Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Sizlere Bu Yazımızda Arama Motoru Nedir? Arama Motorları Nasıl Çalışır? Arama Motoru Ne İşe Yarar? Konuları ve sorularıyla alakalı bilgiler sunacağız.

​​​Arama Motorları Nasıl Çalışır?

İnternet üzerinde herkes gün içerisinde en az bir defa arama motoru kullanmaktadır. Internet Live Stats’ın paylaştığı dünya üzerindeki internet kullanım verilerine göre en az 3,7 milyar internet ziyaretçisi ve 1,15 milyar civarında internet sitesi bulunmaktadır. Bu internet sitelerine bağlı olan 50 trilyona yakın web sitesi olduğu düşünülmektedir. Her biri farklı bir internet sitesine ait olan bu sayfalar tüm internet içeriklerini oluşturur.

Sizlere Bu Yazımızda Arama Motoru Nedir? Arama Motorları Nasıl Çalışır? Arama Motoru Ne İşe Yarar? Konuları ve sorularıyla alakalı bilgiler sunacağız. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde arama motorlarıyla alakalı detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

Herhangi bir gazetenin İnternet sitesi içerisinde yayınlanan haberlerden başlayıp, en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından biri olan Facebook içerisinden oluşturulan Profillere kadar her bir URL internet sitesidir. Günümüzde trilyonlarca internet sitesinde herhangi bir markanın yazısından, herhangi bir ürünün sipariş edilebileceği sayfalara kadar her içeriğe rastlamak mümkündür.

İnternet üzerinde bu kadar fazla internet sitesinin olmasının avantajları kadar eksileri de vardır. Ancak ihtiyaç duyduğumuz herhangi bir bilgi içeren internet sayfalarının sayılarının çok olması birçok alternatif sunarken, aynı zamanda hangi internet sitesinin size lazım olacağını bulmak zaman maliyetini yanında getirir.

Sorulan bütün sorular insanların aramış olduğu sayfaları kolay bir biçimde bulabilecekleri bir araç gereksinimini doğurmuştur. İstenen gereksinimlerin karşılanması için Google, Yahoo, Yandex, Bing gibi birçok arama motoru hizmet vermeye başlamıştır. Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google istenen gereksinimi tek başına karşılayacak güce sahiptir.

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru internet kullanan kişilerin gereksinim duydukları bir bilgi hakkında en iyi internet sitelerini arayabildikleri sistemlerdir. Gereksinim duyulan konu herhangi bir markaya ait web sayfası, herhangi bir kişinin sosyal medya sitesinde yer alan Profil yerel bir haber ya da ürün, hizmet veya herhangi bir yazı bile olabilir.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Standart olan bir arama motoru temelde üç aşamada çalışmaktadır;

 1. İnternet robotu, arama motorları için internet sitelerini bulur, tarar ve içerikleriyle birlikte arama motorlarının dizinlerine göre veri tabanına bilgi kaydeder.
 2. Arama motoru kullanıcıları, arama motorlarının kullanıcı ara yüzlerinde ihtiyaç duydukları konular ile alakalı anahtar kelimeleri kullanarak arama yapmaktadırlar.
 3. Arama motorları, kullanıcıların aramış olduğu anahtar kelimelerle alakalı olan web sitelerini filtreleyip sıralama faktörlerine uygun olan site en üst sırada yer alacak biçimde sıralar.

Arama Motoru Ne İşe Yarar?

Herhangi bir internet kullanıcısının ihtiyaç duyduğu herhangi bir konuyu içeren bütün internet siteleri kendi imkân ve olanaklarıyla bulması mümkün değildir. Bulma ihtimali olsa dâhil hangisinin en iyi olduğuna karar verebilmek adına her birinin tek tek değerlendirilmesi ve analiz edilmesi mümkün değildir.

Bu sebepten ötürü arama motorları bütün bu işlemleri şaşırtıcı bir biçimde ve doğrulukta yapmakta. İnternet ziyaretçilerinin yapması gereken en önemli şey anahtar kelimeler ile arama motorunda arama yapmaktır.

