Anahtar Kelime Analiz Rehberi

Anahtar kelime analizi internet sitelerinin amaçlarının ve stratejilerinin oluşturulmasında önemli rolü dışında internet sitelerinin hedeflemiş oldukları potansiyel kullanıcıların arama hedeflerinin a

Anahtar Kelime Analiz Rehberi

Anahtar kelime analizi yani anahtar kelime araştırması öncelikle SEO uzmanları başta olmak üzere bütün sektör ve uzman olan kişi ve kurumların, kullanıcıların, ürün, hizmet ya da genel bilgi aradıklarında arama motorlarına girdikleri arama terimlerini bulup araştırmak için yaptıkları çalışmalara verilen isimdir.

Anahtar Kelime Analizi SEO Bakımından Neden Önemlidir?

Anahtar kelime analizi internet sitelerinizin, markanızın tanıtım, içerik üretimi, SEO ve diğer pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde ve gerekli görülen durumlarda internet sitesinin bütün tanıtım ve promosyon stratejilerinin oluşturulmasında kullanılacak cümle ve terim öbeklerinin belirlenmesinde büyük bir rol oynadığından SEO ve bütün pazarlama süreçlerinin çalışmaları için oldukça önemlidir.

Anahtar kelime analizleriyle belirlenmiş olan odak anahtar kelimeler, internet sitenizin ve üretmiş olduğunuz içeriklerin arama motorlarında bulunacakları alanları ve internet sitenizin hangi yöne hangi biçimde dönüşümünün belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Bu anlamda internet sitesinin varış hedefleri, haritası olarak nitelendirebileceğimiz anahtar kelime ve anahtar kelime analiz birçok durumda internet sitemizin SEO çalışmalarının önemli aktörlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğru biçimde gerçekleştirilen anahtar kelime analizi, internet sitesinin hızlı bir biçimde büyümesini ve kullanıcılara daha doğru ve başarılı biçimde erişmesine imkân sağlarken başarısız analizlerle belirlenen anahtar kelimeler internet sitelerinin büyüme oranını negatif anlamda etkileyip internet sitesinin rakiplerinin trafik konusunda oldukça gerisinde kalmasına sebep olabilir.

Anahtar kelime analizi internet sitelerinin amaçlarının ve stratejilerinin oluşturulmasında önemli rolü dışında internet sitelerinin hedeflemiş oldukları potansiyel kullanıcıların arama hedeflerinin anlaşılır hale getirilmesinde, ihtiyaçların belirlenmesinde ve kitlelerin davranış profillerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi yaparken anahtar kelime analizi araçlarını kullanmakta yarar vardır. Anahtar kelime analizi yaparken birçok ücretli ve ücretsiz analiz aracı bulunmaktadır. Bu araçları kullanıp hedeflediğiniz kategorilerde kullanıcıların hangi aramaları yaptığını, alakalı aramaların aylık hacmi, rekabet durumu ve nihayetinde kullanıcı davranışlarının istatiksel bakımdan raporlarını alabilirsiniz.

Anahtar kelime analizi yaparak sağlıklı bir biçimde SEO stratejilerini oluşturmanın ilk ve temel adımlarından biri sektörde olan analiz araçlarını detaylı bir biçimde inceleyip stratejiniz ve bütçenize bakımından sizlere uygun araçlar üzerinde çalışmaya başlamaktır.

SEO çalışmalarında kullanabileceğiniz SEO araçlarını detaylı bir biçimde incelemek için internet üzerinde birçok kaynak bulabilirsiniz. https://analytics.google.com sayfası en popüler SEO analiz araçlarından biridir.

Google Keyword Planner

Ücretsiz bir şekilde anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz platformlardan biri Google Keyword Planner Google ADS hesapları üzerinde ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Google Anahtar kelime planlayıcısına erişmek için öncelikle Google ADS hesabı açmanız gerekir. Google ADS hesabınızı ücretsiz bir şekilde oldukça hızlı bir biçimde oluşturmanız mümkündür. Hesaplarınızın oluşturma işlemlerini hızlı bir biçimde yaptıktan sonra hesabınıza girdikten sonra açılan Google ADS ana menü üzerinde sağ üst bölümde olan araçlar bölümünden anahtar kelime planlayıcıya ulaşmanız mümkündür.

Anahtar kelime planlayıcıya eriştiğinizde üstte yer alan görselde olduğu gibi bir alan sizleri karşılayacak. Bu alanda ise arama bölümünde bir ya da daha çok anahtar kelimeyle alakalı olarak arama yapılabilir. Ayrıca girdiğiniz anahtar kelimelerle alakalı varyasyonlu bütün arama sorgu raporlarına ulaşabilirsiniz.

Karşınızdaki arama sonuçları raporlarında aradığınız anahtar kelimelere yönelik Google üzerinden gerçekleştirilmekte olan sorguların hacimleri, rekabet seviyeleri ve tıklama başına maliyet rakamlarını ayrıntılı bir biçimde görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hedeflediğiniz anahtar kelimeyi ölçebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda anahtar kelime analizi nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Anahtar kelime analizi rehberimizde detaylı ve basit bir şekilde bilgiler verdik. Ayrıntılı bilgi almak için ve web tasarım, yazılım, SEO, E-ticaret ERP ve diğer yazılım konularıyla alakalı bilgi edinmek için www.demircode.com/blog adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Bloglar

Google'ın Dilini Biliyor Musunuz?
Google'ın Dilini Biliyor Musunuz?

SEO hizmeti internette ön plana çıkabilmek için olmazsa olmazdır. Gizli güç SEO hizmetidir. Demircode olarak bu hizmeti de müşterilerimize vermekteyiz.

Detaylı İncele
Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir? Google Trends’i Anahtar Kelime Araştırmalarında Nasıl Kullanılır?

Detaylı İncele
Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?
Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Sizlere Bu Yazımızda Arama Motoru Nedir? Arama Motorları Nasıl Çalışır? Arama Motoru Ne İşe Yarar? Konuları ve sorularıyla alakalı bilgiler sunacağız.

Detaylı İncele
Anahtar Kelime Grubu Nedir?
Anahtar Kelime Grubu Nedir?

Anahtar kelime grupları genellikle arama motorlarında oldukça fazla aranan kelimelerden meydana gelir ve çoğu kez iki ya da daha fazla kelime sayısına sahiptirler.

Detaylı İncele
SEO Optimizasyonu Nedir?
SEO Optimizasyonu Nedir?

Web siteleri için en önemli kriterlerden biri, web sitenizin bilinirliğidir. Günümüzde ise araştırmalara göre, arama motorları web sitenizin bilinirliği açısından büyük bir öneme s ...

Detaylı İncele
Google Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır?

Adsense google’in web sitesi sahiplerine, web sitelerinde sundukları çevrimiçi içerikler üzerinden para kazanmalarını sağlayan yol sunmaktadır.

Detaylı İncele
Google Adwords Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Adwords Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google’ın Adwords sistemi ise , web siteniz hakkında başka sitelerde adsense ile ayrılmıs reklam alanlarınızı kiralayarak reklam vermeniz için yapılan işleme verilen isimdir.

Detaylı İncele