Google’da İlk Sayfaya Nasıl Yükselirim?

Google’da ilk sayfa sonuçlarında olmak için, garantili, organik ve profesyonel SEO çalışmaları yapmanız gerekir.

Google’da İlk Sayfaya Nasıl Yükselirim?

Günümüzde internet sitesi sahiplerinin istediği önemli konulardan biri de internet sitesi trafiklerinin yükselmesidir. Bu yüzden anahtar kelimelerde Google’da ilk sayfaya yükselme başarısı arzusunda olurlar. Anahtar kelimelerinizde Google aramalarında üst sıralarda çıkmak, kayda değer bir başarı ve kazançlı bir konudur. Fakat Google’da üst sıralara çıkmak için internet sitesi açmaktan ziyade oldukça ciddi bir biçimde zaman ve emek harcamak gerekir.

Google İlk Sıra Yöntemleri Nelerdir?

Google’da üst sıralara çıkmak için bazı yöntemlerin araştırılması yapıldığında birçok sitede bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu yöntemlerin bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İnternet site hızının standartların üzerinde olması,
  • Kaliteli ve zengin içeriklerin üretilmesi,
  • Kaliteli Backlink elde etmek,

Olarak sıralanabilir. Fakat bu maddelerin sayısı artabildiği gibi, maddelerde kendi içerisinde farklı maddelere bölünebilmektedir.

Google üzerinde herhangi bir kullanıcı arama yaptığı zaman Google aramalardaki en yakın sonucu kullanıcının karşısına çıkarır. Böylelikle Google arama motoru kullanıcılarının isteklerine en uygun ve mantıklı siteleri bulmalarını sağlar. Ancak bazı durumlarda alakasız içeriklerin daha kaliteli ve iyi içerikleri geçip üst sıralara geçip daha yüksek sıralara yerleştiğini gördüğümüz oluyor. Bu siteler bu başarıyı nasıl sağlıyor?

Google’da üst sıralara çıkmak bütün siteler için oldukça büyük bir başarıdır. Aramalarda üst sıralarda yer almak, fazla ziyaretçinin sitenize gelmesini sağlar. İnsanlar arama yaptıklarında çıkan sonuçlarda genellikle birinci sayfaya bakarlar. Birinci sayfada yer almak Google ziyaretçilerinin en çok uğradığı sayfalardan biri olmak anlamı taşır. Ayrıca sıranızın yükselmesi ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek bakımından başarınız artar.

Google oldukça adil bir arama sistemi sunabilmek için bir çeşit arama robotuyla çalışır. Bu robotlar internet sitelerini ziyaret edip içerikler hakkında bilgiler toplarlar. Her sayfa için analiz raporları hazırlar. İçeriklerde anlatılmak istenen nedir, hangi ziyaretçi kitlesini ilgilendiriyor, hangi soruya cevap olabilir gibi birçok sorunun yanıtını aramaktadırlar.

Bu robotlar yapay zekâ olduğundan yazıları okuyup anlamaları olağan bir durum değildir. Fakat bu durum yerine SEO dedikleri sistemleri kullanmaktadırlar. Başlıklar, anahtar kelimeler, bold olarak yazılan cümleler genellikle referans olarak kabul edilmektedir. Bu durumun sonucunda sayfaların ne demek istediği sonucu ortaya çıkar. Buradaki diğer önemli ögelerden biri yazıların kalitesidir.

Google ziyaretçileri için kaliteli içeriklere ulaşabilecekleri siteleri sunma hedefiyle çalışır. Bu yüzden kalitesi yüksek siteleri sunmayı hedeflemektedir. Bu yüzden kaliteli siteler Google gibi arama motorlarında her zaman daha üst sıralarda yer alır. Google’da üst sıraya yükselmek için internet sitenizin kaliteli ve Google’ın belirlemiş olduğu prensiplere uygun olması gerekir.

Google Üst Sıralara Çıkma Yöntemleri Nelerdir?

Google üzerindeki durumlarınız hakkında bilgi edinmek için en kolay yollardan biri analizlere başvurmaktır. Birçok analiz sitesi sizlere bu konuda önemli ölçüde yardım edecektir. İçeriklerinizi paylaşmadan önce SEO analiz programlarından yazınızı kontrol ettiğinizde, bu programlar sizlere yazılarınızdaki eksiklikleri, düzeltilmesi gereken yanları, Google için önemli olacak noktalar hakkında bilgi vermektedir. Bu tarz analiz programlarının temel amacı, içeriklerinizin üst sıralarda yer bulmasına yardımcı olmaktır.

Yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılan durum şöyledir; analiz programları kullanılıp hazırlanmış olan içerikler, analiz çalışmaları yapmadan önce hazırlananlara göre 5 6 kat daha başarılıdır. Analiz sistemler, Google robotlarıyla aynı yapay zekâ düşüncesine sahiptir. Böylece Google’ın içeriğe bakış açısını görebilmek adına büyük yararları bulunmaktadır. Google’da üst sıralara çıkmak için bu tarz analiz programları oldukça etkilidir.

Analiz sistemleri genellikle hazırlanan içeriklerde şu detaylara dikkat etmektedir;

  • İçeriklerin okunabilirlik durumu nedir?
  • Başlık, alt başlık, bold kullanımının doğru bir şekilde yapılması, içeriklerde olan hatalı kelime sayıları, ortalama insanların konforlu biçimde okuyabilmesi adına yapılan düzeltmeler.
  • Anahtar kelime seçimi, anahtar kelimelerinin doğru yoğunlukta kullanılması,
  • Google sıralamalarında yer edinen sayfalardaki diğer rakiplere göre SEO uyumluluğu ve bunların daha iyi bir hale getirilebilmesi için yapılabilecek düzenlemeler nelerdir?
  • İçeriklerin kalitesi sözcük sayılarının yeterli büyüklükte olması, okuyucuların sitede geçirdikleri zaman, yazılar okuyucuları sitede tutabilecek kalitede mi? İçeriklerde kullanılan cümlelerin anahtar kelimeyle alakası ve uyumu nasıl? Google aramalarına uygun olabilecek cümleler seçildi mi?

Bütün bunlar içeriklerinizi analiz edip, sizlere bir rapor sunar. Bu rapora göre sizlerden siteniz ve içerikleriniz için birtakım revizeler gerçekleştirmenizi ister.

Anahtar Kelime Seçimi ve Anahtar Kelime Araştırması

İçeriklerinizin Google’da ilk sayfaya yükselmek için kaliteli ve uyumlu hazırlamanızın en önemli koşullarından biri doğru anahtar kelime seçimi yapmaktır. Anahtar kelime seçimleri yaparken Google’da yapılan sorgulamalara göre seçimlerin yapılması gerekir. Günümüzde birçok insan arama motorlarında hangi kelimeleri tercih eder? Bütün bu detayları öğrenip anahtar kelime seçimini buna göre yapmalısınız.

Anahtar kelimelerinizin kullanım oranları oldukça önem arz etmektedir. Gerekli tutardan fazla kullanılan anahtar kelimeler Google tarafından iyi karşılanmamaktadır. Anahtar kelimeleri kafanıza göre kullanmamalısınız. Bunların belirli bir yoğunluğu olmalıdır. İçeriklerinizin arasına uyumlu bir şekilde yerleştirebildiğiniz anahtar kelimeler, okuyucular tarafından fark edilmemeli. Bu konuda oldukça profesyonel ve dikkatli olmalısınız.

Anahtar kelime araştırmaları yapabilmek için www.keywordtool.io ve https://ads.google.com/intl/tr_TR/home/?pli=1 gibi sitelerden ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz.

SEO Uyumlu İçeriklerin Üretimine Dikkat Edin!

Google internet sitelerinin analizini yaparken SEO yönteminden yararlanmaktadır. SEO genellikle içeriklerin Google tarafından analiz edildikten sonra anlaşılabilmesini sağlayan şartlardır. Anahtar kelime seçimler, başlık kullanmak gibi birçok farklı parametreyi içinde barındırır. SEO uyumlu içerikler hazırladığınız zaman, Google sayfalarınızı üst sıralara çıkarmaktadır.

SEO uyumlu içerikleri oluşturabilmek için farklı analiz programlarından faydalanabilirsiniz. Ön gösterim konusunda sizlere yardım etseler bile, ücretsiz analiz programları bu konuda çokta başarılı değillerdir. İnternet sitenizin geliri yüksek ise internet siteniz için ücretli olan analiz programlarından yararlanın.

Sitenizdeki Yazıları Okumak için Gelen Okuyucuların Daha Uzun Süre Sitenizde Kalmalarını Sağlayın!

