Web Yazılımı ve Web Tasarımı Kodlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kodlama bütün bilgisayar faaliyetlerinde olduğu gibi programlama dilleri tarafınca gerçekleştirilmektedir.

Web Yazılımı ve Web Tasarımı Kodlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web yazılım bilgisayarların kullanılmasını sağlayan ve donanımlar dışında olan her özelliği ifade etmektedir. Ayrıca bu tanım internet içinde geçerlidir. Bu yüzden internet üzerinde yer alan yazılımsal anlamdaki bütün nesneler, materyal ve içerikler, web yazılımı ifade eder. İnternet dünyası iki farklı şekilde çalışır. Kullanıcıların gördükleri kısımlar yazılımlar tarafından anlaşılabilir biçimde bir arayüz olarak tasarlanıp kullanıcılara sunulur. Sunucular tarafından oluşturulan ve kullanıcılara iletilen beyin yazılımıysa kodlama dilleriyle oluşturulan bölümdür.

Kodlama bütün bilgisayar faaliyetlerinde olduğu gibi programlama dilleri tarafınca gerçekleştirilmektedir. Aynı bilgisayarların anlamış oldukları dil olan 1 ya da 0 rakamlarında olduğu gibidir. Kodlama çalışmalarında ise 1 ya da 0 kullanıcıların anlayabilecekleri biçime dönüştürülür. Bu durum kodlama dilleri ve yazılımlar sayesinde gerçekleşir. Bilgisayar ile aramızdaki irtibatı sağlayan şey kodlama yazılımlarının ta kendisidir. İnternet üzerinde de aynı programlar tercih edilmektedir.

Web Yazılım Dilleri

PHP, Javasciprt, .Net Flash gibi web tabanlı yazılımlar; HTML sayesinde hazırlanan web sayfalarına kaliteli ve zengin içerikler ve özellikler sağlayabilmek adına kullanılan yazılım dilleridir. Web yazılımlarının otoritesi ya da beyni HTML tabanlı olan yazılımlardır. Bu tarz yapılacak olan yazılımlar genellikle, kullanıcıların internet siteleriyle daha çok trafik ve etkileşim sağlamasını amaçlamaktadır. Bu yazılımların çalışmalarıyla internet tabanlı alışverişler, görüş ve öneriler, internet sitelerinin sahiplerinin belirlediği kriterler dâhilinde içerikler oluşturmak ve sitelere ekleyebilmek mümkün hale gelmiştir.

HTML dilinin kullanımı oldukça basittir. İnternet sitesi tasarımı yapan tasarımcıların internet sitesinde yapmak istediği şeylerin tümünü yapabilmeyi sağlamaktadır. Sayfaların birbirleriyle uyumlu çalışması ve birbirlerine bağlanabilmesi, yazınsal ve görsel içeriklerin internet sitesinde olması gereken yerlerde konumlandırılabilmesi gibi çalışmaların yerine getirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca HTML arama motorlarına hazırlanmış olan siteler hakkında bilgiler göndermektedir.

Web Tabanlı Yazılımlar

Web tasarım çalışmalarının kodlamayla yapılabilmesi, internet sitesinin daha sağlam temellere sahip olması ve daha sonra yapılacak değişikliklerin daha basit bir şekilde yapılabilmesi bakımından oldukça önem arz etmektedir. İnternet sitesi yazılımının asıl işlevi, site tasarımında kodlama dillerinin efektif bir biçimde kullanılabilmesidir. Dünya da HTML ve CSS gibi kodlama dilleri oldukça yaygın bir biçimde internet site tasarımlarında kullanılmaktadır.

Ayrıca yüksek seviyede bir web tasarım yapacaksanız, Jquery ve Javascript kodlama dillerini bilmeniz gerekir. Bu tarz yazılım dillerinde kodlama çalışmaları yaparken internet sitelerinin SEO uyumlu ve responsive tasarımla hazırlanması gerekir. Bunun dışında yönetim panelinin titiz bir biçimde hazırlanması gerekir. Ayrıca internet sitesi yazıldığında her kod satırının sonuna, hangi konuda kullanılacağının yazılması gerekmektedir. Bu şekilde yapıldığında, web tasarımı geliştiren kişiler için kolaylık sağlanır. Görsel içeriklerin internet sitesinde kolayca kullanılabilmesi adına CSS kodlama diliyle hazırlanması gerekebilir. Görsel unsurların nerede nasıl kullanılması gerektiği, kodlama diliyle mümkün hale gelir. Yönetim paneli çoğu kez PHP kodlama diliyle hazırlanmaktadır. Güvenlik temelli kuvvetli olduğundan birçok tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca açık kaynaklı kodlar içermekte ve geliştirilebilir özellikler barındırır. Bütün kodlama çalışmaları yapıldıktan hemen sonra son aşama da internet sitesinin yayınlanma işlemleri gerçekleştirilir. Yayınlanma sürecinin oldukça basit olduğunu söylemekte yarar vardır.

Web Yazılım Geliştirme

Günümüzde birçok işletmenin istediği site özellikleri oldukça farklı olabilir. Bunun sebebi ise işletmelerin çalışma alanlarının ve endüstrilerinin farklı olmasıdır. Gereksinimlere yönelik olarak çözüm üretebilmek için farklı internet sitesi tasarımlarının yapılması gerekmektedir. Web yazılımı, geliştirebilmek adına farklı sitelerin oluşturulabilmesi için en önemli argüman ve ekipmanlardan biridir.

