Domain Nedir? Alan adı alırken nelere dikkat edilrmelidir?

Domain alan adı demektir. Web sitenizin internetteki adıdır.

Domain nedir?
Domain alan adı demektir. Web sitenizin internetteki adıdır. Hani bazen bilindik bir mağazaya gidersiniz. Ama alışveriş yaptığınızda aldığınız fişte bambaşka bir ad yazar. İşte bunun gibi bir şey aslında domain ile DNS arasındaki ilişki. Hedef kitle DNS’den ziyade domain adresinizle ilgilenir.
Çünkü pazardaki marka değerinizi oluştururken bu domain adınızı kullanırsınız.

( DNS Domain Name System demektir. Türkçesi Alan İsimlendirme Sistemi. İnternet dünyasında her bir birimin IP’si olduğunu düşünün. Tüm bu birimlere algoritmik olarak ulaşabilmek için bütüncül yapı bölümlere, parçalara, farklı birimlere ayrılır. İnternet ağında bu oluşturan her birimin tanımlanmasına DNS diyoruz. Bir bakıma her birimin kimlik numaralandırma sistemi. Bu olmadan veri ağı yolunu bulamaz. Karmakarışık bir trafik yaratılmış olur.
Host isimlerini IP adreslerine çeviren mekanizmaya da DNS denir. 
Mesela bir domain adı sizin dış dünya ile kuruduğunuz internet iletişiminde görünür olan adınızdır. Ama arka planda bu domain adınız böyle tutulmaz. Bilgisayar dilinde bunun bir IP adı vardır ve genellikle sayılardan oluşur. 
Kullanmış olduğunuz bilgisayarınızın da bir IP’si vardır. Öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayın. https://whatismyipaddress.com/
Bu sistemde herhangi bir sorun varsa önünüze çıkan uyarı “DNS sunucusu yanıt vermiyor”dur.
Böyle bir sorunla karşılaştığınızda genellikle Ağ ayarlarınızı değiştirmeniz gerekir. 
DNS’i telefon rehberine benzetirler ama bence DNA’ya daha çok benziyor.
www kullanıcı dostu bir navigasyon için DNS’ye bağlıdır. Aslında normalde arama çubuğuna bir internet sitesinin IP numarasını yazarak girebilirsiniz. 
Iyi ama, hergün onlarca yüzlerce internet sitesiyle etkileşim halindeyiz. Bu sitelere giriyoruz. Bu sitelerin IP adresini yani sayısal değerlerini aklımızda mı tutacağız? Elbette hayır. DNS adını hatırlamaktansa siteye ait domain adını hatırlamak çok daha kolay.
Mesela, www.google.com adresi mi akılda kalıcı yoksa 208.67.222.222 mi? 
Hatta size şunu söyleyebiliriz: e-mail DNS kullanan en popüler uygulamalardan bir tanesi. 
Bu teknik bilgiden ziyade kullanıcıları daha yakından ilgilendiren domain’den bahsetmek daha yerinde olacaktır.

DNS ile ilgili daha detaylı blog yazımız için tıklayın. )

Domain satın almak için hosting hizmeti veren bir sürü firma olduğu gibi, domain adı yani alan adı satan firmalar da vardır.
Genelde insanlar önce yapacağı işi belirler sonra adını koyar. O adın da domainini almak ister. Ama bazen tüm planları yaptıktan sonra bir bakmışlar domain adını kullanamıyorlar.

DOMAIN ADI/ALAN ADI nasıl satın alınır?
Gelin biraz bundan bahsedelim. Domain adı ticareti inanılmaz boyutlara ulaştı. Eğer bir web sitesi açarak ticaret yapmak istiyorsanız, logo tasarımı, görsellerinizi, adınızı belirlemeden önce mutlaka domain adını kontrol etmeniz gerekir.

Diyelim ki, tokomo adında bir web sitesi açmak istiyorsunuz. Bir online bijuteri mağazası açacaksınız. Web sitenizin adı tokomo.com olmalı. Tüm hazırlıklarınızı yaptınız. Ambalajlar hazır. Faturalarınız kaşeniz her şeyiniz hazır. Sonra internet sitesi almak için alan adı satan bir internet sağlayıcısına gittiniz. Arama çubuğuna tokomo yazdınız. Ama bu alan adı çoktan alınmış. 
Başınızdan aşağı kaynar sular iniyor. Çünkü bu alan adını kullanamayacaksınız. Gerçi .com uzantısı yerine başka uzantılar da kullanabilirsiniz ama bu ilk etapta tercih edebileceğiniz uzantı olmayacak.
Ya başka domain alacaksınız. Ya da daha önceden satın alınmış bu domain adını satın alacaksınız. Eğer domain sahibi bunu ticari veya bireysel bir amaç için kullanmıyorsa. (aşağıda birazdan domain ticaretinden bahsedeceğiz.)
Onun için işinizin ilk başında adınızı belirlerken domain adının satın alınıp alınmadığını tespit etmeniz gerekir.