Google’da ilk sıraya yükselmek için Google’ın belirlemiş olduğu önemli unsurlardan biride sitenizi doğru bir site olarak tanımlaması gerekir. Sitenizdeki içeriklerin okunabilir olabilmesi reklamların, görsellerin site tasarımının okuyucuya engel olmaması gerekir. Ziyaretçilerin internet sitenizde kaldıklarını analiz edebilen Google ziyaretçilerin hangi sitelerde daha fazla vakit geçirdiğine şahit olduysa o siteleri ilk sıralara yükseltmektedir.

Kısa süreli olarak atfedilen ziyaretler Google tarafından sahte tıklama tuzağı olarak algılanabilir. Google ziyaretçilerin hemen çıktığı sitelerin kalitesiz olduğuna kanaat getirir ve bu durum sıralamaya olumsuz yansır. Ziyaretçilerin Google üzerinde az vakit geçirdiği siteler her zaman alt sıralarda yer alır.

Bu durumun sağlanabilmesi için ziyaretçilerin sıkılmayacağı, okumaya devam etmelerini sağlayacak akıcı, eğlenceli bir anlatım tarzı yakalayın.

Google’da ilk sıraya çıkmak için doğru başlıklar ve alt başlıklar kullanın!

İçeriklerin okunma süresini arttıran en önemli ögelerden biri doğru başlık düzeni ve seçimidir. Başlıklarınızı uygun şartlarda alt başlıklara bölmeniz gerekir. Böylece internet sitenize gelen ziyaretçilerin okuyup anlamaları kolaylaşacaktır. Ayrıca Google robotları başlıkların analizini yaparken uyumlu olmasına önem verir.

SEO bakımından başlıkların doğru seçilmesi son derece önemlidir. İnternet sitelerinden başlıkların büyük çoğunluğu konuyla alakalı olup, başlıklardan bazılarında anahtar kelimelere yer vermek gerekir. Böylece Google, içerikleri daha kolay anlar ve böylece üst sıralarda yer etmek bu içerikler için daha kolaydır.

İnternet sitenizin kontrolünü elinizde tutun ve bütün internet tarayıcılarında tek tek açıp internet sitenizin bütün tarayıcılarda aynı olmasını sağlayınız.

Web Sitenizin Güvenliği Google’da İlk Sayfaya Çıkmak İçin Önemli Bir Sebeptir!

İnternet sitenizin güvenliği, açıkları güçlü ve ne kadar dayanıklı olduğu konusu Google tarafından bilinen ve önemli görülen konulardan biridir. Sitenizde güvenlik zafiyeti, ziyaretçileri rahatsız edebilecek reklam ve görsel düzenlemeler varsa, bu durum Google için oldukça önem arz eden bir konudur. Google genellikle ziyaretçilerine güvenli bir tecrübe sunabilmeyi hedefler. Bu sebepten ötürü seçmiş olduğu içeriklerin güvenli olmasını istemektedir.

İnternet sitenizde güvenlik açığı veya kaygı uyandırabilecek noktalar varsa bunların en hızlı biçimde giderilmesi gerekir. Google’da üst sıralarda yer almak en önemli konulardan biri budur. Böylece web siteniz daha güvenli ve Google’ın arama sonuçlarında ziyaretçilerin karşısına en çok çıkardığı sitelerden biri haline gelecektir.

Aramalara Uygun Görseller Tercih Etmelisiniz!

İçeriklerinizdeki metinler kadar görsellere de dikkat etmeniz gerekir. Google’da arama yapan kullanıcıların %40’a yakını aramaları görsel aramalar üzerinden gerçekleştirirler. Sitenizin görsel çekiciliği varsa konuyla alakalı fikir veriyorsa, kullanıcıları sitenize kolaylıkla çekebilirsiniz.

Google içeriklerinizin içerisindeki, görselleri toparlayıp Google görseller bölümünde bir yarış içerisine yerleştirir. Görseliniz diğerleri içerisinde daha yüksek tıklamaya sahipse, Google sıralamanıza etki edip daha sitenizi daha üst sıralara çıkarır.

Ücretsiz ve telif hakkı yemeyeceğiniz fotoğraflar indirip stoklamak için www.pexels.com ve www.rawpixel.com/ gibi internet sitelerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca önemli konulardan biri de internet sitenize yüklediğiniz görsel boyutlarıdır. Daha çok 100 KB altında olan görselleri tercih etmenizi öneririz. Görsellerin sıkıştırılması için www.wordpress.com wpsmush eklentilerini kullanabilirsiniz.

