyel olabilecek virüs kaynaklarından ötürü endişe etmenin dışında yüksek fiyatlı uygulamalar, dolandırıcılık durumları ve tüm ekonomik riskler anlamında insanlar oldukça endişelidir. Bu konu işletmeleriniz için, hedef kitlelerinizin normal süreçten daha çok temkinli olabileceği manasını taşıyor. İşletmelerinizin saygılı, güvenilir ve ihtiyaçlarını en iyi biçimde karşılamak konusunda müşterilerinize güven verebilmek adına atmanız gereken bazı adımlar vardır. Bu yazıda müşterilerinize güven vermek için web sitesi nasıl kullanılmalıdır? Sorusunu yanıtlayacağız.

Fakat bu konuda üzülmenize ve karamsar olmanıza gerek yok. Çünkü internet sitenizin daha güvenilir görünmesi için yapılabilecek bazı değişiklikler vardır. Bu durum birkaç uygun maliyetli ve küçük değişiklik, hem şu an içinde olduğunuz belirsiz zamanlar bittikten sonra müşterilerinizin sizlere olan güvenin artmasına katkı sağlayacaktır.

Müşterilerime Güven Vermek için İnternet Sitemi Nasıl Kullanabilirim?

İnternet sitenizle müşterilerinize güven verebilmek için aşağıdaki adımları uygulamanızı öneririz;

  • İnternet sitenizi SSL sertifikasıyla koruyun ve buna emin olun,
  • Sitenize geçmişte yapılan alışverişleri değerlendirmek adına müşteri yorumları ekleyin ve yeni müşterilerinizin bu yorumlara bakarak alışveriş yapma ihtimalini değerlendirin,
  • Çalışma arkadaşlarınızı ve personel ekibinizi tanıtın,
  • İnternet sitenize sosyal medya hesaplarınızı ekleyin,
  • Müşterilerinize sizlere rahat ulaşabilmeleri için kolay alternatifler sunun,
  • Yaptığınız değişikliklerde internet sitenizi güncel tutun,

Bu adımların her biri müşterilerinizle güvenli ilişki kurmak için sizlere aydın bir yol açacaktır. Şimdi bu maddelerin her birini detaylı bir biçimde inceleyelim.


‘’HTTPS, müşterilerin internet sitenizde e-mail adresleri ya da kredi kartı bilgileri gibi verileri güvenli bir şekilde paylaşabileceklerini düşünmelerine yardımcı olmaktadır.’’ 


Sitenizi ziyaretçilere güven verebilmek için SSL sertifikasıyla koruyun

Müşterileriniz büyük bir ihtimalle ana sayfanız yüklenmeden hemen önce bile siteniz hakkında bir fikre ve izlenime sahip olur. Bunun sebebi tarayıcının ekranında görünen URL’ye baktıklarında internet sitelerinin http bazılarının HTTPS ile başladığını biliyorsunuzdur.

Burada önemli olan detay ‘’S’’ yani Secure yani güvenilir anlamı taşır. İnternet sitenizin bir SSL sertifikasıyla korunduğunu göstermektedir. HTTPS protokolü bulunan internet siteleri, paylaşılan hassas veriler için ekstra bir koruma kalkanına sahiplerdir. Birçok kişi işletmelerin internet sitelerinde ‘’Hypertext Transfer Protocol Secure’’ yani HTTPS güvenli bağlantılı metin aktarım protokolü bağlantısı olmasını ister.

İnternet sitenizde kredi kartı bilgisi gibi önemli bilgileri işlemeseniz dahi, müşterilerinizin güvenini kazanmak için HTTPS protokolüne geçmeye önem verin.

İnternet Sitenizde Ekibiniz Hakkında Bilgi Verin!

Geçtiğimiz senelere baktığımızda internetin oldukça geliştiğine ve değiştiğini görüyoruz. Fakat bazı konular doğruluğunu koruyor. Birçok işletmenin insan unsurlarını sergilemesi güven oluşturuyor ve dönüşüm oranlarını arttırıyor. Günümüzde insanlar şirketinizin CEO’sunu, personellerinizi ve diğer şirket ortaklarına ait fotoğraflarını gördükleri zaman kurumsal markaların arkasındaki yüzleri görüyor. İnternet sitenizde gülümseyen ve işletmenizle bağlantısı bulunan yüzlerle karşılaşmak müşterilerin seçimlerinden kendilerini daha çok güvende hissetmeyi sağlayabilmektedir.

