Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir? Google Trends’i Anahtar Kelime Araştırmalarında Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar? 

(keyword: Google Trends ne demek)

Google’ın ücretsiz servislerinden biri olan Google Trends aramalarda anahtar kelimelerin ve arama kelimelerinin günlük olarak aratılma hacmini gösteren uygulamadır. Bu durum anahtar kelimelerin araştırılması konusunda Google Trends’in ne kadar önemli olduğunu gösterir. Hedefte olan anahtar kelime hacmi, geçte aranma hacmiyle karşılaştırmalı olarak sunmaktadır. Günümüzde herkese açık olan bu servisler, gündem takibi, güncel olarak yapılan arama sorgusu görme veya takibe almak, anlık iniş çıkışların tahmini ve bunları değerlenmek adına kullanılabilmektedir. Sizlere bu yazımızda Google Trends Ne Demek? Ne işe yarar? Gibi konuları ele alacağız. Aklınızdaki bütün soruları detaylı bilgilerimizle gidereceğiz.

Google Trends Özellikleri

Google Trends günümüzde birçok amaçtan ötürü kullanılabilmektedir. Örneğin; markanızın bilinirliği konusunda çalışmalar yapıp, yeni Pazar yeri konusunda araştırma yapmak, teknolojik popülerliği izlerken hedef kitlesiyle düzgün bir bağ kurma konusu dâhil birçok kullanım alanına sahiptir. Bu özellikler aracılığıyla, anahtar sözcüklerin popülerliği basitçe anlaşılmış olur. Google trends, yılın başından sonuna kadar bütün gündemi ve yıl boyunca en yüksek aranma sayılarını ve kelimelerini yılsonu raporlarıyla sunmaktadır. Bu cevaplar sizlere Google Trends ne demek sorusuna cevaben verilmiştir.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends sayesinde bütün gündemi kolay bir şekilde takip edip, bilgi akışı sağlayabilirsiniz. Ayrıca dijital pazarlama konusunda hedef kitlenizle alakalı arama ve anahtar kelimeler ile alakalı yapılan araştırmalarda trendin yükselmesine yardımcı olan kelimelerin bulunmasını sağlar. Google Trends servisi verileri yalnızda Google üzerinden almakta. Anlaşılacağı gibi diğer bütün arama motorları üzerinden alınan veriler, total olarak herhangi bir sonuç vermemektedir. Bu verilerin değerlendirilmesine dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca bu bilgiler Google trends ne demek sorusuna bir nebze de olsa cevap niteliğindedir.

Arama sonuçları Google üzerinden zaman içerisinde değiştiğinden ve bu sonuçlar oldukça fazla olduğundan Trend sonuçlar zamanla değişim gösterebilir. Anlayacağınız gibi, günlük, saatlik, haftalık, aylık veya yıllık olarak veriler genelde birbirlerinden farklı sonuçlar gösterebilir. Bundan dolayı yapılan değerlendirmeler sonucunda zaman faktörüne dikkat edilmelidir.

Bu uygulama genellikle 4 saat içerisinde yapılan arama sonucunda 2004 yılı Baz alınıp, bugüne kadar oluşması muhtemel arama sonuçlarının tümüne kadar detaylı bir zaman araması yapılabilmektedir. Ülkelerin esasında, zaman ve kategori detaylı ve Google tarayıcı detayıyla Trendleri görebilirsiniz.

Google Trends Nerede Kullanılır?

 • Markaların popülerliği test edilebilir. Firmaların ürünleri ya da hizmetleri dışında rakip araması yapılabilir. Üç ya da beş kelime ekleyip istatistikleri karşılaştırıp, analiz yapmak mümkündür.
 • Farklı ülkelerden Trendleri keşfetmeniz mümkündür. Farklı ülkelerden insanların ilgilendiği konuların öğrenilmesi konusunda oldukça yararlıdır. Yurtdışındaki pazarlarda faaliyet gösterme durumunuz varsa gideceğiniz ülkelerin Trendleriyle alakalı bilgi almak adına yararlı bir araç olabilir.
 • Farklı Pazar alanlarını anlamak adına kullanılabilir. Ayrıca farklı bölgelerde yeni pazarlara girecek olan ürünlere doğru eğilimlerin anlaşılması ve çözümlenmesi için tercih edilebilir.
 • Ayrıca gün içinde yapılacak aramaların takibini sağlayabilirsiniz.
 • Anahtar kelime araştırması için tercih edilebilir. Ayrıca Trendi yükselmiş olan kelimelerin takibi yapılabilir.
 • Mevsim ve sezon değişimleri takip edilebilir.

Google Trends SEO için Nasıl Kullanılır?

