B2B Nedir? B2B, B2C, C2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

B2B, B2C, C2C gibi kavramları günlük hayatımızda sürekli duymaya başladık. Peki, bu kavramların ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Sizlere bu yazıda bütün bu kavramlar hakkında bilgiler vereceğiz. Ayr

B2B Nedir? B2B, B2C, C2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

B2B, B2C, C2C gibi kavramları günlük hayatımızda sürekli duymaya başladık. Peki, bu kavramların ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Sizlere bu yazıda bütün bu kavramlar hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca B2B, B2C, C2C Arasındaki Farklar Nelerdir? Gibi sorulara yanıt vereceğiz.

B2B İş Modeli Nedir?

‘’Business to Business’ yani Türkçe anlamıyla ‘’şirketten şirkete’’ kavramı günümüzde şirketlerin kendi aralarında yaptıkları pazarlama ya da satış faaliyetlerini ifade eden tanım olarak adlandırılmıştır. B2B alanında çalışan şirketler, temelde birbirlerine sundukları hizmetleri daha iyi hale getirmeye odaklanarak çalışmaktadırlar. B2B iş modeline ihtiyaç duyulacak bazı durumları şu şekilde anlatalım;

 • İşletmelerin üretim süreçlerinde gereksinim duydukları ürün ve hizmetleri başka bir işletmeden tedarik etmesi durumuyla B2B ortaya çıkar. Örneğin; deri çanta üretimi yapan bir firmanın toptancısından deri ürünler tedarik etme durumu.
 • Herhangi bir işletme kendi özelliklerinin yeterli olmadığı noktada farklı işletmelerden destek alabilir. Örneğin; psikolojik danışmanlık alanında yetersizlik yaşayan bir işletmenin ya da eğitim kurumunun bu anlamda danışmanlık veren bir firmadan destek alması gibi durumlar.
 • Herhangi bir işletme toptan olarak ürünlerini perakende satış yapan bir işletmeye satabilmektedir. Örneğin; Büyük toptancıların market zinciri bulunan bir markayla farklı iş kollarında tedarikçilerle iş birliği kurması.

Bugün baktığımızda bütün şirketlerin çalışmalarını devam ettirebilmesi hedefleriyle B2B iş modelini uygulamalıdır. Bu anlamda verilebilecek en iyi örnek; bir ürünün üretilmesi sürecidir. Bu ürünü bir araba olarak düşünelim. Dış bölümünden motoruna ve elektrikle çalışan tüm bölgelerine kadar birçok parçanın birleşimiyle oluşturulur. Bütün bu parçaların birçok parçacıdan alan üreticiler, ürünleri geliştirip piyasaya sürerler. Bu anlamda sizlere bahsettiğimiz bu örnek en iyi B2B iş modellerinden biridir. Şöyle düşünebilirsiniz. Bazen Opel parça eksiği olduğunda Ford markasından parça temin eder. Direksiyon derisi yoktur. Bunu Mercedes markasından tedarik eder. Camlarını Volvo markasından alır. Yani baktığınızda aslında bir araba alırken birçok markanın ürünlerini satın almışsınız.

B2C Nedir?

 • Sanal Pazar yeri; günümüz şartlarında B2C iş modeli kolayca ele alınabilen örneklere sahiptir. E- ticaret sistemleri gün geçtikçe etki alanını hızlıca genişletiyor. Tedarikçilerin almış olduğu ürünlerin üstüne kâr payı bırakarak son kullanıcılara satmış olan sanal alışveriş mağazaları, ödeme alma konusunda VPOS olarak bilinen sanal POS sistemlerini kullanırlar.
 • Bir diğer çalışma sistemi ise firmaların kendi ürünlerini, kendi sanal mağazaları üzerinden kullanıcılara satma işlemidir. Bu iş modelinde, üretici firmaların ürünlerini fabrika çıkış fiyatlarıyla satışa sunar ve bu arada herhangi bir aracı sanal alışveriş mağazası bulunmaz.

Bu iş modeli internet dünyasında e-ticaret sistemlerinin gelişimine paralel olarak hızlı bir biçimde artmaktadır. Son kullanıcılar ve üreticiler için birçok avantajı vardır. Bazı yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Geleneksel satışla ilgilenen işletmelerin günümüzde birçok fiziksel gideri vardır. E-ticaret platformlarında olan işletmeler, bu sistemler sayesinde oldukça iyi bir tasarruf sağlamaktadırlar.
 • E-ticaretle birlikte işletmeler dünyanın bütün noktalarına ürünlerini rahatlıkla satabilirler. Fiziksel anlamda ulaşması mümkün olmayan tüketicilere ulaşan firmalar bu sistemler sayesinde kâr marjını en üst seviyelere çıkarabilir.
 • E-ticarette müşterilerin yapılarını net bir biçimde analiz etme imkânı bulabilir ve doğru yapılan bir hedefleme sayesinde çok sayıda müşteriye rahat bir şekilde ulaşılabilir. Google Analytics gibi uygulamalar bu konular için işletmelere birçok avantaj sağlar.

