Amadeus API & XML Entegrasyonu Rehberi

Amadeus API'leri, uçuş rezervasyonları, otel rezervasyonları, araç kiralama ve diğer seyahat hizmetlerine erişim sağlar. Amadeus API entegrasyonu adım adım nasıl gerçekleştirilir.

Amadeus API Entegrasyonu: Adım Adım Rehber

Giriş

Amadeus, seyahat endüstrisi için geniş bir API yelpazesi sunan lider bir teknoloji sağlayıcısıdır. Amadeus API'leri, uçuş rezervasyonları, otel rezervasyonları, araç kiralama ve diğer seyahat hizmetlerine erişim sağlar. Bu yazıda, Amadeus API entegrasyonunu adım adım nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Tüm hayayolu firmalarıyla entegre tek bir API istiyacınız var ise, Demircode firmasının FAPI (Flight API) ürününe göz atmak için tıklayın.

1. API'ye Erişim Sağlama

a. Kayıt ve API Anahtarı Alma

Amadeus API'lerine erişmek için Amadeus for Developers portalına (https://developers.amadeus.com/) kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra, projeler oluşturabilir ve API anahtarınızı alabilirsiniz.

b. API Dokümantasyonunu İnceleme

API anahtarını aldıktan sonra, Amadeus API dokümantasyonunu dikkatlice inceleyin. Dokümantasyon, kullanabileceğiniz uç noktalar (endpoints), istek ve yanıt formatları hakkında ayrıntılı bilgiler sağlar.

2. Temel Entegrasyon Adımları

a. Gerekli Kütüphanelerin Kurulumu

API entegrasyonu için bazı kütüphanelere ihtiyacınız olacak. Python örneği için:

python

pip install amadeus

b. API Anahtarı ile Kimlik Doğrulama

Amadeus API'sine istek göndermek için, API anahtarınızı kullanarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Aşağıdaki örnekte, bir uçuş sorgulaması yapılmaktadır:

python

from amadeus import Client, ResponseError amadeus = Client( client_id='SİZİN_API_KEY', client_secret='SİZİN_CLIENT_SECRET' ) try: response = amadeus.shopping.flight_offers_search.get( originLocationCode='NYC', destinationLocationCode='LON', departureDate='2024-12-01', adults=1 ) print(response.data) except ResponseError as error: print(error)

3. Uç Noktaların Kullanımı

a. Uçuş Bilgileri Sorgulama

Uçuş bilgilerini sorgulamak için flight_offers_search uç noktasını kullanabilirsiniz. İstek formatı ve parametreler dokümantasyonda belirtilmiştir.

b. Rezervasyon Yapma

Rezervasyon yapmak için flight_create_orders uç noktasını kullanabilirsiniz. Gerekli olan parametreler ve örnek bir rezervasyon isteği dokümantasyonda detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Örnek bir rezervasyon isteği:

python

order = { 'data': { 'type': 'flight-order', 'flightOffers': [/* uçuş teklifleri burada olacak */], 'travelers': [ { 'id': '1', 'dateOfBirth': '1982-01-16', 'name': { 'firstName': 'JORGE', 'lastName': 'GONZALES' }, 'gender': 'MALE', 'contact': { 'emailAddress': 'jorge.gonzales833@telefonica.es', 'phones': [ { 'deviceType': 'MOBILE', 'countryCallingCode': '34', 'number': '480080076' } ] }, 'documents': [ { 'documentType': 'PASSPORT', 'birthPlace': 'Madrid', 'issuanceLocation': 'Madrid', 'issuanceDate': '2015-04-14', 'number': '00000000', 'expiryDate': '2025-04-14', 'issuanceCountry': 'ES', 'validityCountry': 'ES', 'nationality': 'ES', 'holder': True } ] } ] } } try: response = amadeus.booking.flight_orders.post(order) print(response.data) except ResponseError as error: print(error)

c. Otel Rezervasyonları

Otel rezervasyonları için de benzer şekilde ilgili uç noktaları kullanarak istek gönderebilirsiniz. Parametrelerin doğruluğuna ve zorunlu alanlara dikkat etmek önemlidir.

python

try: response = amadeus.shopping.hotel_offers.get( cityCode='LON' ) print(response.data) except ResponseError as error: print(error)

4. Hata Yönetimi ve Debugging

a. Hata Kodları ve Anlamları

API isteği sırasında karşılaşabileceğiniz hata kodlarını ve anlamlarını bilmek, sorunları hızlıca çözmenizi sağlar. Örneğin, 401 Unauthorized hatası genellikle yanlış veya eksik API anahtarından kaynaklanır.

