App Store Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Standart olan SEO çalışmalarından farklı olan App Store Optimizasyonu için oldukça farklı detaylara dikkat edilmesi gerekir.

App Store Optimizasyonu Rehberi; App Store Optimizasyonu Nedir? App Store Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

SEO anlamında bilgi araştırması yapan kişiler sürekli olan ASO ile alakalı birçok veriye rastlamaktadır. Standart olan SEO çalışmalarından farklı olan App Store Optimizasyonu için oldukça farklı detaylara dikkat edilmesi gerekir.

App Store Nedir?

App Store dünyanın en büyük teknoloji firması olan Apple tarafından yönetilen çevrimiçi uygulama mağazasıdır. Apple tarafından üretilmiş olan telefon, iPod Touch ve iPad ürünlerinin işletim sistemlerine entegre olmuş aplikasyonlar cihazların performansı geliştirme konusunda katkı sağlıyor. Bu mağaza bütün Apple cihazlarının içerisine kendinden yüklü şekilde gelmektedir.

Apple kullanıcıları ID kimlikleriyle mağazaya giriş yapabiliyor. Kişisel Apple ID sayesinde mağazada cihazlara uygun uygulama ve farklı sürümler ve güncellemeler görülebilir. Ücretsiz uygulamalar dışında ücretli olan uygulamalarda Apple ID üzerinden ödeme yapılarak cihazlara yüklenebilir. Uygulamalar anlık olarak Wi-Fi ya da 4,5G internet ile indirilebilir.

Birçok ülkede farklı çevrimiçi Apple mağazaları görülmektedir. Ülkemizdeki kullanıcılar yerel olan Apple mağazalara ulaşabilmektedir. Ülkemizde aktif, erişime açık olan birçok uygulama kolayca filtrelenebilmektedir. Mağazalardaki uygulamalar Apple’a ait olmamakla birlikte, geliştiriciler tarafından tasarlanıp indirilmeye hazır bir hale getirilmektedir.

Aplikasyon firmalarının göndermiş oldukları veriler Apple politika ve prosedürlerine uygunluk üzerinden değerlendirilip onaylanıyor. Ücretsiz olan uygulamalarda reklamlar bulunabilmektedir. Reklamlar kaldırmak için uygulama içi satın alma özelliklerden yararlanmak mümkündür. App Store kaydol üzerinden anında kaydolabilirsiniz. Üyelik bilgileriniz ile yaptığınız App store giriş sonrası hazırlanan uygulamalarınızı mağazaya yükleyip optimizasyon işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

ASO ‘’App Store Optimizasyonu’’ Nedir?

App Store optimizasyonu mağaza içerisindeki kullanıcı aramaları, uygulamaların üst sıralarda yer alması için algoritmaların gerektirmiş olduğu koşulları yerine getirmek olarak ifade edilir. ASO organik trafikle uygulamaların indirilme sayılarını artırmayı hedeflemektedir. Odaklanılmış anahtar kelimeler ve kelime gruplarıyla uygulamalar ASO ile üst sıralarda yer alıyor.

ASO daha çok kelime ve dönüşüm optimizasyonuna odaklanmaktadır. Anahtar kelime optimizasyonu sıralama açısından önem arz ederken, dönüşüm oranı daha çok indirme sağlamayı hedefliyor. Uygulamaların her zaman daha görünür olması hem de yararlarının açıklanmış olduğu yazı ve görsellerle indirmenin çoğalması ASO sayesinde mümkün hale geliyor.

ASO Neden Önemli?

App Store’da ülkemizde Apple kullanıcılarına yönelik 5 milyona yakın uygulama bulunmaktadır. Günümüzde neredeyse her gün 4 bine yakın uygulama yayına alınmaktadır. Kullanıcılar ise birçok kategoride milyonlarca içerikle karşılaşıyor ve ihtiyaçlarına yönelik uygulamaları bulmaya çalışıyorlar. Bu çalışmalar esnasında mağazaların çevrimiçi önerileri genellikle dikkate alınıyor ve arama çubukları üzerinden app’ler filtreleniyor.

Apple yapmış olduğu çalışmaların sonucunda uygulama indirmelerinin %65’inin uygulama mağazası içerisindeki çevrimiçi aramalar sonucunda gerçekleştiğini uygulama geliştiricileriyle paylaşmaktadır. Bu aramaların birçoğu ise uygulama ismi ve özel bilgisiyle değil de, genel aramalarla gerçekleştirildiği bilinmektedir. Bu yüzden ASO oldukça önem kazanmaktadır. Daha çok indirilmek istenen uygulamaların optimizasyon çalışmalarının yapılması zorunlu hale geliyor.

ASO Nasıl Yapılır?

ASO yapabilmek için rakip analizi yapılmalı ve rakipler tanınmalıdır. Hangi uygulamalar ile rekabet halinde olunması gerektiğini bilmek ve stratejiyi geliştirmek için kaynak oluşturmak gerekiyor. Sadece birebir olan rakipler için değil de, odaklanmak istenen anahtar kelimeler kullanan diğer uygulamalar incelenip bir araştırma yapılıyor. Bilgi içerikli uygulamalar, oyunlar, sosyal medya platformları, farklı rekabet oluşturan bütün uygulamalar tek tek incelenip analiz edilmektedir.

Sizlere bu yazımızda ASO yani App Store Optimizasyonu hakkında bilgiler verdik. Daha fazla bilgi almak için www.demircode.com/blog adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Bloglar

AMP Nedir?
AMP Nedir?

AMP HTML’de olması gereken kod ve izin verilmeyen kodlar yer almaktadır. Aşağıda paylaştığımız kodlar kesinlikle bulunması gereken kodlar olarak belirtilmektedir.

Detaylı İncele
Mobil Uygulama | Mobile Application
Mobil Uygulama | Mobile Application

Mobil uygulamalar (mobil application olarak da bilinir), akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar için geliştirilen yazılım programlarıdır.

Detaylı İncele
İşletmeler Neden Mobil Uygulama Edinmelidir?
İşletmeler Neden Mobil Uygulama Edinmelidir?

Mobil uygulamalar orta ve küçük ölçekli işletmelerin teknolojik mecralarda daha fazla müşteriye ulaşmasını sağlamaktadır.

Detaylı İncele