Google Trends ilk kez 2006 yılı içinde insanların hizmetine sunulmuştur. Bu hizmetler sayesinde pazarlamacılar dünyanın en çok tercih edilen tarayıcısında yapılacak aramalar konusunda oldukça önemli veriler sunuyor. Daha ilk günden Google Trends yalnızca istatistik kaynağı olarak değerlendirilir ve verilerin belirli aralıklar ile güncel bir hale getirmiştir. Zamanla bu hizmetlerin sağladığı güç farklı yöntemler kullanılarak günümüz şartlarındaki haline çevrilmiştir.

Örnek olarak 2014 yılı içerisinde yapılan araştırmalarda Google Trends üzerinden oldukça detaylı ve enteresan veriler öğrenilmiştir. Merkezi Amerika olan bu arama verilerinin ebeveynler, çocukların cinsiyetlerini önemsemeden sadece erkek çocuklarının sorgu yaptığı görülmüştür. Yapılan araştırmalarda ulaşılan bu veriler sayesinde insanların arama motorlarıyla kurmuş olduğu bağlantıların seviyelerini görmek mümkündür.

Verdiğimiz örnekten, anlayacağınız gibi Google Trends arama motoru üzerinden arama yapan pazarlamacılar tarafından oldukça değerli görülen bir araçtır. Google Trends Pazar araştırması sayesinde SEO verilerini sentezleyip kullandığımız en etkili ortamlardan biridir. Trenler ürün kategorisi, konum, içerik başlığı ve tarih sıralaması sebebiyle işlerimizi basit bir hale getirir.

Google Trends Hakkında Detaylı Bilgi Almak ve Anlamak

Google Trends’i ilk kullanan bir kişiyseniz, verileri gözünüzde canlandırıyorsanız, bu konuyla alakalı kafanızda olması gereken bazı detayların bulunması gerekir. Öncelikle Google Trends, farklı olan verilerin karşılaştırılmasıyla alakalı kullanıcılara birçok konuda kolaylık sunar.

 • Verilerin her biri, tanınırlığın karşılaştırılması adına konum aramaları ve temsil edilen zamanla bölünür. Bu işlemlerin yapılmama ihtimali, aranma hacmine sahip konularla hep en yüksek sırada yer alırlardır.
 • Sonradan beliren sayıların herhangi bir konuyla alakalı detaylara bağlı olup, bütün konularla alakalı yapılan bütün aramalarla 0 ile 100 Aralığında ölçeklendirme çalışmaları gerçekleştirilmelidir.
 • Herhangi bir terimle aynı sayıya sahip arama gösteren farklı bölgeler, hep aynı arama hacmine sahip olmazlar.

Bu durum alakalı Google 2016 yılında veri toplama konusuyla alakalı büyük bir güncelleme getirmiştir. Bu güncellemeler 2016 yılı başına ait olan grafiklerin oldukça ciddi yükselme göstermelerine sebep olabilir. Fakat ortalama Trendlerle alakalı konularla alakalı tarihsel istekleri uygun biçimde yansıtır.

Google Trends’i Anahtar Kelime Araştırmalarında Nasıl Kullanılır?

 1. Anahtar kelimelerle alakalı araştırmalar Google Trends üzerinden faydalanılan en önemli alanlardan biridir. Fakat Google’ın sunduğu anahtar kelime planlayıcısıyla sektör içerisinde bulunan araçların gerisinde kaldı. Anahtar kelime araması konusunda Google Trends günümüzde en kusursuz araçlardan biridir. Google Trends sayesinde gittiniz yolu daha net görebilirsiniz.
 2. Google Trends sizlere anahtar kelime planlayıcılarından farklı Kriterlere sahip olan anahtar kelime önerisinde bulunurlar. Örnek olarak herhangi bir anahtar kelimeyle alakalı arama yaptığınızda sizlere alakalı aramaların yükseliş grafiklerini gösterir. Burada yer verilen anahtar kelimelerin doğrudan anahtar kelimeleri listenize aktarmadan önce gerekli olan kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekir. Google Trends aracı sizlere arama davranışlarını gösteren detaylara sahiptir.
 3. Google Trends üzerinden kullanılan anahtar kelimeler için farklı sonuçlar almak mümkün. Ayrıca yaptığınız aramalar anında fark edeceğiniz farklı bir durumda Google trends bilgi akşının hızlı bir şekilde güncellenmesi ve anahtar kelime listelerinin birçok yeni elementin eklenme seçeneği ve sıklık durumunun yüksek seviyede olma durumudur.
 4. Bunun neticesinde anahtar kelime seçimlerinde tanınma açısından popüler olan kelimelerle alakalı seçim avantajı kazandırır. Bunlar dışında SEO uzmanları bazı sorguların üst seviyelerine ulaşmalarına gerek kalmadan hedefleme şansına sahiptirler. Bazı anahtar kelimeler rekabet açısından potansiyel hedefin yüksek seviyede olmasını sağlar.

