Web Tasarım

Web Tasarım

Web Tasarım Nedir? Web Tasarım Nasıl Olmalıdır? Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web Tasarım, belirli bir amaç doğrultusunda belirli ilkelerin rehberliğinde fikir toplamak ve bunları estetik olarak düzenlemek ve uygulamaktır. Web tasarımı, içeriği elektronik web sayfalarında sunma niyetiyle, son kullanıcıların internet üzerinden bir web tarayıcısı yardımıyla erişebileceği benzer bir yaratım sürecidir.

Web Tasarım Elemanları

Web tasarımı, her tür tasarımda olduğu gibi aynı önemli görsel öğelerin çoğunu kullanır:

Yerleşim (Layout): Grafikler, reklamlar ve metinlerin yerleri düzenlenir. Yerleşim web dünyasında kilit bir noktayı oluşturur, burada amaçlardan en önemlisi, kullanıcıların aradıkları bilgiyi bir bakışta bulmalarına yardımcı olmaktadır. Bu, tasarımın dengesini, tutarlılığını ve bütünlüğünü korumayı içerir.

Renk (Colour): Renklerin seçimi amacı ve müşteriye bağlıdır; web ortamında kullanılan güvenli renkler vardır, bir kişinin şahsını veya bir organizasyonun markasını taşıyan basit siyah beyazdan çok renkli tasarıma dönüşüm hedeflenebilir.

Grafikler (Graphics): Grafikler, web tasarımını zenginleştiren logolar, fotoğraflar, küçük resim veya simgeler içerebilir. Kullanıcı dostu olacak şekilde, web sayfasının rengi ve içeriğiyle çalışırken, grafik bileşenlerinin web ortamında hızlı yüklenebilir olmasına da dikkat ederek, bunların uygun bir şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Yazı Tipleri (Fonts): Çeşitli yazı tiplerinin kullanılması bir web sitesi tasarımını geliştirebilir. Çoğu web tarayıcısı, yalnızca "web-güvenli fontlar" olarak bilinen belirli sayıda yazı tipini okuyabilir, bu nedenle tasarımcı genellikle bu yaygın kabul gören grupta çalışmalıdır.

İçerik (Content): İçerik ve tasarım, görseller ve metin aracılığıyla sitenin iletmeyi hedeflediği mesajı geliştirmek için birlikte kullanılır. Yazılı metin her zaman alakalı ve kullanışlı olmalı, böylece okuyucunun aklını karıştırmadan ve ihtiyaçlarını sağlayarak sitede kalacakları zamanı arttırmayı başarabilecek şekilde olmalıdır. İçerik, arama motorları için optimize edilmeli ve alakalı anahtar kelimeler uygun uzunlukta olmalıdır.

Kullanıcı Dostu Web Tasarımı Oluşturma

Bir web sitesini güzelleştiren ve görsel açıdan çekici hale getiren, web tasarımının temel öğelerinin yanı sıra, son kullanıcının hem ihtiyaçlarını hem de bilgiye kolay ulaşımı ve web sitesinin kolay kullanılabilir olmasını göz önünde bulundurmaktır. Aşağıdaki faktörlere dikkat ederek kullanım kolaylığı sağlanabilir.

Gezinme (Navigation): Web tasarımındaki site mimarisi, menüler ve diğer gezinme araçları, kullanıcıların tarama ve arama biçimini dikkate alarak oluşturulmalıdır. Hedef, kullanıcının ihtiyaç duydukları bilgileri verimli bir şekilde bulmalarını kolaylaştırarak kullanıcıya yardımcı olmaktır.

Multimedya (Multimedia): Tasarımdaki ilgili video ve ses bileşenleri, kullanıcıların bilgiyi kolaylıkla ve hızlı bir şekilde kavrayarak anlamalarını sağlayabilir. Bu, ziyaretçileri web sayfasında daha fazla vakit geçirmeye teşvik edecektir.

Uyumluluk (Compatibility): Web sayfasını, farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde eşit derecede performans gösterecek şekilde tasarlamak gerekir.

Teknoloji (Technology): Teknolojideki ilerlemeler, tasarımcılara daha rahat hareket ederek, yenilik ekleme özgürlüğü verir, her zaman taze, dinamik ve profesyonel bir web tasarımı için teknolojik ilerlemeler takip edilmeli ve güncelle işlemleri yapılmalıdır.

Etkileşimli (Interactive): Tasarımda yorum kutuları ve anketler ekleyerek etkin kullanıcı katılımını artırabilrsiniz. Kullanıcıları e-posta formları ve bülten kayıtlarıyla müşterilere dönüştürebilirsiniz. Yeni web sitesi trendlerinden birisi de oyunlaştırmadır.

Demircode ® web tasarım uzmanları olarak bizler, tatmin edici bir web deneyimi için mükemmel Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı oluşturmayı hedefleriz. Tasarım için kritik planlama ve analiz kabiliyetlerimizi kullanarak, karmaşık süreci basit ve zarif bir sanat eserine dönüştürken, müşterilerimizin ihtiyaçlarına her yönden çözümler sunmaya çalışırız.