Bu zamanı, ekibinizi tanıtmak ve internet sitenize fotoğraflar yükleyip değerlendirebilirsiniz. Bu fotoğrafları profesyonel çekimle paylaşmanıza gerek yoktur. Fakat istediğiniz durumun tersi bir etki oluşturabileceğinden ötürü stok görseller kullanmayın.

Web Sitenizde Müşteri Yorumlarına Yer Verin!

Müşteri yorumları internet sitelerinize kişisel bir dokunuş eklenmesini sağlamaktadır. Müşterilerinize ait kişisel yorumlar, işletmelerinizin ürünleri ve hizmetleri değil de müşterilerinizin anlatmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu yorumlar internet sitenizde kullanabileceğiniz Sektörel jargonları içermez.


‘’Müşteri yorumları, satış odaklı yazılardan daha çok öneri niteliği taşır. Böylece ziyaretçilere güven duygusu aşılar.’’ 


İnternet sitenize müşterilerinizin yorumları ve incelemelerini ekleyiniz. Bu durum için müşterilerinizin alıntılarını içeren konuşma balonu kullanabilir ya da onlardan ürünlerinizi ne için sevdiklerini açıklayacak kısa video çekmelerini isteyebilirsiniz.

Web tasarım çalışmalarındaki en önemli faktörlerden biri de renktir. Renkler tasarım kalitesini etkileyen en önemli konulardan biri olduğu için renk seçimine dikkat etmek gerekir. Renk seçimi konusunda başarılı olan tasarım uzmanları, iyi bir tasarım çalışması oluştururken oldukça başarılı olurlar. Gelişi güzel renklerin kullanılması ve renk uyumunun sağlanması, internet sitesinin sektörüne uygun renklere yer verilmesi bu yüzden oldukça önemlidir.

İnternet Sitenize Sosyal Medya Hesaplarınızı Ekleyiniz!

İşletmelerinizin aktif ve operasyonel olduğunu göstermek için sosyal medya hesaplarınızı güncel tutunuz. Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlar aracılığıyla hesaplarınızı güncel tutabilirsiniz. Uzman olduğunuz sektörle alakalı tavsiye verebilir ve müşteri hizmetleri sağlamanız mümkündür.


"Müşterilerinize güven vermek için sosyal medya hesaplarınızı internet sitenize widget hem de akış biçiminde ekleyiniz." 


İnternet sitenizin tasarımına bağlı biçimde alt kısımlarına ya da kenar çubuğuna en son Tweetlerinizin yer aldlığı twitter akışı ekleyebilirsiniz. Böylelikle ziyaretçilerinizin sosyal medya kanalınıza tıklayıp internet sitenizden ayrılmasına gerek kalmadan işletmelerinizin aktif olduğunu kolay bir biçimde gösterebilirsiniz.

İnternet sitesinin kaliteli ve göz alıcı olmasını istiyorsanız, yaratıcılığınızı ortaya koyup her zaman özgün bir internet sitesi oluşturmalısınız. Hazır olan temaları tercih etmeyin. Standartların üzerinde olan çalışmalar sizleri pozitif yönde etkileyecektir.

Müşterilerin Sizlerle İletişim Kurabilecekleri Alternatifler Belirleyin!

İşletmenizin, birçok e-ticaret platformu ve e-posta pazarlama araçlarından yararlanması için en az bir çeşit iletişim bilgisi sağlaması gerekmektedir. Buna genelde E-mail adresiniz, telefon, sosyal medya adresleriniz dâhildir. Fakat müşterilerinizin sizlere ulaşabilmesi içinde birçok alternatif sunmak markanızla müşterilerinize güven verebilmek için oldukça iyi bir fikirdir.

Müşteriler markalarla farklı biçimde bağlantı kurmayı severler. Örneğin; müşterilerin %50’den fazlası e-posta yoluyla müşteri hizmetlerine ulaşmayı tercih ettiklerini söylerken %40’ın üstündeki bir taban telefon numarasına erişmeyi tercih ettiklerini ifade etmişlerdir. Hedef kitlenizin sizlere ulaşabilmesi için birçok yol sunmanız gerekir. Potansiyel müşterilerinizin sizlerle iletişime geçmesi için birçok alternatif sunmalısınız.

Müşterilerinizin Güvenini Sarsmamak için İnternet Sitenizi Güncel Tutunuz!

