E-ticaret Sitesi Kurmak

Hedefinizdeki e-ticaretinin yapmak istediğiniz ürünün ihtiyaçlarını ve satış sürecini iyi belirlemeniz gerekir. Bu konuda DEMİRCODE olarak size her türlü desteği vermeye hazırız.

Web sitesi tasarımından bahsetmiştik. Bu sayfaya yeni gelen ziyaretçilerimiz buradan web sitesi blog yazımıza ulaşıp okuyabilir.

E-ticaret sitesi kurmak adı altında yeni ve ayrı bir başlık koymak istedik. Ticaret artık internette. Şüphesiz bir şirketin varlığı daha doğrusu varlığının ispatı, pazardaki yeri internet sitesinin olmasıyla paralel.

Bunun yanında ürün veya hizmet satan bir şirket iseniz e-ticaret sitesi kurmanız kaçınılmaz.
İnsanların alışkanlıkları her geçen gün değişiyor. Araştırmalar gün geçtikçe müşterilerin internet üzerinden alışveriş oranlarının arttığını gösteriyor.

En basit örneğinden günümüzde yaşadığımız pandemi sürecinde artan e-ticaret trafiğini bir düşünün. İnsanlar artık hızlı olan her şeyi kolay kabul ediyorlar.

Zaman hepimiz için daraldı. Beklemeye fazla vaktimiz yok. CPU içeriğinde bahsettiğimiz gibi biz vakit kaybettiren her şey bizim aleyhimize çalışıyor.

E-ticaret siteniz kurulduğunda bu tür olumsuz engelleri aşmış oluyorsunuz. Müşterileriniz web sitenizi kullanarak istedikleri alışverişi yapabilirler. İstedikleri yerden istedikleri ödeme şekliyle yapılan alışverişte e-ticaret sitesi sahibi olarak müşterilerinize büyük bir kolaylık sağlamış olursunuz.

Artık günümüzde aklınıza gelecek hemen her şeyin satışı yapılabiliyor.

Peki e-ticaret sitesi kurarken neye dikkat etmeniz gerekir?

E-ticaret sitelerinin farklı farklı özellikleri vardır. Genellikle siteler bu seçenekleri size paketler halinde sunar. Paketlerin içindeki özellikleri çok iyi analiz etmeniz gerekir.

Hedefinizdeki e-ticaretinin yapmak istediğiniz ürünün ihtiyaçlarını ve satış sürecini iyi belirlemeniz gerekir. Bu konuda DEMİRCODE olarak size her türlü desteği vermeye hazırız.

Web sitenizi e-ticaret platformuna dönüştürürken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Birçok e-ticaret sitesi bu hususlara dikkat etmedikleri için istedikleri performansı yakalayamıyorlar.

•    Ürünle tutarlı ara yüzler:    
o    Sattığınız ürünün ne olduğu internet sitenizin tasarımında son derece önemlidir. Ürün hakkında kullanılan detay bilgiler, ürün özelliklerinin açıklanması, ürün gamına göre ara yüzlerin ayarlanması gibi konular teker teker düşünülmesi gerekir. Bu aslında şu anlama gelir: herhangi bir template e-ticaret sitesi satın almadan ürün bilgilerinizi göz önünde bulundurmanız hatta bu konuda danışmanlık almanız gerekir.
•    Satış bilgilerinin net olması:
o    Sitenizi ziyaret edip ürününüzden satın almak isteyen müşteriler hem ürün hakkında bilgiye kolay ulaşmak ister hem de satın alma sürecine geçtiklerinde ödeme koşulunun e- ticaret sitenizde kolay ve güvenilir olmasını ister. Birçok müşteri sepetini doldurup ödemede sıkıntı yaşadığında alışverişi tamamlamayıp siteden çıkmaktadır. O sebeple aşağıda güvenilir alışveriş nasıl yapılır onu açıklayacağız. Ama bundan önce DEMİRCODE olarak Web Projesi sonunda verilecek destekleri kısaca özetleyelim;
•    Personel Eğimi
•    İhtiyaca yönelik Muhasebe programlarıyla entegrasyon
•    Hosting Desteği
•    CMS (Panel) Desteği
•    E-ticaret sayfalarını belirli zaman aralıklarıyla kontrol etmek şeklinde sıralayabiliriz.

 SSL NEDİR?

