Google'ın Dilini Biliyor Musunuz?

SEO hizmeti internette ön plana çıkabilmek için olmazsa olmazdır. Gizli güç SEO hizmetidir. Demircode olarak bu hizmeti de müşterilerimize vermekteyiz.

Google gelişmiş arama, google SEO, Google trends nedir? Gelin kısa bir yolculuğa çıkalım… 

Fiilleşmek öyle her kavramın harcı değildir. Google öyle hayatımıza girdi ki, artık kendimizi ifade etmek için bile yeri geldiğinde google kelimesini fiil olarak kullanıyoruz.

Bilmediğimiz bir konu hakkında bir google’layım bakayım, deyip sonucu görmek istiyoruz.

Bilgi her yerde darken aslında belki de tek bir yerde desek yanılmış da olmayız. Çünkü ulaşmak istediğimiz bilginin çoğu google’dan geçiyor.

Basit bir tarifle google’ı arama motoru diye geçiştirebiliriz. Ama sosyal, kültürel ve iş dünyamıza o kadar çok nüfuz etti ki, bu kadar kolay bir şekilde geçiştirmek olmaz.

Mesela Google’a acaba bizi izleyen “big-brother” (George Orwell’in 1984 romanında herkesi gözleyen ve kontrol eden otorite) olabilir mi? sorusunu sorsak sanırım sosyolojik bir tespit yapmamız gerekir.

Gerçekten de, düşünsenize, her bilgi ihtiyacımızda başvurduğumuz bir kaynak ya bizim taleplerimizi, arzularımızı, isteklerimizi, neye önem verip neye vermediğimizi kayıt altında tutuyorsa!?

Soruya bak! Bu da soru mu? Elbette tutuyor, diyor olabilirsiniz. Burada amacım aslında bilginin kontrol edilemez olduğunu göstermek. Özel hayatımız belki de hayatımıza Google girdiğinden beri kalmamıştır.

Madem bizim özelliklerimizi bir otorite elinde tutabiliyor, o zaman bunu kendi çıkarı için de kullanamaz mı? Hem de nasıl…

Zaten yukarıda sorduğum soruların cevaplarını aslında google trends kavramını da inceleyince kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Peki nedir bu Google trends?

Aslında Google trends google’ın sunduğu ücretsiz bir hizmettir. Amacı da şudur: google’da en çok aranan kelimeleri göstermek.

E hal böyle olunca şunu anlıyoruz: Google elinde tutmuş olduğu veri havuzunu herkesle paylaşıyor. Böylece insanların genel merakının ne olduğunu öğrenebiliyoruz.

Google trends istatistiki olarak da çok kullanılıyor. Bu özelliği dileyen toplumun yararına dileyen zararına veya sırf kendi çıkarına kullanabilir.

Bu veriler kullanılarak yüzlerce makale yazılıyor. Mesela Google trends Türkiye hizmetini kullanarak Türkiye’deki insanların neleri daha sık neleri daha az aradığını kolayca öğrenebiliyorsunuz.

Peki bu bize ne sağlıyor?

Şöyle düşünelim: sakız satan bir şirketsiniz. Her yere ilan vererek reklam yapmak istiyorsunuz. Tek bir amacınız var bilinir olmak. Bu bilinirliği sağlayacak en kısa yol sakıza meraklı olan kişilerin ne tür aramalar yaptığını bulmak.

Bu bulduğunuz anahtar kelimeler sizin rotanızı oluşturur. Belki de reklamlarınızdaki söylemi Google’ı kullanan insanların arama yaparken kullandıkları anahtar kelimeler oluşturur.

Hedef kitlenizin dilini bir bakıma Google sayesinde öğrenmiş olursunuz.

Onların alışkanlıklarını, neye önem verdiklerini de buradan öğrenirsiniz.

Dolayısıyla Google trends sadece firmanızı ön plana çıkartmak için değil aynı zamanda hedef kitlenizin beklentilerine göre ürün gamınızı bile etkileyebilir.

Hashtag dediğimiz anahtar kelimelerin algoritması da zaten bu mantıkla çalışır.

Şöyle düşünün arama motoru google’ı kullanan kullanıcıların elinde bir anahtar var. Siz ise o kullanıcıların ellerindeki anahtarla sizin kapınızı açmalarını istiyorsunuz. O zaman o kişilerin elindeki anahtara göre bir kilidinizin olması gerekir. İşte kendinizi internet dünyasında gösterirken uygun kilide sahip olmanız, kullanıcılarla sizi doğru noktada birleştirir. 

Aranızda gizli bir bağ varmış gibi olur.

Peki bu noktada Google SEO neye amaç eder?

Ürünlerimizin açıklamasında da bahsettiğimiz search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu’nu burada da kısaca anlatalım. 