Arama ve Anahtar Kelime Trendlerinin Google Üzerinden Karşılaştırılması

Google Trends üzerinden oluşan haber, görsel, alışveriş ve Youtube gibi alternatifler sayesinde arama motorlarınızı kendiniz belirleyip, SEO çalışmalarıyla alakalı yapılan araştırmalar için farklı avantajlara sahip olabilirsiniz. Bahsi geçen arama motorlarına ulaşmak için sayfanın üst kısmını incelemeniz yeterlidir. 2008 yılından bu yana görsel arama verileri günümüz tarihine kadar olan tüm verileri kapsar. SEO uzmanlarının burada bulunan verilerden faydalanmak için faaliyetlerini oldukça geliştirmişlerdir. Görsel aramalar yalnızca yüksek arama hacmiyle dikkatleri üzerine çeken bir yerde değil. Ayrıca bu ortam Amazon, Pinterest gibi birçok yerden uzak durup verilerin incelenmesi konusunda büyük fırsat sunar.

Stabil arama sistemlerindeki gibi istediğiniz de burada bulunan verilerin konum ya da şehirlere göre sıralanır. Bu duruma ek olarak görsel arama sorguları açısından alakalı önerilerle karşılaşma durumunuz söz konusudur. Bu durumla alakalı olarak arama ve anahtar kelime Trendleri iki farklı arama ve kıyaslama imkânına sahip olursunuz. Örneğin; herhangi bir konumla alakalı yapılan aramayla terim değişikli ile kıyaslama yapmak mümkündür.

Görsel arama motoru özelliğinin sunduğu verilerle arama arasındaki değişiklikler oldukça farklı ve büyük olabilir. Fakat Youtube aramasında benzerlik gösteren başlıklar bu makaslara daha fazla sınırlama koyar. Örnek olarak elma ve armut olarak seçilen iki farklı anahtar kelimeyle Youtube Trendlerine bakacak olursak, arama hacimleri arasında olan makasın dar olduğu kolaylıkla fark edilebilir.

Dönemsel Çıkışların Değerlendirilmesi ve Tahmini

Google Trends SEO faaliyetlerinde kullanılırken, müşteri isteklerinin analizi bu kullanımın artışına doğrudan katkı sağlamaktadır. Fakat ‘’Dünya Kupası’’ biçimde yapılan aramalarda bu durumun doğruluğunu direkt görürsünüz. Karşınıza çıkan sonuçta belirli zamanlarda bahsi geçen anahtar kelimelerde aranma hacminin artış gösterdiğini görmeniz mümkündür.

İlgili Bloglar

Google'ın Dilini Biliyor Musunuz?
Google'ın Dilini Biliyor Musunuz?

SEO hizmeti internette ön plana çıkabilmek için olmazsa olmazdır. Gizli güç SEO hizmetidir. Demircode olarak bu hizmeti de müşterilerimize vermekteyiz.

Detaylı İncele
Anahtar Kelime Analiz Rehberi
Anahtar Kelime Analiz Rehberi

Anahtar kelime analizi internet sitelerinin amaçlarının ve stratejilerinin oluşturulmasında önemli rolü dışında internet sitelerinin hedeflemiş oldukları potansiyel kullanıcıların ...

Detaylı İncele
Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?
Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Sizlere Bu Yazımızda Arama Motoru Nedir? Arama Motorları Nasıl Çalışır? Arama Motoru Ne İşe Yarar? Konuları ve sorularıyla alakalı bilgiler sunacağız.

Detaylı İncele
Anahtar Kelime Grubu Nedir?
Anahtar Kelime Grubu Nedir?

Anahtar kelime grupları genellikle arama motorlarında oldukça fazla aranan kelimelerden meydana gelir ve çoğu kez iki ya da daha fazla kelime sayısına sahiptirler.

Detaylı İncele
SEO Optimizasyonu Nedir?
SEO Optimizasyonu Nedir?

Web siteleri için en önemli kriterlerden biri, web sitenizin bilinirliğidir. Günümüzde ise araştırmalara göre, arama motorları web sitenizin bilinirliği açısından büyük bir öneme s ...

Detaylı İncele
Google Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır?

Adsense google’in web sitesi sahiplerine, web sitelerinde sundukları çevrimiçi içerikler üzerinden para kazanmalarını sağlayan yol sunmaktadır.

Detaylı İncele
Google Adwords Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Adwords Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google’ın Adwords sistemi ise , web siteniz hakkında başka sitelerde adsense ile ayrılmıs reklam alanlarınızı kiralayarak reklam vermeniz için yapılan işleme verilen isimdir.

Detaylı İncele