Günümüzde En Çok Tercih Edilen Arama Motorları Nelerdir?

Bütün dünya genelinde %80 kullanım oranıyla Google en çok tercih edilen arama motorudur. Google’ sırasıyla %7 oranıyla Bing takip ediyor. Baidu, Yahoo %5,59 ve %5,55 oranları ile Google ve Bing’in ardından gelmektedir.

Google Aynı Zamanda Ülkemizde en çok tercih edilen arama motorudur. Yandex Ülkemizdeki arama motorları ziyaretçilerine birçok büyük yatırım yapmış olsa dâhi herhangi bir başarıya sahip değildir. Google’ın bu kadar çok kullanılmasının en büyük sebeplerinden biri hızlı ve doğru seçenekler sunmasıdır.

En İyi Arama Motoru Hangisidir?

Arama motorları ziyaretçilerin sayısına göre kıyaslandığı vakit açık ara lider görünen Google Günümüzde dünyanın en iyi arama motorlarından biri olarak tanımlanmaktadır. Google diğer arama motorlarına kıyasla gelişmiş olan bir algoritma sistemine sahiptir. Kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunan Google arama motoru konusunda en iyisi diyebiliriz. Bugün en iyi sıralaması diye bir anket yapılacak olsa sanırım şu sıralama çıkardı karşımıza;

 1. Google
 2. Bing
 3. Yahoo search
 4. Baidu
 5. Ask
 6. Aol search
 7. DuckDuckGO
 8. WolframAlpha
 9. Yandex
 10. WebCrawler
 11. Search
 12. Dogpile
 13. İxquick
 14. Excite
 15. İnfo

Sırasıyla dünya da en çok kullanılan en iyiden aşağıya doğru sıralanan bir anket olurdu. Tarihteki ilk arama motoru Alan Emtage tarafından kurulan Archie adlı arama motorudur. 1990 yılında kurulmuştur. Yazı tabanlı bir sistem olan bu arama motoru günümüzdeki arama motorlarından çok farklıdır. Arama motorları birçok kullanıcının yaptığı aramaları kelime seçeneklerine göre en uygun sonuçlar ile gösterir. Bunun yanında aratılan bilgi ile alakalı güncel haber, video, fotoğraf, internet siteleri, makale tarzı birçok Online veri taramaları yapmaktadır.

Arama motorları karışık bir algoritma sistemiyle hareket eder ve internet sitesi içeriklerini ve linkleri birbiriyle ilişkilerini baz alıp bir puanlama yapıp bu puanlamaya göre en iyi sonuçları ve en organik web sitelerini en üst sıralara taşır. Arama motorlarının sıralamalarının algoritma sistemleri aşağıdaki kurallara göre çalışır.

 • Link Yapıları
 • Sitenin yaşı
 • Anahtar kelimeler
 • Responsive Tasarım (Mobil cihazlara uyumluluk)
 • İnternet sitesi ziyaretçi istatistiği

Yukarıdaki faktörler arama motorlarının Optimizasyon çalışmalarıyla sıralama unsurlarına bağlı olarak iyileştirmeler mümkündür.

İnternet üzerinde yer alan bütün linkler Crawl sistemiyle indekslenir ve bundan sonra arama motorlarına ait olan diğer bileşen devreye girer ve bu bileşen dizinlerdir. Arama motorları genellikle içerik ve konumlanmalarıyla alakalı bilgiler edindiği internet sitelerini arama sonuçlarında listelemek adına dizine eklemektedirler. Web sitelerinin çevrimiçi kayıtlarının yer aldığı dizinler, ziyaretçilerin arama yaptıkları anahtar kelimeleri,  internet üzerindeki bütün internet sitelerinde olan içeriklerin bağlantılarını kurmak adına tanımlama ve düzenleme işlemlerini üstlenmektedir. Herhangi bir kitabın içerisindeki bölümler sistemiyle çalışan dizinler Crawler’ın toplamış olduğu içerikleri gizleyen bir Modül sistemdir. Dizine eklenmiş olan internet siteleri kalite Kriterlerine uygun şekilde sınıflandırılır.