Artık bilinir olmak istiyorsanız. Web sitelerindeki kodlamaların diliyle konuşmanız gerekir. Neticede karşımızda bir sanal zekâ var. Ve bu sanal zekâ çok basit bir mantıkla çalışıyor. Anahtar kelimelerin yoğunluğu.

Aslında bu hızlı okumada da kullanılan bir yöntemdir. Mesela hızlı okuma tekniklerinde bir sayfaya hızlıca göz atmanız istenir. Hangi kelime/ler en fazla kullanılmış? Bunu tespit ettiğinizde okuduğunuz sayfanın konusunun ne olduğunu büyük ihtimalle doğru tahmin edersiniz.

Aynı mantık SEO için de çalışır. Sizin bir web siteniz olsun. Web sitenizde sattığınız ürün hakkında ne kadar çok bilgi verirseniz o kadar yararınıza olacak. Ama bu noktada SEO için önemli olan şey ilgili anahtar kelimenin kullanılma oranıdır.

Bunu takip etmek için ücretli birçok program bulunmaktadır. Ama çoğunlukla bunun analizi profesyonel bir ekibe yaptırılır.

SEO hizmeti internette ön plana çıkabilmek için olmazsa olmazdır. Gizli güç SEO hizmetidir. Demircode olarak bu hizmeti de müşterilerimize vermekteyiz.

İstediğiniz kadar nitelikli tasarımlar yaptırın. SEO çalışmanız olmazsa Google sizi tabiri caizse tanımaz. Hadi bu biraz ağır oldu, tanır diyelim ama çok yüz vermez. Google gücünün hükmettiği bu internet ağında yer almak istiyorsanız bu sistemin yarattığı dili konuşup, onun kurallarıyla oynamanız gerekir.

Yeryüzündeki hemen hemen tüm işletmeler artık bu yeni dünya sistemine ayak uydurmanın ne kadar önemli olduğunun farkında. Anahtar kelimelerin yarattığı bu algoritmik dünyada kendimizi ifade edip varlığımızı diğer insanlara gösterebilmek için google’ın dilini iyi bilmek gerekiyor. Google, Google trends hizmetiyle bir nebze olsa kendini daha net gösteriyor ancak bunun tam performanslı bir şekilde size ve firmanıza yaramasını istiyorsanız o zaman devreye SEO giriyor.

Eskiden bir lisan bir insan, iki lisan iki insan derlerdi… Şimdi hayatımıza yeni bir dil daha girdi. O da Google dili. Evet, buna Google dili diyebiliriz. Çünkü karşımızda anlamamız gereken, doğru iletişimi kurmamızın şart olduğu bir sistem var. Bunun adı da Google dilidir. Google dilini gelin bizimle öğrenin.


Demircode ® olarak sunduğumuz e-Ticaret ürünümüz ve hizmetlerimiz için tıklayabilirsiniz.
Ayrıca sunduğumuz SEO hizmetlerimiz için tıklayabilirsiniz.
Web tasarım hizmetlerimiz için ise lütfen tıklayın. 

İlgili Bloglar

Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir? Google Trends’i Anahtar Kelime Araştırmalarında Nasıl Kullanılır?

Detaylı İncele
Anahtar Kelime Analiz Rehberi
Anahtar Kelime Analiz Rehberi

Anahtar kelime analizi internet sitelerinin amaçlarının ve stratejilerinin oluşturulmasında önemli rolü dışında internet sitelerinin hedeflemiş oldukları potansiyel kullanıcıların ...

Detaylı İncele
Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?
Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Sizlere Bu Yazımızda Arama Motoru Nedir? Arama Motorları Nasıl Çalışır? Arama Motoru Ne İşe Yarar? Konuları ve sorularıyla alakalı bilgiler sunacağız.

Detaylı İncele
Anahtar Kelime Grubu Nedir?
Anahtar Kelime Grubu Nedir?

Anahtar kelime grupları genellikle arama motorlarında oldukça fazla aranan kelimelerden meydana gelir ve çoğu kez iki ya da daha fazla kelime sayısına sahiptirler.

Detaylı İncele
SEO Optimizasyonu Nedir?
SEO Optimizasyonu Nedir?

Web siteleri için en önemli kriterlerden biri, web sitenizin bilinirliğidir. Günümüzde ise araştırmalara göre, arama motorları web sitenizin bilinirliği açısından büyük bir öneme s ...

Detaylı İncele
Google Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır?

Adsense google’in web sitesi sahiplerine, web sitelerinde sundukları çevrimiçi içerikler üzerinden para kazanmalarını sağlayan yol sunmaktadır.

Detaylı İncele
Google Adwords Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Adwords Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google’ın Adwords sistemi ise , web siteniz hakkında başka sitelerde adsense ile ayrılmıs reklam alanlarınızı kiralayarak reklam vermeniz için yapılan işleme verilen isimdir.

Detaylı İncele