Salgın süreci sonrasında iş dünyası ve teknolojik gelişmeler hızlı bir biçimde değişmekte. Birçok insanın hangi işletmelerin açık olduğunu ya da salgından ötürü nasıl değişiklikler yaptıklarını bilmiyorlar. İşletmelerinizde herhangi bir değişiklik olduğu zaman bunu internet sitenizi güncelleyip belirttiğinizde müşterilerinize daha çok güven verirsiniz. Yapılan araştırmalarda internet sitesini güncel tutan işletmelerin müşterilerine daha çok güven verdiği saptandı. İnternet sitenizde herhangi bir değişiklik yapmazsanız bile sürekli olarak işinizin başında olduğunuzu açıklayan gönderiler oluşturunuz.

Müşterilerinizin işletmeleriniz hakkında güncel tutma uygulamaları salgın dönemi bitince bile işinize yarar, bir alışkanlığa dönüşebilmektedir. Aylık olarak 3 4 defa yaptığınız düzenli güncellemeler müşterilerinize işletmenizin aktif olduğunu ve onlara hizmet vermeye hazır olduğunuzu göstermektedir.

Şimdi Web Sitenizi Güncelleyin!

Doğru yapılan bir web tasarım ve içerik oluşturma, müşterilerinize güven vermek için sizlere büyük ölçüde yardımcı olur. İşletmelerinizin arkasında bulunan insanları gösterip müşteri yorumları ekleyip, iletişim bilgilerinizi güncelleyerek ve online güvenliğinizi arttırıp markanıza olan güveni arttırabilir ve satışlarınıza yardımcı olabilecek değişiklikler yapabilirsiniz. İnternet sitenizde bu güncellemeleri yapmaya zaman ayırın ve işletmelerinizin nasıl geliştiğini görün.

DEMİRCODE Web yazılım, web tasarım gibi konularda uzun yıllardır profesyonel bir biçimde hizmet vermektedir. Web çözümleri hizmetlerimizden yararlanmak için www.demircode.com adresini ziyaret edebilir ve internet sitemizden teklif butonuna tıklayarak ilgili süreci başlatabilirsiniz.

 

İlgili Bloglar

İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi | E-Ticaret
İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi | E-Ticaret

İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi, E-Ticaret ile satış yapanlar için okunması gereken bir yazı, hangi ürünler en çok satılıyor?

Detaylı İncele
Domain Nedir? Alan adı alırken nelere dikkat edilrmelidir?
Domain Nedir? Alan adı alırken nelere dikkat edilrmelidir?

Domain alan adı demektir. Web sitenizin internetteki adıdır.

Detaylı İncele
Online Turizm Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler açabilir?
Online Turizm Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler açabilir?

Turizm seyahat acentası nasıl kurulur? Hangi belgeler gerekir? Ne kadar sürer? Hangi kurumlara müracaat edilmelidir? Online Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler Seyahat acentası ...

Detaylı İncele
B2B Nedir? B2B, B2C, C2C Arasındaki Farklar Nelerdir?
B2B Nedir? B2B, B2C, C2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

B2B, B2C, C2C gibi kavramları günlük hayatımızda sürekli duymaya başladık. Peki, bu kavramların ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Sizlere bu yazıda bütün bu kavramlar hakkında bil ...

Detaylı İncele
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi nedir sorusu birçok insanın merak ettiği bir soru. Sosyal medya neleri kapsıyor, önce bunu iyi anlamak gerekiyor ki, sosyal medya yönetimi nasıl olurun cevabı ...

Detaylı İncele
Google’da İlk Sayfaya Nasıl Yükselirim?
Google’da İlk Sayfaya Nasıl Yükselirim?

Google’da ilk sayfa sonuçlarında olmak için, garantili, organik ve profesyonel SEO çalışmaları yapmanız gerekir.

Detaylı İncele
Instagram Hesabı Nasıl Silinir ve Nasıl Dondurulur?
Instagram Hesabı Nasıl Silinir ve Nasıl Dondurulur?

Instagram son zamanlarda en popüler olan sosyal medya platformlarından biri hale geldi. Facebook tarafından satın alınmış olan Instagram kullanıcı sayısını gün geçtikçe katlıyor.

Detaylı İncele
Kurumsal Kimlik Nedir?
Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik firmanın kendini ifade etmek için kullandığı tüm görsel ve metinsel tanımların tümüdür.

Detaylı İncele
Sanal Pazarlara Ürün Nasıl Yüklenir?
Sanal Pazarlara Ürün Nasıl Yüklenir?

Sanal pazarlara ürün nasıl yüklenir sorusu hakkında bilgi almak isteyen müşterilerimiz için detaylı bilgilendirmeleri yapıyoruz.

Detaylı İncele