Kaliteli İçerikler Üretmeye Gayret Gösterin!

Google’dan gelen ziyaretçilerin büyük bir bölümü daha önce internet sitelerinizi ziyaret etmemiş olan kişilerden oluşacaktır. Sizler bu konuda içeriklerinizin kalitesini olabildiğince yüksek tutun ve insanların aklında yer edinin. Bu durum sizlere birçok konuda avantaj sağlayacaktır. İleride insanlar yaptıkları araştırmalarda farklı sitelere gitmek yerine daha önce sizden aldıkları faydalı bilgilerden ötürü sizlerin sitesini tercih edeceklerdir.

Kaliteli içerikler üretmek, kullanıcı deneyimi ve Google sıralamasının yükselmesi açısından oldukça önemlidir. Kaliteyi es geçip hazırlanan içerikler ise Google’ın alt sıralarında gömülü kalacaktır. Google kalitesiz içerikleri üst sıralara çıkma konusunda desteklemez. SEO konusunda yeterli donanıma sahip değilseniz, bu tarz konularda makaleden keyif alamadım derseniz, yazılarınızı cesurca, özgürce yazınız. Kaliteli yazılarınız her zaman doğru ziyaretçi kitlesine ulaşır.

Sizlere bu yazımızda Google’da ilk sayfaya yükselme hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi almak için www.demircode.com/blog adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca web tasarım, web yazılım hizmetlerimizden yararlanmak için irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşabilir ve internet sitemizden teklif al formunu doldurabilirsiniz.

İlgili Bloglar

İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi | E-Ticaret
İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi | E-Ticaret

İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi, E-Ticaret ile satış yapanlar için okunması gereken bir yazı, hangi ürünler en çok satılıyor?

Detaylı İncele
Domain Nedir? Alan adı alırken nelere dikkat edilrmelidir?
Domain Nedir? Alan adı alırken nelere dikkat edilrmelidir?

Domain alan adı demektir. Web sitenizin internetteki adıdır.

Detaylı İncele
Online Turizm Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler açabilir?
Online Turizm Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler açabilir?

Turizm seyahat acentası nasıl kurulur? Hangi belgeler gerekir? Ne kadar sürer? Hangi kurumlara müracaat edilmelidir? Online Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler Seyahat acentası ...

Detaylı İncele
B2B Nedir? B2B, B2C, C2C Arasındaki Farklar Nelerdir?
B2B Nedir? B2B, B2C, C2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

B2B, B2C, C2C gibi kavramları günlük hayatımızda sürekli duymaya başladık. Peki, bu kavramların ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Sizlere bu yazıda bütün bu kavramlar hakkında bil ...

Detaylı İncele
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi nedir sorusu birçok insanın merak ettiği bir soru. Sosyal medya neleri kapsıyor, önce bunu iyi anlamak gerekiyor ki, sosyal medya yönetimi nasıl olurun cevabı ...

Detaylı İncele
Instagram Hesabı Nasıl Silinir ve Nasıl Dondurulur?
Instagram Hesabı Nasıl Silinir ve Nasıl Dondurulur?

Instagram son zamanlarda en popüler olan sosyal medya platformlarından biri hale geldi. Facebook tarafından satın alınmış olan Instagram kullanıcı sayısını gün geçtikçe katlıyor.

Detaylı İncele
Müşterilerinize Güven Vermek İçin Web Sitesi Nasıl Kullanılmalıdır?
Müşterilerinize Güven Vermek İçin Web Sitesi Nasıl Kullanılmalıdır?

Bu yazıda müşterilerinize güven vermek için web sitesi nasıl kullanılmalıdır? Sorusunu yanıtlayacağız.

Detaylı İncele
Kurumsal Kimlik Nedir?
Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik firmanın kendini ifade etmek için kullandığı tüm görsel ve metinsel tanımların tümüdür.

Detaylı İncele
Sanal Pazarlara Ürün Nasıl Yüklenir?
Sanal Pazarlara Ürün Nasıl Yüklenir?

Sanal pazarlara ürün nasıl yüklenir sorusu hakkında bilgi almak isteyen müşterilerimiz için detaylı bilgilendirmeleri yapıyoruz.

Detaylı İncele