SEO Optimizasyonu Nedir?

SEO Optimizasyonu Nedir?

Seo Optimizasyon’u nedir? Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Web siteleri için en önemli kriterlerden biri, web sitenizin bilinirliğidir. Günümüzde ise araştırmalara göre, arama motorları web sitenizin bilinirliği açısından büyük bir öneme sahiptir. SEO işlemleri ile web sitenizin arama motorlarında anahtar kelimeler girildiğinde ön planda olması amaçlanmaktadır. ‘’SEO’’ search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Arama motorlarının web sitenizi daha kolay bir şekilde taramasını sağlamak amacıyla yapılan teknik işlemlere SEO adı verilir.

SEO’ nun faydaları tam olarak nelerdir ?

 Arama motorlarında üst sıralarında gözükmek başarılı bir SEO çalışmasının ürünüdür. Böylelikle web sitelerinde sunulan hizmet, satış veya bilgilerin daha fazla kullanıcıya ulaşması sağlanır. Organik bir şekilde ulaşılması gereken hit ( popülerlik ) sayısı bir hayli vakit ister. SEO ile doğal popülariteye siteler daha hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir.

 

 

 

 Gördüğünüz üzere turizm ve yazılımı anahtar kelimeleri ile aratılma yapıldığında ilk sırada gelmekteyiz. Bu başarılı bir SEO çalışması örneğidir.          

 Sayfamızın nasıl göründüğüne aşağıdaki linkten ulabilirsiniz.

https://www.demircode.com/hizmetlerimiz/turizm-seyahat-acenta-yazilim-ve-otomasyon-web-sitesi

 

Peki iyi bir SEO çalışması nasıl yapılır?

 Başarılı bir SEO çalışması doğal olmaktan geçer. Arama motorlarının sıralama yükseltme algoritması doğallık esasına dayanmaktadır. Yapay durumlar genelde fark edilir ve sıralamayı negatif etkiler.

 Backlink kazanmak, yani başka web sitelerin sizin adresinizi yayınlaması en önemli etkenlerin başında gelir. Ancak backlink konusunda da dikkat edilmesi gereken konu backlink aldığınız web sitelerinin kalitesidir.

 Web sitenizdeki linklere isim vermek bir başka önemli noktadır. Arama motorlarının web sitenizi algılayabilmesi için linklere de isim verilmesi gerekmektedir. Böylelikle web siteniz artı puan alır.

 Arama motorlarında fotoğraflara bakıldığında sizin web siteniz olduğunun anlaşılması için fotoğrafların ilişkilendirilmesi daha son derece önemlidir. Bunu sağlamak içinde alt=’’’’ kodunu resimlere eklemeniz yeterli olacaktır. Böylelikle arama motorlarında üst sıralara yükselmek bir hayli kolaylaşacaktır.

 Breadcrumb ( ekmek kırıntıları ), kullanıcıların ve arama motorlarının web sitenizde yer alan hiyerarşik yapının anlamasına ve bu hiyerarşik yapı çerevesinde hareket etmesine yardımcı olan bağlantılar kümesine verilen isimdir. Alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha hızlı gezilebilmesine olanak sağlamaktadır.

 Kullanıcıların web sitenizin hangi sayfasında olduğunu ve bu sayfanın sitenin hiyerarşik düzeninin neresinde olduğunu gösteren bir yönlendirme biçimidir.

 Breadcrumb, bir çok sayfaya sahip web sitelerinde  ( blog, e-ticaret vb ) bir önceki kategoriye dönmek, baktığınız sayfa ile alakalı başla sayfaları görmek isteyen kullanıcılar ve arama motorları için vazgeçilmez bir öğedir. Sitenizin kullanılabilirliğini büyük ölçüde arttırır.

 Breadcrumb örneği ;

 

Yardımcı SEO Araçları nelerdir? SEO çalışma kontrolü nereden yapılır?

 Seo çalışmasıyla ilgili bazı yardımcı araçlar mevcuttur.

 Google Site Yöneticisi Araçları (Search Console): Bu araç sitenizin Google üzerindeki varlığını kontrol etmenizi sağlamaktadır. Anahtar kelime takibi, site haritalarını ve robots.txt dosyalarını düzenlemeyi buradan yapabilirsiniz.

 Google Anahtar Kelime Planlayıcısı: Bu araç insanların Google’da kullandıkları anahtar kelimeleri araştırma konusunda size yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte AdWords için belirlenen tıklama başına maliyet gibi rakamları göstermektedir.

 Google Trendleri: Kelime öbekleri, yerel durumlar ve ilgili kelimelerle alakalı ortalama araştırmalar yapmak istiyorsanız kullanılabilecek bir araçtır. Çıkışta ve düşüşte olan terimleri size gösterir.

 Google PageSpeed Insights: Yüksek sıralamalara sahip olmak için sayfa yüklenme hızı önemli bir yere sahiptir. Bu aracı kullanarak sitenizin performansını ölçebilirsiniz.

 Google Yapısal Veri Test Etme Aracı: Rich Snippet adı verilen yapısal veriler arama sonuçlarında karşınıza çıkmaktadır. Bu araç sayesinde Google’ın ve diğer arama motorlarının sayfalara ait verileri nasıl kullandığını anlayabilirsiniz.

 WebPageTest: Sitenizin sayfalarının açılış hızını değerlendirmenizi sağlayan bu araç size aynı zamanda gerekli iyileştirmeleri yapabilmeniz için tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu araç sayesinde sitenizin sayfa açılış hızlarını iyileştirebilirsiniz.

 

 En önemli kriterlerden bazılarını Demircode ® olarak açıkladık. Tabiki başarılı bir SEO çalışması sadece açıkladığımız bu etkenlerle sınırlı kalmamaktadır, sosyal medya yönetimi, itibar yönetimi, yapısal veri kullanımı, yerel seo dizinlerine kayıt olmak gibi daha bir çok etken gözetilmelidir. Bizim tek tek irdelediğimiz ve üzerinde durduğumuz tam 144 tane aşama vardır.

 SEO çalışmasının web siteleri için bir reklam çalışması olduğu düşünülmelidir. Yeni açılan bir işletme nasıl reklama ihtiyaç duyuyorsa SEO çalışması da web siteleri için tam olarak bu olanağı sağlamaktadır. Ek olarak SEO çalışması tüm siteler için gereklidir belli başlı site çeşitleriyle sınırlandırılmamalıdır.

 Demircode ® Uygulama Geliştirme Uzmanları olarak bizler, tatmin edici bir SEO deneyimi için mükemmel Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı ile kolay yönetilebilir sistemler oluşturmayı hedefleriz. Uygulama mimarisi için kritik planlama ve analiz kabiliyetlerimizi kullanarak, karmaşık süreci basit ve zarif bir sanat eserine dönüştürken, müşterilerimizin ihtiyaçlarına her yönden çözümler sunmaya çalışırız.

 SEO çalışmalarıyla alakalı adwords ve adsense makale linklerimiz aşağıdadır.

https://demircode.com/hizmetlerimiz/google-adsense-ve-adwords-nedir-nasil-yapilir