Günümüzde arama motorları, bütün internet ortamlarını tarar ve linklerin hafızaya kaydedilmesini sağlar. Dizin içerisine indekslenmiş olan bağlantıların, üçüncü bileşen olan kullanıcı ara birimleri ile arama motorlarında sorgulama yapan kullanıcılara sunulmaktadır. Birden fazla arama motoru içerisinde tarama işlemleri yapan metasearch kategorisinde arama motorları bulunmaktadır. Günümüzde en Prestijli dizinlere sahip olan Yahoo, Google sonuçlarını da kendi dizininde bulunan bilgileri kullanmaktadır. Open Directory de Google’a hizmet sağlayan dizinler arasındadır. Google’da arama sonuçlarında yer alan internet sitelerinin domain otorite değerleri, sayfa değerleri ve Pagerank gibi birçok Kriteri baz alıp tam anlamıyla kendi algoritması içerisinde listeler.

Bugünün en büyük arama motoru ve en çok tercih edilen arama motoru Google Search’tür. 2019 yılında birçok veri analiz firmalarının yapmış olduğu analizlere göre Dünyanın en çok tercih edilen arama motorları oranları ile aşağıda sizler için sıralanmıştır.

 1. Google Search %92,96
 2. Bing %2,34
 3. Yahoo %1,64
 4. Baidu %0,92
 5. Yandex %0,47
 6. DuckDuckGo %0,43
 7. Diğer Arama motorları %1,24

Yukarıda bulunan bütün arama motorlarına rağmen göründüğü gibi Google tüm dünyadaki bütün kullanıcıların tamamının arama motoru ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Demircode ® olarak sunduğumuz e-Ticaret ürünümüz ve hizmetlerimiz için tıklayabilirsiniz.
Ayrıca sunduğumuz SEO hizmetlerimiz için tıklayabilirsiniz.
Web tasarım hizmetlerimiz için ise lütfen tıklayın. 

İlgili Bloglar

Google'ın Dilini Biliyor Musunuz?
Google'ın Dilini Biliyor Musunuz?

SEO hizmeti internette ön plana çıkabilmek için olmazsa olmazdır. Gizli güç SEO hizmetidir. Demircode olarak bu hizmeti de müşterilerimize vermekteyiz.

Detaylı İncele
Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir? Google Trends’i Anahtar Kelime Araştırmalarında Nasıl Kullanılır?

Detaylı İncele
Anahtar Kelime Analiz Rehberi
Anahtar Kelime Analiz Rehberi

Anahtar kelime analizi internet sitelerinin amaçlarının ve stratejilerinin oluşturulmasında önemli rolü dışında internet sitelerinin hedeflemiş oldukları potansiyel kullanıcıların ...

Detaylı İncele
Anahtar Kelime Grubu Nedir?
Anahtar Kelime Grubu Nedir?

Anahtar kelime grupları genellikle arama motorlarında oldukça fazla aranan kelimelerden meydana gelir ve çoğu kez iki ya da daha fazla kelime sayısına sahiptirler.

Detaylı İncele
SEO Optimizasyonu Nedir?
SEO Optimizasyonu Nedir?

Web siteleri için en önemli kriterlerden biri, web sitenizin bilinirliğidir. Günümüzde ise araştırmalara göre, arama motorları web sitenizin bilinirliği açısından büyük bir öneme s ...

Detaylı İncele
Google Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır?

Adsense google’in web sitesi sahiplerine, web sitelerinde sundukları çevrimiçi içerikler üzerinden para kazanmalarını sağlayan yol sunmaktadır.

Detaylı İncele
Google Adwords Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Adwords Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google’ın Adwords sistemi ise , web siteniz hakkında başka sitelerde adsense ile ayrılmıs reklam alanlarınızı kiralayarak reklam vermeniz için yapılan işleme verilen isimdir.

Detaylı İncele