Online Ödeme Sistemi

Online Ödeme Sistemi

Online Ödeme Sistemleri

Çevrimiçi alışveriş yaparken her zaman bir risk alırsınız, hırsızların ödeme bilgilerinizi çalması ve paranız üzerinden alışveriş yapması (veya sahte olarak ödeme yapması) olasılığı vardır. Bu risk yalnızca online alışverişe özgü değildir, online olmayan alışveriş esnasında da olabilir ve gerçekleşebilir. Online alışverişlerde nelere dikkat edelim, hangi ödeme sistemlerinin artıları nerler, eksileri neler, bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

Kredi Kartı ile Ödeme Sistemi

İyi Yönleri :Bir kredi kartı genellikle çevrimiçi alışveriş yapmak için iyi bir seçimdir. Kredi kartı ile sahtekarlık koruması oldukça güçlüdür ve ücret iadesi oldukça kolaydır (şüpheli etkinliği kartınızı veren kuruluşa bildirmeniz veya aldığınız parayı almadığınızı bilmesini sağlamanız yeterlidir).

Banka hesabınızdan para çıkmaz; kart hesabınızdan çıkar, eğer hızlı ahreket edebilirsniz sorumluluğunuz sınırlandırılabilir ve çoğu durumda hileli ücretler için herhangi bir şey ödemezsiniz.

Kötü Yönleri : Kart numaranız çalınırsa, yeni bir karta (ve kart numarasına) ihtiyacınız olacaktır, otomatik ödemeleriniz bu karta bağlanmış ise, fatura bilgilerini çok sayıda yerde güncellemeniz gerekecek ve yeni kartınızı beklerken bir süre kartınız olmadan yaşamanız gerekebilecektir.

Özel Servisler ile Ödeme Sistemi

İyi Yönleri : Üçüncü taraf ödeme hizmetleri de çevrimiçi alışveriş için iyi bir seçenektir (PayPal en popüler ödeme yöntemidir, ancak Google Cüzdan gibi diğerleri de mevcuttur). Bu hizmetler fazladan bir güvenlik katmanı sağlayabilir: Kredi kartı numaranızı veya banka hesap bilgilerinizi, alışveriş yaptığınız her web sitesine vermek yerine, tek bir merkezi yerde (örneğin PayPal ile) saklayabilirsiniz. Bildiğiniz pek çok sitede alışveriş yaparsanız, bilgisayar korsanlarının sizin bilginizi bulabileceği yerlerin sayısını azaltabilirsiniz.

Bu hizmetler ayrıca, mallarınızın gelmemesi durumunda veya sizi dolandırdığı takdirde, bir miktar "alıcı koruma" sağlayabilir.

Kötü Yönleri :işler kötüye giderse (bir satıcıyla anlaşmazlığınız varsa), bu hesaplar donabilir. Hesabınız kapanabilir ve hizmeti kullanmanız yasaklanmış olabilir. Kesinlikle bir PayPal hesabı olmadan yaşayabilirsiniz. Diğer ödeme yöntemleriyle  alış veriş yapabileceğiniz daha fazla yer vardır, ancak bazen PayPal gibi sistemler  ödeme yapmanın en kolay yoludur.

 Banka Kartları

İyi Yönleri : Bankamatik kartı, doğrudan hesabınızdan para çeken ucuz ödeme kartlarıdır. Bir kredi kartıyla yaptığınız gibi kredi başvurusunda bulunmanız, onay almanız, yıllık ücretler ödemeniz veya borçlanma riskine girmeniz gerekmez. Kanunen zorunlu olmasa da, banka kartları veren kuruluşlar, genellikle kredi kartı korumasına benzer bir şekilde "sıfır yükümlülük" koruması sunmaktadır.

Kötü Yönleri : Bir bankamatik kartı doğrudan banka hesabınıza bağlıdır. Kart numarası sizin izniniz olmadan kullanılıyorsa (veya yalnızca bir yerde bir hata olması durumunda), para banka hesabınızdan çıkar, fatura ve harcamalarınızı boşa çıkmış bir hesapla ödeyemeyebilirsiniz. Evet, dolandırıcılık koruması mevcut, ancak bankanın hesabınıza para iade etmesi 10 gün sürebilir.

Mobil Telefon İle Ödeme Yöntemi

İyi Yönleri : Banka kartı, kredi kartı gibi bilgilerinizi paylaşmamış olursunuz, alış verişiniz çok hızlı olur, yalnızca telefon nosu ve sms bilgisi girmeniz yeterli olacaktır,özel bir cüzdan hesabı açıp(paypal vs..) komisyon ödemesi yapmazsınız, kullanmakta olduğunuz telefon hizmet sağlayıcınızın hizmet faturasına bedel yansıtılır, işlem yaparken telefonunuza gelen şifre ile işlem yapacağınız için güvenlidir(tabiki telefonunuzu kayıp etmediyseniz), 100-200 TL gibi bir miktarın üzerinde alış verişe kapalı olduğundan dolayı, dolandırılma gerçekleşse bile rakamlar yüksek olmayacaktır.

Kötü Yönleri : Kötü yönü çok azdır, tek kötü yönü telefonunuz başkasının eline geçmemelidir.