İngilizce açılımı “Secure Socket Layer”, Türkçe karşılığı “Güvenli Giriş Katmanı”’dır. İnternette alışveriş esnasında network üzerinde sunucu ve istemci arasında bilgi transferi olur. Bu karşılıklı transfer esnasında kişisel veriler üçüncü kişiler tarafından bir saldırı olduğunda ele geçirilebilinir. Bunun önüne geçmek için güvenli giriş katmanı dediğimiz SSL sistemi kullanılır. Bunun sayesinde alışveriş yaparken kredi kartı gibi özel bilgilerini paylaşan müşterilerin bilgileri güvence altına alınmış olur.
Birçok web sitesinin kullandığı SSL’i özellikle e-ticaret siteniz için mutlaka sağlamanız gerekmektedir.
SSL protokolü tarayıcılar ve server arasında desteklenen bir protokoldür. Bu iki alan arasında bir kilit gibi düşünün. Bu kilidi açabilmek için bir tarafta kilit ve anahtar bir diğer tarafta ise sadece bu kilidi açabilen bir anahtar var. Kilidi açabilmek için bu iki anahtarın kullanılması gerekir. Yani sizin elinizdeki anahtar üçüncü kişiler tarafından çalınsa bile kilit açılamayacağı için bilgileriniz güvende kalır. 

SSL SERTİFİKASI NEDİR?

Google’ın belirlediği search engine optimization yani SEO’nun belirlediği ölçütlerden bir tanesidir. Web siteniz arama motoru optimizasyonunda uygun anahtar kelimeleri varsa aramada üst sıralara çıkar. Ayrıca SSL sertifikasına sahip bir site iseniz üst sıralara doğru çıkarsınız. Ancak sadece SSL sertifikasının olması sitenizi yükseltmeyecektir. Bunun için başka kriterler de vardır.
Konumuz SSL sertifikasıyken burada önemli bir uyarı yapmak istiyoruz.

E-ticaret yapan sitelerden alışveriş yaparken ilgili sitenin SSL sertifikası olup olmadığına mutlaka bakın. Eğer güvenmediğiniz bir site ise ve alışveriş yapmak zorundaysanız, sitede kapıda ödeme var mı yok mu onu kontrol edin. Böyle durumlarda kapıda ödeme sistemini tercih edin. Böylece kredi kartı bilgilerinizi tehlikeli mecralarda paylaşmış olmazsınız.

Genelde kurumsal hizmeti ön plana çıkmış olan sitelerde kapıda ödeme özelliği bulunmaktadır. 
Sitelerin SSL sertifikası olduğu ilk sayfalarında veya alışverişi tamamlayan sayfalarında belirtilir. Hatta bankanız size banka kontrollü bir ödeme seçeneği sunuyorsa bunu da tercih etmeniz yerinde olur.
SSL sertifikalı uygulama gün geçtikçe gelişmekte, sistemi daha da güvenli yapmak için çalışmalar yapılmaktadır.

Bir başka önlem ise online alışveriş yaparken bir tane kredi kartınızı sırf ona ayırmak ve bir limit koymak. Böylece hem harcamanızın ne kadar olduğunun takibini yapabileceksiniz hem de olası bir çalınmada hırsızlara veya hacker’lara umdukları imkânı vermiş olmayacaksınız.

E-ticaret sitesi açmak için yukarıda bahsettiğimiz unsurları mutlaka hesaba katın. Aklınızda hala bir soru varsa çekinmeden bize danışabilirsiniz.

Çok güzel bir ürün bulmuş olabilirsiniz, dünyayı kasıp kavuracak bir hizmet süreci oluşturmuş olabilirsiniz, ancak online satış yapabilmeniz için e-ticaret siteniz olmalıdır.

Demircode ® olarak sunduğumuz e-Ticaret ürünümüz ve hizmetlerimiz için tıklayabilirsiniz.
 

İlgili Bloglar

DDoS Nedir?
DDoS Nedir?

Distributed Denial of Service (Dağıtılmış Hizmet Reddi) Nedir? Genelde DDoS saldırısı diye geçer. Web sitesi sahiplerinin korkulu rüyasıdır.

Detaylı İncele
İşletim Sistemi Nedir?  Ne İşe Yarar?
İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

İşletim sistemi PC’de çalışmakta olan bütün donanım birimlerinin ve yazılımlarının yönetimini sağlayan bilgisayarı kolay bir biçimde kullanabilmemizi sağlayan sistemler ve yazılıml ...

Detaylı İncele
Web Yazılım Nedir?
Web Yazılım Nedir?

İhtiyaca yönelik yazılım programları üretmek, sıkı analiz ihtiyacını içerisinde barındırır, müşteri, ihtiyaçlarını mümkün olan en iyi şekilde analiste iletmeli, analist ve proje yö ...

Detaylı İncele
SSL Nedir?  İşlevleri Nelerdir?
SSL Nedir? İşlevleri Nelerdir?

SSL ‘’Secure Sockets Layer’’ yani güvenli yuva katmanı demektir.

Detaylı İncele
Web Yazılımı ve Web Tasarımı Kodlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Web Yazılımı ve Web Tasarımı Kodlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kodlama bütün bilgisayar faaliyetlerinde olduğu gibi programlama dilleri tarafınca gerçekleştirilmektedir.

Detaylı İncele