E-Ticaret Sitesi Nedir?

E-Ticaret Siteleri, projenin tüm adımları için iyi planlamanın en üst düzeyde önem arz ettiği web projesi şeklidir.

E-Ticaret Siteleri, projenin tüm adımları için iyi planlamanın en üst düzeyde önem arz ettiği web projesi şeklidir.
Satışı düşünülen ürün seçimi, ürün fotograf çalışmaları, pazar alanı seçimi, müşteri ve ürün destek yönetimi planlanması, ürün tedariği gibi, ürün bazlı bir çok gereksinim yanında, tüm bu ihiyaçlara arka planda hem pazarlama anlamında hemde yönetilebilirlik anlamında destek sağlayacak Web Projemizin en iyi şekilde geliştirilmiş olması gerekir. 

E-Ticaret Sitesi Nedir?

E-Ticaret siteleri' ne ziyaretçi kazandırmak kolay değildir, bu nedenle E-Ticaret hizmeti alan müşterilerimizin SEO Hizmeti' nden de yararlanmaları taraftarıyız, ancak SEO hizmeti de rekabetin çok olduğu bir sektör dalında tek başına yetmeyecektir, sosyal medya hesabı yönetimi, dijital reklam çalışmaları gibi ek çalışmalar başarıya bizi götürecektir. E-Ticaret Sitelerini geliştirmeden önce pazar payı analizi yapılmalıdır, pazar payı hedefi belirlenmeli ve istatistiki veriler toplanmalıdır. Diğer Web projelerine göre bu kadar zahmetli olmasının yanında kazanç getirmesi açısından en çok tercih edilen projelerdir. E-Ticaret sitesi projeleri başarıya ulaştığında, ortaya konan bütçeden kat be kat fazlasını sürekli olarak kazanca dönüştürecektir. Projelerin başarıya ulaşması asla şansa bağlı değildir.

Eğer ürün rağbet edilen ve fiyatı da uygun bir ürün olmasına rağmen E-Ticaret Sitesi başarılı değilse;
Bu durumda problem E-Ticaret sitesini yapan Web ekibindedir. Bunun birden fazla nedeni olabilir;

- Web Sitesinde yaşanan  kesintiler, sayfalara ulaşılamama, hata almalar olabilir. (Müşterinin siteyi ziyaret etmekten sıkılmasına ve en önemlisi güvenini zedelemesine sebep olacaktır.)

- Ödeme sayfasının uzun zahmetli ve problemli olması.(Müşterilerin satın almaya karar verdiği ürünü, fikirleri değişmeden hızlıca satabilmek gerekir, tam ödeme işlemini yaparken müşterinin dikkatini başka konuya verecek bekleme süresi minimuma indirilmelidir.)


E-Ticaret Sayfası' nın tasarımının ürünler ile uyumsuz olması. (Tasarım ürünler ile uyum içerisinde olmalı, ürün sitede görüntülendiğinde müşteriye hoş bir duygu katabilmeli ve bu ürünü buradan almalıyım algısını oluşturabilmelidir.)

- Müşterinin siteyi karmaşık bulması. ( E-Ticaret sistemleri işleri gereği karmaşık sistemler olsalar da, web sitesinde iyi bir analiz ile kolay kullanım kolaylığı rahatlıkla sağlanabilir. Günümüzün dünyasında insanlar kolay yorulur ve sıkılırlar, site eğer kolay kullanılır duygusunu veremezse ziyaretçiniz sayfayı kapatacaktır. )


Özel E-Ticaret Siteleri ve Mobil Uyumlu' luğu 
Şu an için masaüstü bilgisayar ve laptopların kullanımı ile mobil kullanımı oranları yarı yarıya oranına gelmiş durumda, bu bakımdan E-ticaret sitelerinin mobille uyumlu olması hem ziyaretçi açısından hem de arama motorları açısından oldukça avantaj getirir. Web sitesinin mobile uyumlu kodlarla çalışıyor olması sizleri rakiplerinizden bir kaç adım önde yer almanızı sağlar. 

Markalaşma
Tüm kodlama ve tasarım işlemlerinin sonunda ortaya çıkan proje "Markalaşmanın Somut Hali" olmalı. Web Sitesinin isminden, logosuna, tasarımından, kodlama ve SEO Hizmetine kadar tüm projenin dalları bir bütün haline dönüştüğünde müşterileriniz marka olduğunuzu ve sektöründe profesyonel bir yere sahip olduğunuzu hissetmeli. Site isminizi reklam ve tanıtımlar vererek sürekli müşterilerinize göstermelisiniz. Bu sayede markanızı daha tanınır hale getirebilirsiniz.

Proje Sonunda Sağlanacak Destek
E-Ticaret Sitesi Projeleri tamamlandıktan sonra da 7/24 destek gerektirebilen sistemler oldukları için Web Tasarım Uzmanları tarafından özenle takip edilmelidir. Her türlü hataya karşı takip edilmesi gerektiği gibi ayrıca güvenlik açısından da açıkları varsa kapatılmalıdır. Özellikle müşteriler tarafından kredi kartı işlemleri yapılan bir alan olduğu için güvenlik had safhada tutulmalıdır. 

Güvenlik ve hata takipleri harici, projenin bitiminde web hizmeti alan şirketin belirlediği yetkililere panel eğitimi verilerek ürünün nasıl girileceği, müşterilerle nereden konuşulacağı, panele girilecek içerikler, resimler, kaynaklar hakkında kapsamlı bir eğitim verilmelidir.

Web Projesi sonunda verilecek destekleri kısaca özetlememiz gerekirse;

- Personel Eğimi
- İhtiyaca yönelik Muhasebe programlarıyla entegrasyon
- Hosting Desteği
CMS (Panel) Desteği
E-Ticaret sayfalarını belirli zaman aralıklarıyla kontrol etmek şeklinde sıralayabiliriz.

İlgili Bloglar

E-Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey | E-ticaret Rehberi
E-Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey | E-ticaret Rehberi

E-Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 Şey | E-ticaret Rehberi

Detaylı İncele
E-Ticaret Nasıl Yapılır
E-Ticaret Nasıl Yapılır

Bir e-ticaret sitesine sahipseniz, artık bütün dünyanın ulaşabileceği 7 gün 24 saat ürün satışı gerçekleştirebileceğiniz bir sanal mağazanız var demektir.

Detaylı İncele