Hangi domain adları daha değerlidir?
Herhangi bir hosting/domain hizmeti veren bir siteden alan adı aramayı denediğinizde göreceksiniz ki, bir domain adı ne kadar kısa ise o kadar popüler oluyor. Neden? Çünkü akılda daha kolay kalıyor. İnsanların ağzına pelesenk oluyor. Bir bakıma kendi reklamını yaratabiliyor.
Ama maalesef boşta az harfli alan adı neredeyse kalmadı. Bırakın anlamlı kelimelerden türemiş domain adlarını, anlamsız harflerden birleşmiş kısa alan adları bile zor bulunuyor.

Ek iş: domain/alan adı al-sat yapılır mı?
Yapan çok. İnsanlar olası kullanılabilecek domain adlarını önceden satıl alıp hosting ve alan adı hizmeti veren sitelerde satışa çıkartıyorlar. 
Mesela Kanal İstanbul projesi duyurulduğunda insanlar olası satın alınabilecek domain adlarını satın aldı. 
Kanal İstanbul’da henüz bir otelin varlığından bahsedemeyiz ama www.kanalistanbulotel.com domain adı çoktan satın alınmış. 20 küsur liraya alınan bu alan adı şu sıralar 1000 liraya satışta.
Domain adının değeri yükseldikçe fiyatı da artıyor. Mesela henüz varlığından bahsedemeyeceğimiz Kanal İstanbul Residence’ın da domain adı satın alınmış. Şu an 3.776 TL’ye satışta.
Sıkı durun şu an arsası bile belli olmayan Kanal İstanbul Restaurant’ın alan adı: kanalistanbulrestaurant.com tam 90.634 TL’ye satılık.
Umarız domain adının belirlenmesinin önemini bu örneklerle vermişizdir. Demircode olarak domain adı satın almadan önce pazarınıza göre AR-GE yapıp size en uygun adları belirleyebiliriz.
Tabi bu alan adını belirledikten sonra süreç bitmiyor.
Daha sonra Hosting hizmeti devreye giriyor.
Hosting hizmetimiz de sitenizdeki tüm trafiğin kontrolü ve yönetilmesi anlamına geliyor. Hosting sağlayıcınızın hem ekibi, hem de altyapısı ve kalitesi çok önemli. 
Aksi halde kasası çok güzel gözüken ama motorunda hiç güç olmayan bir araba satın almış gibi olursunuz.

DEMIRCODE Web Hosting hizmetini yani barındırma hizmetini profesyonel ekibiyle birlikte vermektedir.
Web hosting/barındırma hizmetinde önemli olan size bu hizmeti sağlayan firmanın server kapasitesinden tutun, hızına kadar yeterli nitelikte olmasıdır.
 

İlgili Bloglar

İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi | E-Ticaret
İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi | E-Ticaret

İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi, E-Ticaret ile satış yapanlar için okunması gereken bir yazı, hangi ürünler en çok satılıyor?

Detaylı İncele
Online Turizm Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler açabilir?
Online Turizm Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler açabilir?

Turizm seyahat acentası nasıl kurulur? Hangi belgeler gerekir? Ne kadar sürer? Hangi kurumlara müracaat edilmelidir? Online Seyahat Acentası Nasıl Kurulur? Kimler Seyahat acentası ...

Detaylı İncele
B2B Nedir? B2B, B2C, C2C Arasındaki Farklar Nelerdir?
B2B Nedir? B2B, B2C, C2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

B2B, B2C, C2C gibi kavramları günlük hayatımızda sürekli duymaya başladık. Peki, bu kavramların ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Sizlere bu yazıda bütün bu kavramlar hakkında bil ...

Detaylı İncele
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi nedir sorusu birçok insanın merak ettiği bir soru. Sosyal medya neleri kapsıyor, önce bunu iyi anlamak gerekiyor ki, sosyal medya yönetimi nasıl olurun cevabı ...

Detaylı İncele
Google’da İlk Sayfaya Nasıl Yükselirim?
Google’da İlk Sayfaya Nasıl Yükselirim?

Google’da ilk sayfa sonuçlarında olmak için, garantili, organik ve profesyonel SEO çalışmaları yapmanız gerekir.

Detaylı İncele
Instagram Hesabı Nasıl Silinir ve Nasıl Dondurulur?
Instagram Hesabı Nasıl Silinir ve Nasıl Dondurulur?

Instagram son zamanlarda en popüler olan sosyal medya platformlarından biri hale geldi. Facebook tarafından satın alınmış olan Instagram kullanıcı sayısını gün geçtikçe katlıyor.

Detaylı İncele
Müşterilerinize Güven Vermek İçin Web Sitesi Nasıl Kullanılmalıdır?
Müşterilerinize Güven Vermek İçin Web Sitesi Nasıl Kullanılmalıdır?

Bu yazıda müşterilerinize güven vermek için web sitesi nasıl kullanılmalıdır? Sorusunu yanıtlayacağız.

Detaylı İncele
Kurumsal Kimlik Nedir?
Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik firmanın kendini ifade etmek için kullandığı tüm görsel ve metinsel tanımların tümüdür.

Detaylı İncele
Sanal Pazarlara Ürün Nasıl Yüklenir?
Sanal Pazarlara Ürün Nasıl Yüklenir?

Sanal pazarlara ürün nasıl yüklenir sorusu hakkında bilgi almak isteyen müşterilerimiz için detaylı bilgilendirmeleri yapıyoruz.

Detaylı İncele