Mobil Uygulama | Mobile Application

Mobil uygulamalar (mobil application olarak da bilinir), akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar için geliştirilen yazılım programlarıdır.

Mobil uygulamalar (mobil application olarak da bilinir), akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar için geliştirilen yazılım programlarıdır. Mobil cihazları işlevsel ve eğlenceli minyatür güç odaları haline getiriyorlar. Bazı cihazlarda, üreticilerinin veya bağlı oldukları mobil hizmet sağlayıcılarının, bazı mobil uygulamaları önceden yüklenmiş olarak gelmesine karşın, cihaza özgü uygulama aracılığıyla daha birçok uygulama yüklemek de mümkündür.


Mobil Uygulama İşlevleri
Bu uygulamaların amaçları, kullanım kolaylığı, üretkenlik ve navigasyondan, eğlence, spor ve akla gelebilecek herşeyi kapsıyor. Sosyal medya, mobil uygulama geliştirme ve benimsetilmenin en popüler alanlarından biridir. Örneğin, Facebook, tüm platformlarda 2017'de en çok kullanılan uygulamaydı.

Web' de yer alan birçok web sitesinin hem responsive web sitelerine hem de mobil uygulamalara sahip olması, ciddi farklar yaratıyor. Bir uygulama, mobil web sitesinden genellikle kapsamı daha küçük, daha fazla etkileşim sunuyor ve mobil cihazda kullanımı kolay ve sezgisel bir biçimde daha ayrıntılı bilgiler sunuyor.

İşletim Sistemi Uyumluluğu
Bir mobil uygulama geliştiricisi, çalışacağı işletim sistemi için özel bir uygulama oluşturur. Örneğin, iPad için mobil uygulamalar Apple'nın iOS';u tarafından desteklenir, ancak Google'ın Android'i tarafından desteklenmemektedir. Bir Apple uygulaması bir Android telefonda çalıştırılamaz ve tersi de olamaz.

Genellikle, geliştiriciler her biri için bir sürüm oluşturur; Örneğin, Apple Store'daki bir mobil uygulamanın Google Play'de bir muadili bulunabilir.

Mobil Uygulamalar "Düzenli" Uygulamalardan Neden Farklı?
Pek çok mobil uygulamada, masaüstü bilgisayarlarda çalıştırılacak uygun programlar bulunur. Bununla birlikte, mobil uygulamalar masaüstü eşdeğerlerinden farklı kısıtlamalarla çalışmalıdır.Bu durumun sebebi ise, masa üstü ve/veya dizüstü bilgisayarların işlemci özellikleri, bellek kapasiteleri mobil cihazlara oranla daha üstündür, mobil aygıtlar farklı ekran boyutları, sınırlı bellek kapasiteleri, sınırlı işlemci özellikleri, özel grafik arabirimleri, düğmeler ve dokunmatik işlevlere sahiptir ve geliştiricilerin hepsine uyum sağlamaları gerekir.

Örneğin, mobil uygulama kullanıcıları (web sitesi ziyaretçileri gibi) metin, resim veya etkileşimli temas noktalarını görmek için ekranlarını sağa sola doğru (yana doğru) ilerletmek istemiyorlar, küçük metinleri okumak için mücadele etmek istemiyorlar. 

"Mobile First" Yaklaşımı
Mobil cihazların yaygın şekilde kullanılmaya başlamasından önce, yazılım ilk olarak masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda çalıştırılacak, daha sonradan mobil sürüm yayınlanacak şekilde geliştirildi. Tablet ve akıllı telefon kullanımı,  masaüstü bilgisayarların ve dizüstü bilgisayarlarınkini gün be gün aşıyor. Örneğin, 2017'de 197 milyar mobil uygulamanın indirileceği hedefleniyor. Sonuç olarak, pek çok geliştirici, web tasarımında benzer bir eğilimi yansıtacak şekilde "mobil-ilk (Mobile First)" bir yaklaşıma yöneldi. Bu yaklaşım tarzına göre mobil uygulamalar bilgisayar versiyonlarından önce geliştiriliyor ve masaüstü sürümleri daha büyük ekranlar ve daha geniş spesifikasyonlar için mobil sürümlerinden uyarlanıyor.

Mobil Uygulamaları Bulmak ve Kurmak
2017 itibarıyla, mobil uygulamalar alanında üç büyük oyuncu:

Google PlayAndroid cihazlar için

Apple App StoreiPads ve iPhone'lar için
Amazon AppStoreAmazon Fire cihazları için
bunların dışında bir çok web sitesi de mobil uygulamaları sunar ve indirme bağlantıları sağlar.

Kurulum hızlı ve kolaydır: Uygun mağazaya gitmeniz, istediğiniz uygulamayı bulmanız ve indirmeniz yeterlidir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra cihazınız otomatik olarak yükleyecektir.

Demircode ® Mobil Uygulama Uzmanları olarak bizler, tatmin edici bir Mobil Uygulama deneyimi için mükemmel Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı oluşturmayı hedefleriz. Tasarım için kritik planlama ve analiz kabiliyetlerimizi kullanarak, karmaşık süreci basit ve zarif bir sanat eserine dönüştürken, müşterilerimizin ihtiyaçlarına her yönden çözümler sunmaya çalışırız.

Android ve Apple uygulamaları için müşterilerimize en uygun bütçe ile hizmet sunmak amacıyla Cross Platform üzerinde Xamarin geliştirme aracını kullanarak, tek kod ile hem Apple uygulaması geliştirir, hem de Android uygulama geliştirmiş oluruz. Bu bağlamda tek ücret ile en az 2 mobil uygulama sahibi olursunuz.

İlgili Bloglar

AMP Nedir?
AMP Nedir?

AMP HTML’de olması gereken kod ve izin verilmeyen kodlar yer almaktadır. Aşağıda paylaştığımız kodlar kesinlikle bulunması gereken kodlar olarak belirtilmektedir.

Detaylı İncele
App Store Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?
App Store Optimizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Standart olan SEO çalışmalarından farklı olan App Store Optimizasyonu için oldukça farklı detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Detaylı İncele
İşletmeler Neden Mobil Uygulama Edinmelidir?
İşletmeler Neden Mobil Uygulama Edinmelidir?

Mobil uygulamalar orta ve küçük ölçekli işletmelerin teknolojik mecralarda daha fazla müşteriye ulaşmasını sağlamaktadır.

Detaylı İncele