Kodlama sistemleriyle hazırlanmış olan internet sitelerine yine kodlama sistemleriyle bazı özelliklerin eklenmesi gibi çalışmalardır. İnternet siteleri için yapılabilecek değişimler, kapsamlı web yazılım geliştirme hizmetleri veren firmaların katkılarıyla gerçekleştirilebilir. Yazılım geliştirme çalışmaları için kesinlikle profesyonel firmalardan yardım almanızı tavsiye ederiz. Bunun sebebi ise bu çalışmalara hâkim olmayan kişilerin, sitenin kod yapısına zarar verebileceği ve sitenizi kullanılamaz hale getirme ihtimalidir.

Web Mobil Yazılımı

Günümüz şartlarında insanlar zamanlarının en az 2 saatini cep telefonu başında geçirmektedir. Bu durum birçok tasarımcı ve mobil yazılım uzmanı için fırsat demektir. Cep telefonlarında insanların aktif olmaları, reklamın önemini hat safhaya çıkarmıştır. Günümüzde firmaların birçoğu mobil cihazlarında ve tabletlerde görünür olabilmek için para harcamaktadır. Bu sebepten ötürü mobil uygulama geliştirme endüstrisi her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Mobil yazılım sistemleriyle internet sitelerinin uyumlu bir hale getirilebilmesi arasında birçok fark vardır. İnternet sitelerinin mobil uyumlu olması, internet sitesinin tüm mobil ve akıllı cihazlardan piksel kaybı ve bozulma yaşamadan görünebilmesini sağlamaktadır. Mobil yazılım firmaların yaptırmış oldukları internet sitesi dışında kullanıcılarla iletişime geçtikleri farklı bir program olarak yer almaktadır.

Günümüzde android işletim sistemlerinde mobil uygulama yapabilmek için Android Studio ve EClipse programlarının kullanılması gerekir. Apple firmasına ait işletim sistemlerinden olan iOS mobil uygulama hazırlamak için XCode adlı programların bilinmesi gerekir. Bu programların sağlamış olduğu yardımlarla hazırlanmış olan uygulamalar, Google Play ve Apple Store başvurusu yapılarak yayına alınmaktadır.

Apple Store uygulamaları yayınlama bölümünde yeterince katı kurallara sahiptir. Bu sebepten ötürü Apple Store içerisinde daha az uygulama yer alır.

İlgili Bloglar

Türk Hava Yolları (THY) API & XML Entegrasyonu Rehberi
Türk Hava Yolları (THY) API & XML Entegrasyonu Rehberi

THY'nin sağladığı API, uçuş bilgileri, rezervasyon, biletleme ve check-in gibi hizmetlere erişim sağlar. Bu rehberde, THY API entegrasyonunu adım adım nasıl gerçekleştirebileceğini ...

Detaylı İncele
Pegasus Hava Yolları API & XML Entegrasyonu Rehberi
Pegasus Hava Yolları API & XML Entegrasyonu Rehberi

Pegasus Hava Yolları'nın API'si, uçuş bilgileri, rezervasyon, biletleme ve check-in gibi hizmetlere erişim sağlar. Pegasus API entegrasyonunu adım adım nasıl gerçekleştirebileceğin ...

Detaylı İncele
Amadeus API & XML Entegrasyonu Rehberi
Amadeus API & XML Entegrasyonu Rehberi

Amadeus API'leri, uçuş rezervasyonları, otel rezervasyonları, araç kiralama ve diğer seyahat hizmetlerine erişim sağlar. Amadeus API entegrasyonu adım adım nasıl gerçekleştirilir.

Detaylı İncele
E-ticaret Sitesi Kurmak
E-ticaret Sitesi Kurmak

Hedefinizdeki e-ticaretinin yapmak istediğiniz ürünün ihtiyaçlarını ve satış sürecini iyi belirlemeniz gerekir. Bu konuda DEMİRCODE olarak size her türlü desteği vermeye hazırız.

Detaylı İncele
DDoS Nedir?
DDoS Nedir?

Distributed Denial of Service (Dağıtılmış Hizmet Reddi) Nedir? Genelde DDoS saldırısı diye geçer. Web sitesi sahiplerinin korkulu rüyasıdır.

Detaylı İncele
Web Yazılım Nedir?
Web Yazılım Nedir?

İhtiyaca yönelik yazılım programları üretmek, sıkı analiz ihtiyacını içerisinde barındırır, müşteri, ihtiyaçlarını mümkün olan en iyi şekilde analiste iletmeli, analist ve proje yö ...

Detaylı İncele
İşletim Sistemi Nedir?  Ne İşe Yarar?
İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

İşletim sistemi PC’de çalışmakta olan bütün donanım birimlerinin ve yazılımlarının yönetimini sağlayan bilgisayarı kolay bir biçimde kullanabilmemizi sağlayan sistemler ve yazılıml ...

Detaylı İncele
SSL Nedir?  İşlevleri Nelerdir?
SSL Nedir? İşlevleri Nelerdir?

SSL ‘’Secure Sockets Layer’’ yani güvenli yuva katmanı demektir.

Detaylı İncele