b. Loglama

Entegrasyon sırasında loglama yaparak, hangi adımda hata aldığınızı kolayca tespit edebilirsiniz.

python

import logging logging.basicConfig(level=logging.INFO) try: response = amadeus.shopping.flight_offers_search.get( originLocationCode='NYC', destinationLocationCode='LON', departureDate='2024-12-01', adults=1 ) logging.info(response.data) except ResponseError as error: logging.error(f'Error occurred: {error}')

5. Performans ve Güvenlik İpuçları

a. İstek Sayısını Optimize Etme

API çağrılarınızı optimize ederek performansı artırabilirsiniz. Mümkün olduğunca toplu istekler yapmaya çalışın.

b. Güvenlik Önlemleri

API anahtarınızı güvende tutun ve sadece güvenli bağlantılar (https) kullanın. Anahtarınızı kod içerisine hardcode etmekten kaçının, çevresel değişkenler veya güvenli bir saklama yöntemi kullanın.

python

import os API_KEY = os.getenv('AMADEUS_API_KEY') CLIENT_SECRET = os.getenv('AMADEUS_CLIENT_SECRET') amadeus = Client( client_id=API_KEY, client_secret=CLIENT_SECRET )

Sonuç

Amadeus API entegrasyonu, uçuş bilgileri, rezervasyon ve otel rezervasyonları gibi işlemleri otomatikleştirmenizi sağlar. Bu rehberde, temel entegrasyon adımlarından hata yönetimine kadar çeşitli konuları ele aldık. Başarılı bir entegrasyon için, API dokümantasyonunu dikkatlice incelemeniz ve güvenlik önlemlerini almanız önemlidir.

İlgili Bloglar

Türk Hava Yolları (THY) API & XML Entegrasyonu Rehberi
Türk Hava Yolları (THY) API & XML Entegrasyonu Rehberi

THY'nin sağladığı API, uçuş bilgileri, rezervasyon, biletleme ve check-in gibi hizmetlere erişim sağlar. Bu rehberde, THY API entegrasyonunu adım adım nasıl gerçekleştirebileceğini ...

Detaylı İncele
Pegasus Hava Yolları API & XML Entegrasyonu Rehberi
Pegasus Hava Yolları API & XML Entegrasyonu Rehberi

Pegasus Hava Yolları'nın API'si, uçuş bilgileri, rezervasyon, biletleme ve check-in gibi hizmetlere erişim sağlar. Pegasus API entegrasyonunu adım adım nasıl gerçekleştirebileceğin ...

Detaylı İncele
E-ticaret Sitesi Kurmak
E-ticaret Sitesi Kurmak

Hedefinizdeki e-ticaretinin yapmak istediğiniz ürünün ihtiyaçlarını ve satış sürecini iyi belirlemeniz gerekir. Bu konuda DEMİRCODE olarak size her türlü desteği vermeye hazırız.

Detaylı İncele
DDoS Nedir?
DDoS Nedir?

Distributed Denial of Service (Dağıtılmış Hizmet Reddi) Nedir? Genelde DDoS saldırısı diye geçer. Web sitesi sahiplerinin korkulu rüyasıdır.

Detaylı İncele
Web Yazılım Nedir?
Web Yazılım Nedir?

İhtiyaca yönelik yazılım programları üretmek, sıkı analiz ihtiyacını içerisinde barındırır, müşteri, ihtiyaçlarını mümkün olan en iyi şekilde analiste iletmeli, analist ve proje yö ...

Detaylı İncele
İşletim Sistemi Nedir?  Ne İşe Yarar?
İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

İşletim sistemi PC’de çalışmakta olan bütün donanım birimlerinin ve yazılımlarının yönetimini sağlayan bilgisayarı kolay bir biçimde kullanabilmemizi sağlayan sistemler ve yazılıml ...

Detaylı İncele
SSL Nedir?  İşlevleri Nelerdir?
SSL Nedir? İşlevleri Nelerdir?

SSL ‘’Secure Sockets Layer’’ yani güvenli yuva katmanı demektir.

Detaylı İncele
Web Yazılımı ve Web Tasarımı Kodlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Web Yazılımı ve Web Tasarımı Kodlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kodlama bütün bilgisayar faaliyetlerinde olduğu gibi programlama dilleri tarafınca gerçekleştirilmektedir.

Detaylı İncele