B2B ve B2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • B2C müşterileri ürünleri daha çok duygusal yararlarıyla değerlendirirken, B2B müşterileri ürünleri mantıksal yararları bakımından değerlendirmektedir.
 • B2B alanında olan müşterilerin ürünleri tekrardan satın alma olasılığı B2C alanındaki müşterilere kıyasla daha yüksektir.
 • B2B alanındaki ürünlerin fiyatları, şartları ve teslim şartları pazarlık durumuna açıktır. B2C alanında taahhüt edilmiş olan şartlara uymak zorunlu bir hal almıştır.

C2C İş Modeli Nedir?

C2C ‘’Consumer to Consumer’’ yani Türkçesiyle ‘’tüketiciden tüketiciye’’ anlamı tüketicilerin birbiriyle kurmuş olduğu ticari alakayı temsil eden bir kavramdır. E-ticaret sistemlerinin gelişimiyle birlikte ortaya çıkmış olan iş modelinde tüketicilerin sahip olduğu ürünlerin bazı Pazar yeri uygulamaları aracılığıyla diğer tüketicilere kendilerinin belirlemiş olduğu herhangi bir fiyat üstünden satışa sunabilir. Bu sistemde yapılan satışlarda faturalandırma gibi zorunluluklar yoktur.

DEMİRCODE B2B, B2C ve C2C sistemleriyle çalışan geniş bir müşteri ağına sahiptir. Ticari çalışmaların önemli ve kritik süreçlerinden biri olan ödeme faaliyetleri konusunda sahip olduğu teknolojik sistemlerle üye iş yerlerinin kendi müşterilerine daha basit bir deneyim sunmalarını sağlayan DEMİRCODE özellikle e-ticaret platformlarının gelişimi için profesyonel ekibiyle çalışmalarına devam etmektedir.

İlgili Bloglar

İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi | E-Ticaret
İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi | E-Ticaret

İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi, E-Ticaret ile satış yapanlar için okunması gereken bir yazı, hangi ürünler en çok satılıyor?

Detaylı İncele
Domain Nedir? Alan adı alırken nelere dikkat edilrmelidir?
Domain Nedir? Alan adı alırken nelere dikkat edilrmelidir?

Domain alan adı demektir. Web sitenizin internetteki adıdır.

Detaylı İncele
Online Turizm Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler açabilir?
Online Turizm Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler açabilir?

Turizm seyahat acentası nasıl kurulur? Hangi belgeler gerekir? Ne kadar sürer? Hangi kurumlara müracaat edilmelidir? Online Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler Seyahat acentası ...

Detaylı İncele
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi nedir sorusu birçok insanın merak ettiği bir soru. Sosyal medya neleri kapsıyor, önce bunu iyi anlamak gerekiyor ki, sosyal medya yönetimi nasıl olurun cevabı ...

Detaylı İncele
Google’da İlk Sayfaya Nasıl Yükselirim?
Google’da İlk Sayfaya Nasıl Yükselirim?

Google’da ilk sayfa sonuçlarında olmak için, garantili, organik ve profesyonel SEO çalışmaları yapmanız gerekir.

Detaylı İncele
Instagram Hesabı Nasıl Silinir ve Nasıl Dondurulur?
Instagram Hesabı Nasıl Silinir ve Nasıl Dondurulur?

Instagram son zamanlarda en popüler olan sosyal medya platformlarından biri hale geldi. Facebook tarafından satın alınmış olan Instagram kullanıcı sayısını gün geçtikçe katlıyor.

Detaylı İncele
Müşterilerinize Güven Vermek İçin Web Sitesi Nasıl Kullanılmalıdır?
Müşterilerinize Güven Vermek İçin Web Sitesi Nasıl Kullanılmalıdır?

Bu yazıda müşterilerinize güven vermek için web sitesi nasıl kullanılmalıdır? Sorusunu yanıtlayacağız.

Detaylı İncele
Kurumsal Kimlik Nedir?
Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik firmanın kendini ifade etmek için kullandığı tüm görsel ve metinsel tanımların tümüdür.

Detaylı İncele
Sanal Pazarlara Ürün Nasıl Yüklenir?
Sanal Pazarlara Ürün Nasıl Yüklenir?

Sanal pazarlara ürün nasıl yüklenir sorusu hakkında bilgi almak isteyen müşterilerimiz için detaylı bilgilendirmeleri yapıyoruz.

Detaylı İncele